02144963136 مشاوره رایگان از کارشناسان آرون
8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

سن

با بالا رفتن سن، سلول‌های مویی کوچک در گوش داخلی به آرامی شروع به شکستن می کنند و نمی توانند ارتعاشات صدا را مانند قبل دریافت کنند.

 

سر و صدا

صدای بلند زیاد در طولانی مدت می تواند به سلول‌های مویی درون گوش آسیب بزند.

خبر خوب چیست؟ می توانید به منظور جلوگیری از کاهش شنوایی ناشی از سر و صدای زیاد ئ کنترل موارد مربوط به سن، اقداماتی انجام دهید. در اینجا به 8 نکته در مورد بهبود شنوایی اشاره شده است.

 

از سر و صدای زیاد دوری کنید

چه میزان صدا را بلند می دانیم؟ اگر برای حرف زدن در صدای اطراف نیاز به داد زدن داشته باشیم، صدا به میزانی بلند است که می تواند آسیب زننده باشد. صدای موتور سیکلت، اسپیکرهای کنسرت، ابزارآلات برقی مانند دریل، اره و همچنین هدفون ها، به میزانی بلند هستند که در شنوایی فرد مشکل ایجاد کنند.

 

همواره طرفدار صدای آزام باشید

به خرید ابزارها و تجهیزاتی فکر کنید که میزان صدای پایینی دارند و اگر در سینما، رستوران و یا دیگر مکان های عمومی با صداهای خیلی بلند مواجه شدید، از مسئول بخواهید صدا را کاهش دهد.

 

صداهای بلند در زندگی را محدود کنید

گاهی اوقات نمی توانید از صدای آژیر آمبولانس یا چکش برقی در خیابان اجتناب کنید. بهترین راه این است که این صداها را محدود کنید. کاهش شنوایی ناشی از سر و صدای زیاد نتیجه بلندی صدا و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن است.

 

از ابزارهای محافظت از شنوایی استفاده کنید

اگر می دانید که قرار است برای بیش از چند دقیقه در معرض صدای بلند قرار گیرید، از وسایل حفاظتی مانند موارد زیر استفاده کنید:

گوش‌گیر

گوش گیر معمولا از فوم یا لاستیک ساخته می شود و داخل کانال گوش قرار می گیرد و صدا را به میزان 15 تا 30 دسی‌بل کاهش می دهد. برخی انواع گوش گیر ها سطوح صدا را در همه فرکانس ها کاهش می دهند و برای افرادی که باید صداهای اطراف را کاهش دهند اما تحریف نکنند مفید هستند، مانند موسیقیدان ها.

محافظ گوش

این نوع محافظ ها کاملا دور گوش را می گیرند و صدا را به میزان 15 تا 30 دسی‌بل کاهش می دهند. برای انسداد صدا باید در هر دو گوش به صورت کامل فیت قرار گیرند.

همچنین می توانید این دو را همزمان استفاده کنید تا محافظت بیشتری به دست آورید.

 

سیگار نکشید

تنباکو می تواند احتمال کاهش شنوایی را افزایش دهد. نتایج تحقیقات نیز این موضوع را تایید می کند؛ بنابراین اگر سیگار می کشید بهتر است که آن را ترک کنید. اگر که سیگاری نیز نیستید سعی کنید در معرض دود آن قرار نگیرید.

 

داروها را از نظر خطرات شنوایی چک کنید

حدود 200 دارو وجود دارند که می توانند بر شنوایی آسیب بزنند که شامل داروهای آنتی بیوتیک و ضد سرطان می‌شوند. حتی دوز بالای آسپرین نیز می تواند برای گوش ها مضر باشد. اگر پزشک دارویی تجویز کرده است با وی مشورت کنید که برای شنوایی آسیبی به همراه نداشته باشد. اگر مجبور به استفاده از دارویی هستید که به گوش آسیب می زند مطمئن شوید که پزشک وضعیت شنوایی شما را قبل و بعد از مصرف دارو چک می کند.

 

سنجش شنوایی را فراموش نکنید

در صورت داشتن شرایط زیر حتما تست سنجش شنوایی انجام دهید:

  • بستگان نزدیک شما مشکل شنوایی دارند
  • در شنیدن مکالمات روزمره دچار مشکل هستید
  • به صورت منظم در معرض سر و صدای زیاد قرار دارید
  • اغلب صدای زنگ زدن در گوش می شنوید

اگر دچار مشکلات شنوایی هستید می توانید با دوری از صداهای بلند از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. اگر مشکل تان جدی است، به استفاده از سمعک و یا دیگر روش های درمانی فکر کنید. در صورت مشاهده تغییر ناگهانی و بدون دلیل در شنوایی به پزشک مراجعه کنید. می تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی جدی باشد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید