02144963136 مشاوره رایگان از کارشناسان آرون
بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

  • دیسفاژی - مشکل در بلعیدن
  • زوال عقل یا دمانس - نقایص حافظه و یا شناختی
  • دیس‌آرتری - "قابلیت فهم"
  • زبان‌پَریشی یا آفازی - مشکلات زبانی
  • بدصدایی یا گرفتگی صدا یا از دست دادت صدا (آواگسست)

 

دیسفاژی - مشکلات مربوط به بلعیدن

بیمارانی که تحت عمل جراحی سرطان سر و گردن، پرتودرمانی و شیمی درمانی قرار می گیرند، معمولاً حداقل در یک مرحله از فرآیند بلع دچار مشکل می شوند.

بلع به سه مرحله دهانی، بلع حلقی و مرحله مری تقسیم می شود. هدف ما این است که بیمار مواد جامد و مایع را به ملایم ترین شکل با کمترین خطر خفگی مصرف کند.

متخصصین گفتار درمانی معمولاً تغییر رژیم غذایی، تمرینات دهانی و حلقی را را توصیه می کنند و راهکارهایی مربوط به حالت یا رفتاری را برای کاهش خطر خفگی یا تنفس تعیین می کنند.

افرادی که به بیماری های تنفسی مبتلا هستند بیشتر در معرض خطر تنفسی قرار دارند زیرا سیستم هایی که برای تنفس و بلعیدن استفاده می کنیم نزدیک به یکدیگر هستند و نیاز به زمان بندی دقیق دارند. در این موارد و به ویژه با بیماران COVID-19، گفتار درمانگران ممکن است یک دستگاه ونتیلاتور را برای به حداکثر رساندن ایمنی توصیه کنند.

 

زوال عقل یا دمانس - نقایص حافظه و یا شناختی

بیماران مبتلا به زوال عقل غالباً دچار نقایص حافظه ای یا شناختی می شوند. دوره درمان به مرحله بیماری بستگی خواهد داشت.

در مراحل اولیه، گفتاردرمانگر بر ارائه آموزش به بیمار و خانواده در مورد چگونگی پیشرفت بیماری، منابع موجود برای پشتیبانی و کمک به حافظه برای یاری به بیمار تا آنجا که ممکن است مستقل و ایمن باقی بماند، متمرکز خواهد شد. این کار اغلب از طریق آموزش استراتژی های حافظه برای مصرف دقیق داروها، به خاطر سپردن اندازه گیری قند خون، استفاده از واکر یا حتی تلفن و یا دستگاه هشدار اضطراری است.

در مراحل بعدی، تمرکز بر آموزش خانواده در مورد بهترین راه های تعامل با بیمار و تغییرات محیطی است که می تواند رفتارهای ناامن یا خطرناک را کاهش دهد.

 

دیس‌آرتری - "قابلیت فهم "

اختلال گفتاری که منجر به تکلم نامفهوم می شود، به عنوان دیس آرتری شناخته می شود. این اختلال ناشی از ضعف عضلانی است که بیان را دشوار می کند و می تواند ناشی از بیماری های عصبی مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS باشد.

ما به عنوان گفتاردرمانگر، برنامه هایی برای درمان تدوین می کنیم که می تواند شامل تمرینات حرکتی دهان و استراتژی های گفتاری جبرانی باشد که همه اینها با هدف تسهیل درک گفتاری عملکردی است.

 

زبان‌پَریشی یا آفازی - مشکلات زبانی

آفازی به معنی مشکل در بیان و درک زبان است و اغلب به دلیل سکته مغزی ایجاد می شود. این اختلال می تواند عواقب شدیدی بر کیفیت زندگی بیماران داشته باشد. تصور کنید که به صندلی بسته شده اید و احساس سرما، تشنگی یا درد غیرمعمولی می کنید و نمی توانید چیزی را به دیگران منتقل کنید.

گفتار درمانگران با به حداکثر رساندن ارتباطات به عنوان هدف بلند مدت، فعالیتها و تمریناتی را برای بهبود توانایی درک و بیان زبان بیماران در نظر می گیرند.

همزمان، گفتار درمانگر ها با بیمار و مراقب در مورد روشهای ارتباطی جایگزین در هنگامی که بیمار در حال پیشرفت است نیز کار خواهند کرد که می تواند شامل همه چیز از کتابهای تصویری ساده گرفته تا دستگاه های پیشرفته ارتباطی تقویت کننده و جایگزین.

 

بدصدایی یا گرفتگی صدا یا از دست دادت صدا (آواگسست)

بیماران دچار پارکینسون می توانند بدصدایی یا تولید غیر طبیعی صدا را که ناشی از ضعف و کاهش هماهنگی عضلات کنترل کننده تنفس و تارهای صوتی است، تجربه کنند. گفتاردرمانی هنگام اجرای یک برنامه درمانی در منزل، از روشهای مختلف بازخورد مانند صدا سنج استفاده می کنند.

از طرف دیگر، از دست دادت صدا (آواگسست) اغلب نتیجه برداشته شدن حنجره است. برای جایگزینی عملکرد جعبه صوتی، گفتار درمان گر به بیماران می آموزد که از یک حنجره الکتریکی یا مری ارتعاشی استفاده کند.

این مثالها تنها تعداد اندکی از بیمارانی را که می توانند از گفتاردرمانی بهره مند شوند شامل می شود. همیشه بیماران، نیازها و کمبودهای خاص آنها را در نظر بگیرید.

 

این سوالات را در نظر بگیرید:

  • آیا آنها به دلیل فراموش کردن استفاده از واکر، مرتباً در حال زمین خوردن هستند؟
  • آیا تا کنون به ذات الریه مبتلا بوده اند؟
  • آیا در شنیدن یا درک مشکلی دارند؟
  • آیا به نظر می رسد که با دارو یا مدیریت بیماری ناسازگار هستند؟

 

اگر پاسخ بله است، ممکن است برای ارجاع به گفتاردرمانی مناسب باشند.

 

گفتار درمانی در منزل مرکز درمان در منزل آرون

برای ارتباط با ما و هماهنگی چگونگی مراقبت از شما و یا عزیزان تان کافی است با شماره 02144963136 تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید