مراحل سرطلان ریهسالمندان

مراحل سرطلان ریه

اکثر ما می دانیم که استعمال دخانیات باعث سرطان ریه می شود ، دانستن و درک بیشتر در مورد این بیماری نکات مثبت زیادی در پی دارد. در این مقاله ، هدف ما ایجاد مقدمه ای درباره مراحل سرطان ریه ، به علاوه اطلاعات بیشتر برای کمک به شما یا عزیزان تان است.

 

سرطان سلول کوچک و سلول غیر کوچک ریه

دو نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد: سلول کوچک (SCLC) و سلول غیر کوچک. به این معنی که در سرطان سلول کوچک ، سلول های سرطانی وقتی زیر میکروسکوپ بررسی می شوند ، کوچک و گرد به نظر می رسند. در موارد سرطان سلول غیر کوچک ، سلولها بزرگتر هستند.

اگرچه استعمال دخانیات برای هر دو نوع سرطان یک عامل ریسک محسوب می شود ، 95٪ افرادی که تشخیص سرطان ریه غیرکوچک دارند ، سابقه سیگار کشیدن داشته اند.

به طور کلی ، سرطان سلول کوچک نسبت به سلول غیر کوچک بیشتر پرخاشگرانه رفتار می کند ، اگرچه برخی از انواع سرطان نسبت به دیگران تهاجمی تر هستند.

 

عوامل خطر سرطان ریه

اکثر افراد به طور خودکار در مکالمات پیرامون سرطان ریه به "استعمال دخانیات" فکر می کنند و این عامل اصلی خطر برای سرطان ریه سلول کوچک و سلول غیر کوچک است. اما ، عوامل خطر دیگری نیز وجود دارند ، از جمله:

 

 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار
 • آلودگی بیش از حد هوا در منطقه زندگی
 • قرار گرفتن در معرض تابش اشعه در گذشته
 • ابتلا به HIV
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی (به خصوص آرسنیک)
 • قرار گرفتن در معرض آزبست ، نیکل ، کروم ، دوده یا قیر
 • سن بالا
 • سابقه خانوادگی سرطان ریه

 

علائم سرطان ریه

شایعترین علائم سرطان ریه عبارتند از:

 • گرفتگی صدا
 • سرفه مداوم (با یا بدون خون / مخاط)
 • خستگی
 • خس خس / تنگی نفس
 • مشکل در بلعیدن
 • از دست دادن اشتها
 • درد و یا ناراحتی در قفسه سینه

بسیاری از این علائم ممکن است به دلیل بیماری های دیگر ایجاد شوند به خصوص در سالخوردگانی که ممکن است با سایر بیماری ها روبرو باشند. به همین دلیل بسیار مهم است که در مورد علائم جدید ، تداوم آنها یا وخیم تر شدن شان با پزشک صحبت کنید.

 

تشخیص سرطان ریه

هنگامی که در مورد هر یک از علائم ذکر شده در بالا (یا علائم مشکوک) را مشاهده کردید ، باید به پزشک مراجعه کنید. طرح برخی سوالات و معاینه پزشکی کاملا اولین اقدامی است که توسط پزشک صورت می  گیرد.

 

اگر نگرانی زیادی در مورد سرطان ریه وجود داشته باشد ، پزشک احتمالاً انجام رادیوگرافی یا سی تی اسکن ریه را تجویز می کند. این تصاویر می توانند زوایای مختلفی از ریه را مشاهده کنند و می توانند به شناسایی تومورها، اسکار یا تجمع مایعات کمک کنند. همچنین ممکن است آزمایشی بر روی مخاط برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر انجام شود.

 

بعد از تصویربرداری و یا آزمایش مخاط ، ممکن است به بیوپسی برای تعیین وجود سلول سرطانی و یا نوع سرطان ریه نیاز باشد. ممکن است از برونکوسکوپی برای نمونه برداری استفاده شود. در طی این روش ، یک دوربین و ابزاری از طریق دهان یا بینی وارد بدن شده و به پایین هدایت می شود تا پزشک بتواند ریه های فرد را مشاهده کند.

بسته به نتایج آزمایش اولیه شما ، پزشک همچنین ممکن است آزمایشات دیگری را برای تعیین گسترش سرطان پیشنهاد دهد.

 

مراحل سرطان ریه

هنگام صحبت در مورد سرطان ریه ، ما اغلب در مورد "مراحل" سرطان فکر می کنیم. مرحله می تواند به محل قرارگیری تومور یا سلولهای سرطانی ، اندازه تومور در حال حاضر و گسترش سرطان اشاره داشته باشد.

به عبارت ساده تر ، مراحل سرطان ریه را می توان به عنوان "موضعی" ، زمانی که سرطان در یک مکان خاص باشد ، "منطقه ای" ، زمانی که سرطان به بافت های اطراف گسترش یافته و "دور" ، که سرطان در سراسر بدن گسترش یافته است ، ذکر کرد.

در صورت عدم وجود سلولهای سرطانی ، پزشکان ممکن است به مرحله "صفر" سرطان ریه اشاره کنند ، اما سلولهای پیش سرطانی که می توانند بدخیم شوند یافت می شوند. سرطان ریه در مراحل آخر یا متاستاتیک به این معنی است که سرطان ریه به سایر قسمت های بدن گسترش یافته و به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است.

مراحل سرطان ریه سلول کوچک و سلول غیر کوچک به طور متفاوتی دسته بندی می شود. برای آشنایی با مراحل هر دو نوع سرطان ریه ، به مطالعه ادامه دهید.

 

مراحل سرطان سلول کوچک ریه

به طور معمول دو مرحله از SCLC وجود دارد که پزشکان به آن اشاره می کنند:

 1. محدود. در این مرحله ، سرطان ریه سلول کوچک فقط در یک طرف قفسه سینه وجود دارد. ریه و یا غدد لنفاوی آن طرف ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند اما ریه دیگر هیچ سلول سرطانی ندارد. برخی پزشکان نیز سرطانی را که به غدد لنفاوی مرکز قفسه سینه گسترش یافته محدود می دانند.
 2. گسترده. وقتی SCLC گسترده باشد ، سرطان به سایر قسمت های قفسه سینه و یا سایر اندام ها (از جمله مغز استخوان) گسترش یافته است. بسیاری از پزشکان سرطانی را که به مایع اطراف ریه منتقل شده نیز گسترده می دانند.

 

مراحل سرطان سلول غیر کوچک ریه

در موارد پیشرفته ، سرطان ریه سلول غیر کوچک به طور معمول به چهار (4) مرحله تقسیم می شود.

مرحله 1. در این مرحله ، سرطان فقط در ریه ها وجود دارد و تومور کوچک در نظر گرفته می شود.

مرحله 2. در مرحله 2 ، سرطان به غدد لنفاوی نزدیک ریه ها گسترش یافته است.

مرحله 3. هنگامی که بیمار در مرحله 3 است ، سرطان به سایر غدد لنفاوی قفسه سینه ، از جمله طرف میانی و مخالف تومور گسترش یافته است.

مرحله 4. در مرحله 4 ، سرطان به هر دو ریه و یا به سایر اندام ها یا قسمت های بدن گسترش یافته است.

 

درمان سرطان ریه

در موارد SCLC ، از شیمی درمانی و یا پرتودرمانی معمولاً برای کنترل بیماری استفاده می شود. اگر سرطان به غدد لنفاوی گسترش نیافته باشد ، ممکن است از جراحی و شیمی درمانی استفاده شود ، گرچه این مورد به ندرت اتفاق می افتد.

اگر با تشخیص SCLC روبرو هستید ، درمورد همه گزینه ها با پزشک خود صحبت کنید.

هنگام مواجهه با سرطان سلول غیر کوچک ریه ، جراحی ممکن است روشی برای برداشتن سلولهای سرطانی و غدد لنفاوی باشد ، اما اندازه تومور ممکن است بر توانایی درمان با استفاده از جراحی تأثیر بگذارد.

از شیمی درمانی و یا پرتودرمانی نیز استفاده می شود و در صورت مسدود کردن بخشی از مجاری تنفسی ، گاهی اوقات از استنت های آندوسکوپی استفاده می شود. ایمنی درمانی به تقویت توانایی سیستم ایمنی بدن در مقابله با سرطان کمک می کند ، در حالی که درمان های هدفمند ممکن است به توقف یا تأخیر رشد برخی از سرطان های ریه سلول های کوچک کمک کنند.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید