ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟قلب و عروق

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

در هنگام وقوع ایست ناگهانی قلب، وضعیت بدن بدون هیچ هشداری به هم می ریزد. قلب از تپش می ایستد و خون به مغز و سایر اندام ها نمی رسد. در عرض چند ثانیه، تنفس متوقف می شود و نبض ناپدید می شود.

 

علت ایست ناگهانی قلبی چیست؟

علت اکثر موارد ایست ناگهانی قلبی ریتم غیر طبیعی قلب است. فعالیت الکتریکی قلب آشفته می شود و نمی تواند خون را به بقیه بدن پمپاژ کند.

مشکلات و بیماری هایی که می تواند باعث ایست ناگهانی قلبی شود عبارتند از:

 • بیماری عروق کرونر. شایع ترین علت ایست قلبی ناگهانی در افراد بالای 35 سال است.
 • کاردیومیوپاتی. هنگامی که به این بیماری دچار هستید، عضله قلب شما بزرگ یا ضخیم می شود، بنابراین ضعیف می شود.
 • سندرم QT طولانی و سندرم بروگادا. این اختلالات در سیستم الکتریکی قلب می تواند باعث ریتم غیر طبیعی قلب شود.
 • سندرم مارفان. این اختلال ارثی می تواند باعث کشیده شدن و ضعیف شدن قسمت هایی از قلب شود.
 • نقایص مادرزادی قلب. حتی اگر برای اصلاح یک نقص جراحی انجام داده اید، باز هم در معرض خطر ایست ناگهانی قلبی هستید.

  اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

موارد دیگری که می توانند احتمال ایست ناگهانی قلبی را افزایش دهند عبارتند از:

 • مرد بودن
 • سن - این خطر برای مردان بعد از 45 سالگی و برای زنان بعد از 55 سالگی بیشتر است
 • ایست قلبی یا حمله قلبی پیشین
 • سابقه خانوادگی ایست قلبی یا بیماری قلبی

 ایست ناگهانی قلبی

در هنگام ایست قلبی ناگهانی چه باید کرد؟

با اقدام سریع، می توانید از ایست ناگهانی قلبی جان سالم به در ببرید. CPR باید فوراً شروع شود و طی چند دقیقه درمان با دستگاه دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) انجام شود.

گرگ فونارو، استاد قلب و عروق در دانشکده پزشکی دیوید گفن UCLA، می گوید: «هر ثانیه اهمیت دارد.

در صورت ابتلا به موارد زیر با اورژانس تماس بگیرید:

 • درد قفسه سینه
 • ناراحتی در یک یا هر دو بازو یا در پشت، گردن یا فک
 • تنگی نفس بدون دلیل

اگر فردی که همراه شماست علائم ایست ناگهانی قلبی را نشان داد، با اورژانس تماس بگیرید یا از شخص دیگری بخواهید که با او تماس بگیرد. آرام باشید و بررسی کنید که آیا آن شخص می تواند به شما پاسخ دهد یا خیر. اگر بیهوش بود و نفس نمی کشید بلافاصله شروع به CPR کنید. CPR گردش خون را در مغز و سایر اندام ها حفظ می کند. اگر فرد شروع به تنفس کرد، یا هنگامی که خدمات پزشکی اورژانسی رسید، می توانید توقف کنید.

در حالی که در حال انجام CPR هستید، از شخص دیگری بخواهید که به دنبال دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) باشد و بلافاصله از آن استفاده کند. دفیبریلاتور خارجی خودکار وسیله ای قابل حمل است که در صورت نیاز شوک الکتریکی را از طریق قفسه سینه به قلب ارسال می کند. شوک می تواند ریتم طبیعی را به قلب بازگرداند. دفیبریلاتور خارجی خودکار در بسیاری از مکان های عمومی مانند مراکز خرید، فرودگاه ها، هتل ها و مدارس وجود دارد.

 

اگر در معرض خطر هستید با پزشک تماس بگیرید

اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید. پزشک ممکن است دارو، جراحی یا سایر درمان ها یا تغییر سبک زندگی را توصیه کند. یکی از اعضای خانواده شما باید در مورد CPR و استفاده از AED آموزش دیده باشد.

دستگاهی به نام ICD (دفیبریلاتور قلبی قابل ایمپلنت) می تواند به جلوگیری از ایست قلبی ناگهانی در برخی از افراد در معرض خطر کمک کند. دستگاه معمولاً در قسمت بالای سینه شما زیر پوست قرار می گیرد. ریتم قلب را زیر نظر دارد. اگر ریتم نامنظم را تشخیص دهد، از پالس های الکتریکی یا شوک برای بازگرداندن ریتم طبیعی استفاده می کند.

ایست قلبی ناگهانی گاهی اوقات در افرادی اتفاق می افتد که هیچ بیماری قلبی شناخته شده یا علائم قبلی ندارند. اما مطالعات نشان می‌دهد افرادی که از ایست قلبی جان سالم به در می‌برند، اغلب بعداً متوجه می‌شوند که علائمی داشته اند که نادیده گرفته اند. اگر آنها به دنبال درمان بودند، ممکن بود از ایست قلبی ناگهانی جلوگیری می کردند.

 ایست ناگهانی قلبی چیست

ایست ناگهانی قلبی در ورزشکاران

گاهی اوقات، ایست قلبی ناگهانی در ورزشکاران به ظاهر سالم رخ می دهد. در این موارد، اغلب مشخص می شود که ورزشکار یک بیماری تشخیص داده نشده مانند کاردیومیوپاتی داشته است.

دکتر کریستین لاولس، رئیس بخش قلب و عروق دانشکده قلب و عروق آمریکا، پیشنهاد می کند که نوجوانان ورزشکار و بزرگسالان جوان برای تشخیص مشکلات قلبی احتمالی آزمایش شوند.

انجمن قلب آمریکا آزمایش غربالگری 12 نقطه ای را توصیه می کند که به بررسی سابقه خانوادگی و شخصی، همراه با معاینه فیزیکی می پردازد. الکتروکاردیوگرام (ECG) نیز می تواند بیماری های قلبی را که می تواند افراد را در معرض خطر قرار دهد، شناسایی کند.

لاولس می‌گوید، تشخیص زودهنگام این مشکلات ممکن است از حوادث قلبی فاجعه‌بار مانند ایست ناگهانی قلبی جلوگیری کند.

  اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید