02144963136 مشاوره رایگان از کارشناسان آرون
غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

به عنوان مثال، یک نفر از هر سه نفر 50 تا 75 ساله غربالگری سرطان روده بزرگ انجام نمی دهد. حدود 30٪ از افراد بالای 65 سال، واکسن آنفولانزا تزریق نمی کنند و 70 درصد از آنها از واکسن توصیه شده برای زونا استفاده نمی کنند.

اگر به سن 50 سالگی رسیده اید، در اینجا آزمایشات و واکسن‌هایی که لازم است برای حفظ سلامتی خود در نظر داشته باشید اشاره شده است:

 

واکسن‌های ضروری

واکسن زونا

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها CDC توصیه می کند که همه بزرگسالان بالای 50 سال 2 دوز واکسن زونا دریافت کنند. این واکسن ها باید در فاصله 2 تا 6 ماهه تزریق شوند. اگر به خاطر ندارید که تاکنون به آبله مرغان مبتلا شده اید یا خیر نیز باید واکسن را تزریق کنید. بیشتر افراد در طندگی شان در معرض ویروس قرار گرفته اند.

 

واکسن آنفولانزا

بزرگسالان باید هر ساله واکسن آنفولانزا را تزریق کنند. بیشتر افرادی که بر اثر آنفولانزا در بیمارستان ها جام خود را دست می دهند سالمند هستند. اگر بالای 65 سال سن دارید حتما باید واکسن را هرساله تزریق کنید.

 

واکسن ذات الریه

افزایش سن افراد را بیشتر در معرض ابتلا به ذات الریه، عفونت خونی و مننژیت ناشی از باکتری ذات الریه قرار می دهد. همه افراد بالای 65 سال باید واکسن ذات الریه را تزریق کنند.

 

واکسن کزاز، دیفتری و سیاه سرفه

اگر در نوجوانی این واکسن را تزریق نکرده اید حتما باید در بزرگسالای این کار را انجام دهید. هر 10 سال یک بار این واکسن را دوباره تزریق کنید.

 

سرطان روده بزرگ

بیشتز زنان و مردان بعد از 50 سالگی باید آزمایش های سرطان روده بزرگ را انجام دهند. می توانید با یکی از تست هایی که توانایی تشخیص سرطان و پولیپ را که می تواند سرطانی شود را دارد یا آزمایشاتی که فقط سرطان را تشخیص می دهند شروع کنید. نوع اول بهتر است؛ اما مهم است که حتما غربالگری را انجام دهید.

اگر سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارید، زودتر این غربالگری را انجام دهید.

می توانید به چندین روش مختلف غربالگری را انجام دهید که هر کدام مزایا و مشکلاتی دارند. در مورد بهترین گزینه با پزشک خود صحبت کنید. اگر کولونوسکوپی انجام دهید، پزشک می تواند قبل از سرطانی شدن، هرگونه پولیپ را از بین ببرد.

 

دیابت

غربالگری دیابت نوع 2 اید از 45 سالگی شروع شود و هر سه سال یک بار تکرار شود. اگر نتایج تست ها طبیعی نباشد باید تناوب آن را بیشتر کنید. اضافه وزن و سابقه خانوادگی دیگر عوامل خطر هستند. پزشک ممکن است یکی از آزمایش های زیر را تجویز کند.

A1c. این تستقند خون متوسط را در 2 الی 3 ماه گذشته اندازه گیری می کند.

قند خون ناشتا. این تست سطح قند خون در حالت ناشتا را اندازه گیری می کند.

تست تحمل گلوکز خوراکی دهانی. این تست سطح قند خون را درست 2 ساعت قبل و بعد از مصرف یک نوشیدنی شیرین اندازه گیری می کند.

