اختلالات خواب ممکن است ریسک ابتلا به کووید 19 شدید را افزایش دهدکرونا ویروس

اختلالات خواب ممکن است ریسک ابتلا به کووید 19 شدید را افزایش دهد

احتمال اینکه افراد مبتلا به اختلالات خواب به ویروس کرونا و کووید 19 مبتلا شوند بیشتر از سایر افراد نیست. با این حال تحقیقات جدید نشان می دهد که این افراد اگر به کووید 19 مبتلا شوند، 31 درصد بیشتر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ بر اثر این بیماری هستند.

محققان برای این تحقیق حدود 360000 بیمار را که در کلیولند کلینیک تست کووید 19 انجام داده بودند مورد بررسی قرار دادند. این گروه شامل 5400 نفر نیز بود که علاوه بر تست کرونا تحقیقات مربوط به خواب را نیز پشت سر گذاشتند.

آنها همچنین عوامل دیگری را نیز که می تواند خطر ابتلا به کووید-19 را تغییر دهد در نظر گرفتند، از جمله چاقی، بیماری قلبی و ریوی، سرطان و استعمال سیگار. نتایج این مطالعه در تاریخ 10 نوامبر در مجله JAMA Network Open منتشر شد.

اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

دکتر پنا اوربیا در پاسخ به این سوال که آیا او از افزایش خطر 31 درصدی شگفت زده شده است یا خیر در پاسخ گفت :

"در حالی که این نتایج با فرضیه تحقیق ما مطابقت داشت و همواره مراقب بودیم که بیماری های ریوی و تاریخچه کشیدن سیگار را در تحقیقات خود در نظر بگیریم، با این حال یک ارتباط آماری معنی دار شناسایی کردیم."

پنا اوربیا پزشک مرکز اختلالات خواب و استادیار در دانشکده پزشکی کلینیک کلیولند است.

دکتر رینا مهرا، نویسنده اصلی این تحقیق که مدیر تحقیقات اختلال خواب در کلینیک کلیولند نیز است، گفت: این تحقیق بسیار مهم است زیرا به شناسایی گروه دیگری از افراد که در معرض خطر بالقوه برای عوارض شدید کووید-19 هستند، کمک می کند و می تواند به تمرکز تلاش ها و اقدامات علمی در جهت درست کمک کند.

اختلال خواب و کرونا

از آنجایی که همه‌گیری کووید 19 همچنان ادامه دارد و این بیماری در هر بیمار نسبت به بیمار دیگر بسیار متغیر است، بهبود توانایی ما برای پیش‌بینی اینکه چه کسانی ممکن است به نوع شدید تر بیماری مبتلا ‌شوند، حیاتی است.

این مطالعه ممکن است به پزشکان در انتخاب برنامه درمانی بیماران کمک کند. اگر بیمار مبتلا به آپنه خواب دچار بیماری کووید 19 شود، شاید باید برای دریافت داروهای ضد کرونا که در برخی مواقع دچار کمبود هستند، در اولویت قرار گیرند یا تریاژ شوند.

 

علت دقیق مشخص نیست

دکتر مهرا خاطرنشان کرد که اینکه چرا افراد مبتلا به اختلالات خواب ممکن است مبتلا به کووید 19 شدید شوند ناشناخته باقی مانده است اما التهاب ممکن است در این میان نقشی داشته باشد.

این موضوع منطقی است، ما می‌دانیم افرادی که به بیماری شدید کووید 19 مبتلا می‌شوند، علت آن «طوفان سیتوکین» است که یک بار التهابی بسیار زیاد است که منجر به آسیب به اندام‌ها، از جمله بافت ریه می‌شود. همچنین می دانیم که آپنه خواب خود باعث افزایش التهاب می شود.

با این حال، به نظر می رسد تحقیقات قبلی نیز تایید کرده اند که التهاب می تواند نقش کلیدی داشته باشد. به عنوان مثال، سایر محققان سطوح پایین اکسیژن خون را با علائم التهاب، از جمله افزایش تعداد گلبول های سفید خون در افراد مبتلا به کووید-19 مرتبط یافته اند. همچنین می تواند اثرات مستقیمی بر روی ریه ها داشته باشد.

 

قدم های بعدی چیست ؟

این تحقیق همچنین سرنخ‌های مهمی را در مورد پیشرفت در چگونگی کنترلو درمان جمعیت بزرگ بیمارانی که به آپنه خواب دچار هستند و به عفونت کووید 19 مبتلا می شوند ارائه می‌دهد.

سؤالات بی پاسخ نیز به عنوان مثال عبارتند از: آیا باید بیمارانی را که از CPAP استفاده می کنند تشویق کنیم تا از دستگاه های خود به طور کامل استفاده کنند تا خطر ابتلا به عوارض شدید تر ناشی از کووید 19 را محدود کنند؟ آیا باید بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب که مبتلا به کووید-19 هستند را در اولویت دریافت درمان‌های ضد عفونت قرار دهیم؟ دکتر اوربیا و همکارانش قصد دارند این تحقیق را ادامه دهند.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    مرکز درمان در منزل آرون
    تماس بگیرید