دیابت در سالمندانسالمندان

دیابت در سالمندان

در حالی که همه افراد ممکن است به دیابت مبتلا شوند، افراد مسن بیشتر در معرض خطر هستند، فقط این دلیل که بدن آنها فرسایش بیشتری تجربه کرده است و نیز قند بیشتری مصرف کرده است! با افزایش سن، عملکردهای داخلی بدن ممکن است در معرض خطر قرار گیرند و فعالیت فیزیک و ورزشی افراد نیز ممکن است کاهش پیدا کند. تقریباً 25 درصد آمریکایی های 65 سال به بالا به دیابت مبتلا هستند که معادل حدود 12 میلیون سالمند است.

متاسفانه، دیابت احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونری، حمله قلبی و سکته مغزی را در سالمندان افزایش می دهد. در حقیقت، آمارها نشان می دهد که بیماری های قلبی و سکته مغزی تقریباً 65 درصد مرگ و میر در افراد دیابتی را تشکیل می دهند؛ بنابراین، گرچه کنترل سطح قند خون در صورت ابتلا به دیابت مهم است، اما حفظ سلامت قلب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

دیابت چیست؟

دیابت یک بیماری جدی است که باعث می شود سطح گلوکز از میزان طبیعی آن بالاتر برود که همچنین به عنوان سطح قند خون نیز شناخته می شود. گلوکز یا قند از مواد غذایی که مصرف می کنیم تامین می شود.

بدن انسان سالم هورمونی به نام انسولین تولید می کند که گلوکز مصرفی را پردازش کرده و برای ایجاد انرژی به سلولهای ما می فرستد. وقتی بدن تولید این انسولین را متوقف می کند، نمی تواند قند خون را به درستی پردازش کند و سطح قند خون سر به فلک می کشد که می تواند زندگی فرد را تهدید کند.

 

دو نوع اصلی دیابت وجود دارد:

دیابت نوع 1

دیابت نوع 1، همچنین به عنوان "دیابت نوجوانی " نیز شناخته می شود (حتی اگر در هر سنی بروز کند) شدیدترین شکل بیماری است. هنگامی رخ می دهد که بدن هیچ انسولینی تولید نمی کند - همه سلول های تولید کننده انسولین از بین رفته اند. قند در خون می ماند و سلول ها از گرسنگی می میرند. در صورت عدم درمان، این سطح بالای قند خون می تواند به بینایی، کلیه ها، عصب و قلب آسیب برساند. این بیماری ممکن است کشنده باشد. در دیابت نوع 1، فرد کاملاً به انسولین درمانی روزانه وابسته است.

 

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 شیوع بسیار بیشتری (90٪ کل دیابت) دارد و نوع رایج بیماری است. این دیابت "غیر وابسته به انسولین " است و بسیار بهتر از دیابت نوع 1 قابل درمان است. این بیماری اغلب "دیابت بزرگسالان " نامیده می شود، زیرا به طور معمول پس از 35 سالگی ایجاد می شود. بدن افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مقداری انسولین تولید می کنند، اما اغلب برای کنترل سطح قند خون کافی نیست.

افرادی که مبتلا به پیش دیابت هستند، باید مراقب باشند که به دیابت نوع 2 تبدیل نشود. پیش دیابت زمانی است که فردی سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی داشته باشد، اما آنقدر بالا نباشد که دیابت محسوب شود.

 

چه عواملی باعث ایجاد دیابت می شوند؟

عمده ترین دلایل دیابت نوع 2:

 

اضافه وزن

اضافه وزن معمولاً به دلیل رژیم غذایی مملو از قند، کربوهیدرات و غذاهای غیر مغذی ایجاد می شود.

 

سبک زندگی

سبک زندگی بی تحرک و عدم ورزش. کمبود ورزش و فعالیت کافی ممکن است به مسائل مربوط به کنترل وزن تاثیر بگذارد. اگر اعضای بدن خود را قوی و سالم نگه نداریم، نمی توانند با غذاهای پرکالری، استرس و سایر بیماری ها مقابله کنند.

عوامل دیگر عبارتند از:

  • سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت
  • سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)
  • فشار خون بالا
  • سن بالای 45 سال

 

مراقبت از سالمندان مبتلا به دیابت

به طور کلی، مراقبت از سالمندان مبتلا به دیابت در واقع اطمینان از داشتن رژیم غذایی سالم و انجام برخی فعالیت های ورزشی است. موارد زیر را باید در نظر داشته باشید:

 

دوز انسولین

سالمندان مبتلا به دیابت نوع 1 باید از صحت دوز انسولین روزانه خود اطمینان حاصل کنند. آنها ممکن است برای نظارت در این مورد نیاز به کمک داشته باشند. با مصرف بیش از حد انسولین قند خون ممکن است به میزان خطرناکی کاهش یابد، به این عارضه افت قند خون گفته می شود و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. با مصرف انسولین پایین، قند خون ممکن است به میزان خطرناکی بالا رود. سلول ها قند یا انرژی مورد نیاز بدن را دریافت نمی کنند. به این حالت هیپرگلیسمی گفته می شود. امروزه طیف وسیعی از دستگاه های اندازه گیری دیابت در دسترس است که به افراد کمک می کند تا سطح قند خون را بهتر کنترل کنند.

 

ورزش و رژیم غذایی

بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 باید روی روشهای استفاده بهتر از انسولین موجود در بدن برای عادی سازی سطح قند خون تمرکز کنند. این شامل رژیم غذایی، ورزش و کاهش وزن است که در بالا پیشنهاد شد. اگر سطح قند خون هنوز بالا باشد، ممکن است داروهایی برای کمک به بدن در استفاده موثرتر از انسولین لازم باشد.

 

آبرسانی

در همه انواع دیابت، آبرسانی به بدن بسیار مهم است. آبرسانی ضعیف می تواند باعث افزایش قند خون شود. اطمینان حاصل کنید که سالمندان آب زیادی می نوشند.

 

مدیریت مصرف دارو

داروهایی را که سالمندان استفاده می کنند را بشناسید آنها را مدیریت کنید زیرا ممکن است بر سطح قند خون تأثیر بگذارند.

 

مراقبت از پا

طبق اطلاعات موسسه تحقیقات دیابت توجه به مراقبت از پا در افراد سالخورده مبتلا به دیابت بسیار مهم است. دیابت ممکن است باعث از بین رفتن حس در پا شود؛ بنابراین، لازم است که پاها از نظر زخم، عفونت و سایر مواردی که ممکن است سالمندان به دلیل از دست دادن احساس از آن آگاه نباشند، تحت مراقبت و کنترل قرار گیرند.

 

خبر خوب این است که خوشبختانه دیابت قابل کنترل و درمان است. حتی ممکن است در بعضی موارد از بین برود. سطح قند خون می تواند به حالت عادی برگردد. پزشکان به طور منظم کنترل گلوکز را در آزمایشات معمول خون در افراد سالمند تجویز می کنند، بنابراین برای بررسی شرایط حتماً پیگیری های لازم را انجام دهید.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    مرکز درمان در منزل آرون
    تماس بگیرید