فتق دیسک چیست؟ علائم، علت و عوارض آن را بشناسیمجراحی مغز و اعصاب

فتق دیسک چیست؟ علائم، علت و عوارض آن را بشناسیم

فتق دیسک چیست؟ فتق دیسک به مشکل در یکی از بالشتک‌های لاستیکی (دیسک‌) اشاره دارد که بین تک تک استخوان‌ها (مهره‌ ها) قرار می‌گیرد که ستون فقرات شما را تشکیل می‌دهند.

دیسک ستون فقرات دارای یک مرکز نرم و ژله مانند (هسته) است که در یک قسمت بیرونی سخت تر و لاستیکی قرار گرفته است. گاهی اوقات دیسک دچار لغزش یا پارگی می شود، فتق دیسک زمانی رخ می دهد که بخشی از هسته از طریق پارگی با فشار به سمت بیرون رانده می شود.

فتق دیسک که می تواند در هر قسمت از ستون فقرات رخ دهد، ممکن است اعصاب مجاور را تحریک کند. بسته به اینکه فتق دیسک در کجا قرار داشته باشد، می تواند منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا شود.

بسیاری از در صورت ابتلا به فتق دیسک هیچ علامتی ندارند. معمولاً برای درمان مشکل فتق دیسک نیازی به جراحی نیست.

اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

علائم فتق دیسک

بیشتر موارد فتق دیسک در قسمت تحتانی کمر اتفاق می افتد، اگرچه ممکن است در ستون فقرات گردن نیز رخ دهد. علائم و نشانه ها به محل قرار گرفتن دیسک و اینکه آیا دیسک به عصب فشار می آورد یا نه بستگی دارد. فتق دیسک معمولاً یک طرف بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

درد بازو یا پا

اگر فتق دیسک در قسمت تحتانی کمر باشد، معمولاً بیشترین درد را در باسن، ران و ساق پا احساس خواهید کرد. ممکن است در بخشی از کف پا نیز درد داشته باشید. اگر فتق دیسک در گردن شما باشد، معمولاً بیشترین درد را در شانه و بازوی خود احساس خواهید کرد. این درد ممکن است هنگام سرفه، عطسه یا حرکت در موقعیت‌های خاصی به بازو یا پای شما وارد شود. درد اغلب به صورت تیز توصیف می شود.

 

بی حسی یا گزگز

افرادی که دچار فتق دیسک هستند، اغلب در قسمتی از بدن که با اعصاب آسیب دیده ارتباط دارد ، بی حسی یا گزگز احساس می کنند.

 

ضعف

ماهیچه هایی که با اعصاب آسیب دیده در ارتباط هستند، میل به ضعیف شدن پیدا می کنند. این مشکل می تواند باعث شود که زمین بخورید یا بر توانایی شما در بلند کردن یا نگه داشتن وسایل تاثیر بگذارد.

فتق دیسک ممکن است بدون علامت باشد. در این صورت ممکن است متوجه نشوید که به فتق دیسک مبتلا هستید مگر اینکه در تصویربرداری ستون فقرات تشخیص داده شود.

 فتق دیسک چیست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر به گردن درد یا کمردرد مبتلا هستید که به سمت بازو یا پای شما گسترش پیدا می کند، یا اگر احساس بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف نیز دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

علت فتق دیسک ستون فقرات

فتق دیسک ستون فقرات اغلب در نتیجه ساییدگی و پارگی تدریجی مرتبط با افزایش سن به نام انحطاط یا دژنراتیو دیسک رخ می دهد. با بالا رفتن سن، دیسک‌ها انعطاف‌پذیری خود را از دست می دهند و حتی با یک فشار یا پیچ خوردگی جزئی در معرض پارگی یا آسیب قرار می‌گیرند.

اکثر افراد نمی توانند علت دقیق فتق دیسک را تشخیص دهند. گاهی اوقات، استفاده از عضلات کمر به جای عضلات ساق و ران برای بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند منجر به فتق دیسک شود، چرخش و پیچ دادن بدن در حین بلند کردن اجسام نیز می‌تواند نقش داشته باشد. در برخی موارد نادر یک اتفاق آسیب زا مانند زمین خوردن یا ضربه به کمر می تواند علت فتق دیسک باشد.

 

عوامل خطر فتق دیسک ستون فقرات

عواملی که می توانند خطر فتق دیسک ستون فقرات را افزایش دهند عبارتند از:

وزن

اضافه وزن بدن باعث ایجاد فشار اضافی بر روی دیسک های کمر می شود.

 

شرایط شغلی

افرادی که از نظر فیزیکی مشاغل سختی دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات کمر هستند. بلند کردن اجسام به صورت مکرر، کشیدن، هل دادن، خم شدن به طرفین و چرخیدن نیز می تواند خطر فتق دیسک را افزایش دهد.

 

ژنتیک

برخی افراد به صورت ارثی احتمال بیشاری در ابتلا به فتق دیسک ستون فقرات دارند.

 

سیگار

تصور می شود که سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی به دیسک می شود و باعث می شود که دیسک سریعتر تجزیه شود.

 

عوارض فتق دیسک کمر

درست بالای کمر، ستون فقرات به انتها می رسد. آنچه در کانال نخاعی امتداد می یابد، گروهی از ریشه های عصبی بلند است که شبیه دم اسب (دم اسبی) است.

در برخی موارد نادر فتق دیسک می تواند کل کانال نخاعی، از جمله تمام اعصاب دم اسبی را تحت فشار قرار دهد. ندرتا ممکن است برای جلوگیری از ضعف یا فلجی دائمی به جراحی اورژانسی نیاز باشد.

در صورت تجربه کردن موارد زیر به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید:

 • بدتر شدن علائم. درد، بی حسی یا ضعف می تواند به حدی افزایش یابد که فعالیت های روزانه شما را مختل کند.
 • اختلال عملکرد مثانه یا روده. سندرم دم اسبی می تواند باعث بی اختیاری یا مشکل در ادرار حتی با مثانه پر شود.
 • بی حسی زین اسبی. این کاهش تدریجی حس، نواحی را که نشیمنگاه لمس می‌کنن، تحت تأثیر قرار می‌دهد - قسمت داخلی ران، پشت پاها و ناحیه اطراف راست روده.

 فتق دیسک ستون فقرات

جلوگیری از فتق دیسک ستون فقرات

برای کمک به جلوگیری از فتق دیسک، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ورزش. تقویت عضلات تنه باعث تثبیت و حمایت از ستون فقرات می شود.
 • حالت مناسب بدن را به خوبی رعایت کنید. این کار باعث کاهش فشار روی ستون فقرات و دیسک می شود. پشت خود را صاف و در یک راستا نگه دارید، به خصوص زمانی که برای مدت طولانی می نشینید. اجسام سنگین را به درستی بلند کنید، از عضلات پاها و نه کمر برا یاین کار استفاده کنید.
 • حفظ وزن مناسب. اضافه وزن فشار بیشتری بر ستون فقرات و دیسک ها وارد می کند و آن ها را مستعد فتق دیسک می کند.
 • ترک سیگار. از مصرف هر گونه فرآورده دخانی خودداری کنید.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید