حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارندکرونا ویروس

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

تحقیقات جدید نشان می دهد، بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 خفیف و متوسط ممکن است دچار علائم کرونای طولانی شوند و ماهها پس از از بین رفتن بیماری همچنان دچار علائم باشند.
محققان دانشگاه واشنگتن (UW) دریافتند، حدود 33٪ از بیماران مبتلا به کووید 19 که به نوع شدید بیماری مبتلا نبوده اند و نیاز به بستری شدن در بیمارستان نداشته اند تا چندین ماه همچنان از علائمی مانند خستگی، از دست دادن بویایی یا چشایی و مه مغزی شکایت داشته اند.

جنیفر لوگو، محقق ارشد این تحقیق، گفت: "ما از اینكه یك سوم افراد مبتلا به بیماری خفیف تا چندین ماه برخی علائم را تجربه می كنند متعجب شدیم." وی یک دانشمند در بخش پزشکی آلرژی و بیماری های عفونی دانشگاه واشنگتن UW در سیاتل است."اگر به ویروس کرونا مبتلا شوید، احتمال زیادی وجود دارد که علائم را طولانی مدت تجربه کنید."

این نتایج نشان می دهد که چرا همه باید از خود در برابر کرونا محافظت کنند، چرا که 177 بیمار در منطقه سیاتل که در این تحقیق وضعیت شان بررسی شده بود، نسبتاً جوان و سالم بودند.

بیش از 90٪ بیماران (میانگین سنی: 48 سال) فقط از کووید 19 خفیف و متوسط رنج می بردند و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نداشتند. تعداد کمی از آنها دارای بیماری های زمینه ای بودند که آنها را در معرض خطر عفونت جدی کووید 19 قرار می دهد (به عنوان مثال، 13٪ فشار خون بالا، 5٪ دیابت و 4.5٪ سیگاری فعال بودند).

علائم کرونای طولانی

این تحقیقات نشان می دهد نباید تنها بر روی بیماران بستری شده در بیمارستان ها تمركز كنیم. بسیاری از بیماران هستند که هنوز هم ممکن است این علائم مداوم و تغییر دهنده زندگی را تجربه کنند.
تقریبا 113 میلیون ابتلا به کووید 19 در سراسر گزارش شده است که می تواند به معنای رنج میلیون ها نفر از علائمی باشد که ماهها و احتمالاً سالها طول می کشند.
اگر 30٪ کسانی که ممکن است در شش تا نه ماه بعد از بیماری تأثیر بالقوه ای در کیفیت زندگی آنها ایجاد شده باشد در نظر بگیریم، متوجه می شویم که در مورد تعداد زیادی از افراد صحبت می کنیم.
احتمال بروز علائم طولانی مدت بیماری کووید 19 با افزایش سن کمی بیشتر می شود.

علائم کرونای طولانی مدت

یافته ها نشان داد که حدود 27٪ بیماران 18 تا 39 ساله علائم طولانی مدت را گزارش کردند، در حالی که این میزان 30٪ در افراد 40 تا 64 سال و 43٪ در افراد 65 سال و بالاتر بود.

به گفته دکتر دیوید هیرشوورک، پزشک عفونی در نیویورک، "به نظر می رسد احتمال وقوع کرونای طولانی با سن در ارتباط باشد، به طوری که بیماران مسن پس از عفونت اولیه، علائم مداوم و طولانی بیشتری را گزارش کردند."

دکتر توماس گوت، مدیر بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان دانشگاه استیتن آیلند، گفت، در حالی که تعداد موارد مطالعه دانشگاه واشنگتن اندک است اما تعداد گزارش شده از سیاتل مشابه آنچه مراکز پزشکی در سایر نقاط ایالات متحده و سراسر جهان مشاهده می کنند است.

گوت گفت: "نکته قابل توجه این است که چگونه اکنون مجموعه داده های مختلفی از انگلستان، کانادا، چین و ایالات متحده داریم و همه به نوعی شاهد الگویی مشابه هستیم که ظاهر می شوند."

دکتر راویندرا گانش، متخصص داخلی در مایو کلینیک گفت: این الگو تأیید می کند که کرونا ویروس جدید که باعث کووید 19 می شود، کمی از ویروس های دیگر که ما تاکنون مجبور به مقابله با آنها بودیم، نامطلوب تر است.
گانش و گوت گفتند که چنین علائم طولانی مدتی معمولاً با ویروسهایی مانند اپشتین بار، نیل غربی و چیکونگونیا همراه است که همه آنها از کرونا ویروس بسیار کمتر عفونی هستند، وجود دارد.
به طور کلی، تقریباً 33٪ از بیماران مبتلا به کووید 19 که در خانه به دلیل بیماری خود در قرنطینه بودند و 31٪ از بیماران بستری در بیمارستان حداقل یک علامت بیماری را گزارش کردند که تا ماه ها بعد ادامه داشت.
بیشترین علائم پایدار در بین بیماران خستگی (14٪) و از دست دادن بو و چشایی (14٪) بود.
مه مغزی یا مشکلات حافظه در حدود 2٪ از بیماران گزارش شده است، اما این مشکل به یکی از مشهورترین علائم طولانی مدت تبدیل شده است.
مه مغزی به خصوص در افرادی که کارهای فکری زیادی انجام می دهند و اغلب در دور کاری می کنند، ناتوان کننده است. آنها نمی توانند به مدت طولانی مدت روی رایانه تمرکز کنند و چراغ های روشن آنها را آزار می دهد و دچار سردرد می شوند. آنها مانند گذشته بهره وری ندارند و این موضوع برای آنها بسیار ناامید کننده است.
محققان گزارش دادند، تقریباً 31 درصد بیماران گفته اند كه در حال حاضر كیفیت زندگی آنها نسبت به قبل از ابتلا به کووید 19 بدتر شده است.
هنوز مشخص نیست که چرا کووید 19 باعث این اثرات طولانی مدت می شود.

کرونای طولانی

بسیاری از ویروس ها قادر به ایجاد چنین مشکلاتی هستند که به عنوان "سندرم پس از ویروس " شناخته می شود که متخصصان آنها را مشکلات سلامتی توصیف می کنند که مدت ها پس از پاکسازی بدن از عفونت ادامه دارد. این مشکلات در نتیجه التهاب یا آسیب دیگری است که هنگام مقابله سیستم ایمنی با عفونت ایجاد می شود.
اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حداقل برخی از علائم طولانی مدت کووید 19 می توانند به طور مستقیم به ویروس کرونا مربوط باشند.

گوت در مورد کووید 19 گفت: "از آنجا که کرونا ویروس تأثیر مستقیمی بر روی اعصاب بینی ما دارد، بنابراین فکر می کنیم که احتمالاً بر روی ساختار مغز نیز تاثیر دارد. این مسئله پیامدهای گسترده ای دارد که ما در حال حاضر تازه شروع به درک آن کرده ایم."

این یافته ها به صورت آنلاین در 19 فوریه در مجله JAMA Network Open منتشر شده است.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    مرکز درمان در منزل آرون
    تماس بگیرید