سنجش تراکم استخوانممکن است شکننده تر شوند. پزشک ممکن است تست سنجش تراکم استخوان ران و ستون فقرات به نام اسکن DXA را برای افرادی که احتمال شکستگی بیشتری دارند توصیه کند. آنها شامل موارد زیر هستند:

  • زنان 65 سال و بالاتر
  • خانمها و آقایانی جوانی که احتمال ابتلا به پوکی استخوان را دارند، از جمله کسانی که سیگار می کشند، دچار کمبود وزن هستند، دچار شکستگی قبلی شده اند، مرتباً پردنیزون یا استروئیدهای دیگر مصرف می کنند و روزانه بیش از سه لیوان نوشیدنی الکلی مصرف می کنند.

اگر نتایج شما عادی باشد، برای چندین سال دیگر نیازی به اسکن دیگری نخواهید داشت؛ اما اگر چگالی استخوان کم یا پوکی استخوان کامل دارید، باید به دفعات بیشتری مورد آزمایش قرار بگیرید.

 

بینایی

بعد از سن 50 سالگی، هر 2 تا 4 سال یک آزمایش جامع چشم انجام دهید. بعد از 55 سالگی، ممکن است هر سال به یک مورد نیاز داشته باشید. اگر مبتلا به دیابت هستید یا متوجه تغییر در بینایی خود شدید، از پزشک یا چشم پزشک خود در مورد آنچه باید انجام دهید سوال کنید.

 

فشار خون

فشار خون بالا یا 120 روی 80 یا بالاتر، در بزرگسالان مسن بسیار رایج است. بهتر است آن را سالانه بررسی کنید. اگر چاق یا اضافه وزن دارید، یا اگر عدد بالای شما بیش از 120 است، پزشک به شما در تهیه برنامه فالوآپ کمک می کند.

 

کلسترول

برای بررسی کلسترول و همچنین کلسترول لیپوپروتئین به آزمایش خون نیاز دارید. برخی از کلسترول ها به پلاک تبدیل می شوند که شریان های شما را مسدود می کند و می تواند منجر به سکته مغزی و حمله قلبی شود. اگر سطح کلسترول شما زیاد است، ممکن است به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید.

 

تست های غربالگری مخصوص زنان

ماموگرافی

متخصصان در مورد اینکه خانم ها به چه میزان غربالگری سرطان پستان نیاز دارند، نظرات متفاوتی دارند. انجمن سرطان آمریکا خواستار انجام ماموگرافی به صورت سالانه است که از 45 سالگی شروع می شود و بعد از رسیدن هر 55 سالگی یک بار هر دو سال انجام می شود. کارگروه خدمات پیشگیری ایالات متحده برنامه دیگری را توصیه می کند، زیرا غربالگری بیشتر منجر به آسیب و هزینه های مربوط به نتایج مثبت کاذب می شود. زنان زیر 50 سال باید در مورد اینکه آیا به غربالگری نیاز دارند باید با پزشک خود صحبت کنند. از سن 50 سالگی به بعد، غربالگری هر ساله توصیه می شود و بعد از 75 سالگی دیگر نیازی به انجام آن نیست.

 

سرطان دهانه رحم

تست پاپ اسمیر مدتهاست که استاندارد اصلی برای غربالگری است. شما می توانید هر 3 سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام دهید، هر 5 سال یکبار آزمایش HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) انجام دهید، یا هر 5 سال دو آزمایش را انجام دهید. اگر سابقه وجود سلولهای غیر طبیعی در دهانه رحم داشته باشید، ممکن است لازم باشد غربالگری را بعد از 65 سالگی نیز انجام دهید.

 

غربالگری مردان

تست PSA

این تست سرطان پروستات را بررسی می کند. در حالی که این تست بهترین روش غربالگری سرطان پروستات است، آزمایش خون PSA ممکن است دارای نتایج مثبت کاذب باشد. ئر این صورت ممکن است از بیوپسی برای تشخیص وجود سرطان استفاده شود. اگر خطر ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از حد متوسط باشد، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که این آزمایش را انجام دهید. با پزشک خود صحبت کنید که آیا آزمایش PSA برای شما ضرورت دارد یا خیر.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید