جراحی استئوتومی بینی چیست و چگونه انجام می شود؟جراحی پلاستیک و زیبایی

جراحی استئوتومی بینی چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی استئوتومی بینی چیست و چگونه انجام می شود؟ استئوتومی هر نوع جراحی ای است که در آن استخوانهای فرد شکسته و تغییر شکل داده می شود. برای ترمیم مفصل آسیب دیده ممکن است به این روش نیاز وجود داشته باشد. همچنین برای کوتاه تر یا طولانی تر کردن استخوان تغییر شکل یافته که به خوبی با مفصل تنظیم نمی شود نیز ممکن است از این روش استفاده شود.

 

استئوتومی چیست؟

اصطلاح استئوتومی که از زبان یونانی گرفته شده است ، در فرهنگ لغت پزشکی به عنوان عمل جراحی ای تعریف شده است که در آن برای اصلاح ناهنجاری ها استخوان شکسته می شود و یا یک قطعه استخوان حذف می شود. این مقاله به تکنیک جراحی برش استخوان در جراحی بینی می پردازد.

 

نکات لازم قبل از جراحی استئوتومی

هر بیمار قبل از جراحی استئوتومی استخوان باید تاریخچه پزشکی و معاینه جسمی مناسب و کاملی داشته باشد آزمایشاتی که باید انجام شود شامل موارد زیر هستند:

 • شمارش کامل خون یا هموگرام (CBC)
 • آزمایش ادرار
 • الکترولیت
 • الکتروکاردیوگرام (برای مردان بالای 40 سال و برای زنان بالای 50 سال ، مگر اینکه سابقه فشار خون ، سکته مغزی ، ورم مفاصل ، دیابت ، استعمال سیگار یا هر دلیل دیگری وجود داشته باشد)
 • تست بارداری در زنان در سن باروری
 • ویروس نقص سیستم ایمنی بدن انسان (HIV) ، هپاتیت B و آزمایش هپاتیت C

 

عسکبرداری قبل از عمل جراحی

عکسبرداری قبل از عمل جراحی از بیمار ضروری است. این عکس ها قبل از عمل با مورد بررسی قرار می گیرد تا در مورد مواردی که بیمار از آن ناراضی است صحبت شود. این روزها عکاسی دیجیتال با استفاده از برنامه های رایانه ای که به بیماران اجازه می دهد نتایج جراحی احتمالی را مشاهده کنند ، بسیار رایج شده است.

 

انواع استئوتومی در جراحی بینی شامل موارد زیر است:

 • استئوتومی جانبی و لترال – این روش در طول جبهه جلوی فک بالا انجام می شوند و در برخی موارد روی استخوان بینی امتداد می یابد.
 • استئوتومی میانی – این روش برای اطمینان از وقوع خطوط شکستگی مطابق میل جراح انجام می شود. ممكن است در صورتي كه آسيب زدن با استئوتومی جانبي دشوار باشد از این روش استفاده شود.
 • استئوتومی فوقانی - این روش ممکن است در شرایطی انجام شود که استخوان های بینی به طور غیرمعمول ضخیم باشند و نگرانی از خط شکستگی نامطلوب که خطوط شکستگی جانبی و داخلی را به هم متصل می کند وجود داشته باشد.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

علت انجام استئوتومی

اکثر جراحی های زیبایی بینی به استفاده از نوعی استئوتومی نیاز دارند، چرا که بیشتر جراحی های بینی استاندارد به حرکت یا تغییر قوس اوستوکارتیلاژینوز که قسمت اعظم بینی را شامل می شود، نیاز دارند.

 جراحی استئوتومی بینی چیست 

چرا جراحی استئوتومی بینی ؟

این نوع جراحی مناسب بینی های استخوانی است چرا که از این روش برای حذف، برش و اصلاح استخوان استفاده می شود. مشکلات و عارضه های زیر را می توان با استفاده از استئوتومی ترمیم کرد.

انحراف بینی

در موارد انحراف بینی برای رفع این انحراف نیاز به شکستگی استخوان بینی وجود دارد تا بتوان انحراف را اصلاح کرد. در صورت استفاده از استئوتومی استخوان بینی به نحوی بریده می شود که به شکا صاف قرار گیرد. در صورتی که انحراف بر اثر شکستگی یا ضربه خوردن بینی ایجاد شده باشد نیز از استئوتومی استفاده می شود.

رفع مشکل بینی های عریض

در صورتی که پل بینی بیش از حد عریض باشد، این ناهنجاری از نمای جلو به چشم می آید. این مشکل در حالتی که استخوان بینی بیش از حد ضخیم باشد رخ می دهد و با روش استئوتومی می توان آن را رفع کرد، به این شکل که در ابتدا استخوان بینی شکسته می شود و به شکلی قرار گرفته می شود که فاصله سمت راست و چپ بینی به یکدیگر کمتر شود و در نتیجه بینی باریک تر شود.

بینی های دارای قوز و برآمدگی

از دیگر مواردی که از جراحی استئوتومی بینی استفاده می شود برداشتن برآمدگی یا قوز بینی است. در جراحی های معمول بعد از برداشتن برآمدگی بینی، پل تخت می شود و از نمای جلو فرو رفته دیده می شود. اما با استفاده از استئوتومی بعد از برداشتن برآمدگی استخوان ها نیز به هم نزدیک می شوند و در نتیجه بینی بعد از جراحی شکل طبیعی خود را حفظ می کند.

شکستگی بینی

شکستگی بینی علاوه بر اثر گذاری آن بر ظاهر بینی مشکلات دیگری نیز در افراد از جمله مشکلات تنفسی در پی دارد.برای ترمیم شکستگی جراحان معمولا با استفاده از روش استئوتومی به شکل کنترل شده ای استخوان های بینی را می شکنند و سپس آن را به شکل مناسبی در جای خود قرار می دهند تا علاوه بر رفع مشکلات عملکردی بینی، زیبایی ظاهری نیز حاصل شود. در این جراحی پس از عمل با استفاده از آتل یا گچ بینی فیکس می شود تا استخوان ها در مکان خود استحکام پیدا کنند.

 

آناتومی بینی

به زبان ساده، بینی ساختاری است که از یک چارچوب استخوان و غضروف تشکیل شده و روی آن پوستی نازک کشیده شده است. اندازه ، شکل ، ضخامت ، بافت و موقعیت قسمتهای مختلف در تعیین ظاهر و عملکرد بینی نفش دارد. قسمت استخوانی "طاق استخوانی" خوانده می شود. جراحانی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهند ، باید درک کاملی از آناتومی بینی داشته باشند.

 

جزئیات حین عمل

استئوتومی به طور کلی آخرین مرحله در جراحی بینی است زیرا استئوتومی می تواند منجر خونریزی قابل توجهی از شکستگی ها شود. اگر در پایان عمل انجام شود ، جراح می تواند برش ها را به سرعت ببندد و پانسمان را روی آن قرار دهد که اجازه می دهد از فشار برای کمک به متوقف کردن خونریزی استفاده کند. انجام استئوتومی انتهای رینوپلاستی، باعث ورم کمتر بعد از عمل نیز می شود.

 • استئوتومی لترال در طول جبهه جلویی فک بالا انجام می شود و گهگاهی روی استخوان بینی امتداد می یابد. قبل از انجام استئوتومی ، مناطقی را که قرار است استئوتومی انجام شود با بی حسی موضعی با اپی نفرین بی حس می شود. این کار به کاهش درد و خونریزی بعد از عمل کمک می کند.
 • با استفاده از استئوتوم (جراحان ممکن است استفاده از یک استئوتوم هدایت شونده استفاده کنند کنند ، زیرا موقعیت مناسب تری از دیواره بینی فراهم می کنند) ، خط شکستگی را در ابتدا در دهانه piriform ایجاد می کنند و تا سطح جایی گسترش می یابد که فک بالا به استخوان فرونتال متصل می شود.
 • پس از انجام این کار به صورت دوطرفه ، از فشار دست می توان برای حرکت دادن استخوان ها استفاده کرد ، بنابراین یک پایه باریک ایجاد می شود و با برداشتن قوز سقف باز باقی مانده بسته می شود.
 • اگر استخوان بینی ضخیم باشد یا ایجاد شکستگی در آن دشوار باشد ، ممکن است نیاز به انجام استئوتوم میانی و یا فوقانی باشد.
 • استئوتومی جانبی نیز ممکن است به صورت زیر پوستی انجام شود و نه از طریق دیافراگم Piriform . با استفاده از استئوتوم 2- تا 3 میلی متر ، چندین سوراخ ممکن است در امتداد خط شکستگی پیشنهادی در امتداد بینی ایجاد شود. بار دیگر ، فشار دستی برای حرکت دادن استخوان ها لازم است، بنابراین پایه باریک تری ایجاد می شود.
 • استئوتومی میانی برای اطمینان از ایجاد خطوط شکستگی مطابق نظر جراح انجام می شود. یک استئوتوم کوچک را در امتداد سپتوم بینی هدایت می شود و آن تا حد استخوان پیشانی بینی هدایت می شود ، بنابراین استخوان بینی آزاد می شود و حرکت دادن آن را تسهیل می کنید.
 • استئوتومی فوقانی نیز ممکن است هنگامی انجام شود که استخوان های بینی به طور غیرمعمولی ضخیم باشند و نگرانی از خط شکستگی نامطلوب در اتصال خطوط شکستگی جانبی و میانی وجود داشته باشد. سوراخ مستقیم زیر پوستی با استفاده از یک استئوتوم کوچک امکان ایجاد خط شکستگی فوقانی را فراهم می کند که ممکن است با فشار دستی استخوان ها حرکت داده شوند.
 • پس از اتمام استئوئومی و جابجایی استخوان های بینی ، تمام برش ها به سرعت باید بسته شود و یک آتل بینی را برای جلوگیری از حرکت استخوان ها پس از بازسازی ساختارهای استخوانی استفاده کنید.

 جراحی استئوتومی بینی

توصیه های بعد از جراحی استئوئومی

آتل باید برای حدود یک هفته در محل خود قرار داشته باش تا شکستگی التیام پیدا کند. بعد از یک هفته که آتل برداشته شد به پانسمان هم نیازی نیست.

فرد می تواند انتظار مقدار کمی خونریزی از بینی داشته باشد که بعد از 12 تا 24 ساعتبعد از جراحی متوقف می شود. کبودی و ورم نیز ممکن است در اطراف چشم و بینی ایجاد شود که ناشی از استئوئومی است و بعد از 1 الی 2 هفته بهبود می یابد.

بعد از جراحی فعالیت فیزیکی باید محدود شود. ممکن است بیمار ظرف چند هفته فعالیت جسمی شدید خود را از سر بگیرد. با این حال ، از آنجا که خطوط شکستگی تا مدتی ظریف باقی یم مانند و جوض خوردن استخوان تقریباً 6 هفته طول می کشد ، باید از فعالیت های بدنی خاصی (مانند دوی سرعتی ، اسب سواری ، اسکی) در این مدت جلوگیری کرد. علاوه بر این ، از فعالیت هایی که باعث ایجاد ترومای بینی می شوند نیز باید در این مدت اجتناب شود. پس از بهبودی استخوان ، طاق بینی باید تقریباً به اندازه قبل از عمل در برابر شکستگی مقاوم باشد.

بعد از جراحی زیبایی بینی ، در بافت نرم بینی سفتی ایجاد می شود که به تدریج طی مدت حدود 1 سال برطرف می شود. ظاهر بینی بعد از چند ماه نزدیک به حالت طبیعی خود می شود و معمولاً با کمی رفع سفتی بافت نهایی نیز کمی تغییر می کند.

اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید