واکسن HPV چیست؟ چه کسانی باید تزریق کنند و عوارض آن چیست ؟مشکلات جنسی

واکسن HPV چیست؟ چه کسانی باید تزریق کنند و عوارض آن چیست ؟

چه کسانی به واکسن HPV نیاز دارند؟ چند دوز باید تزریق شود؟ عوارض جانبی آن چیست؟ پاسخ این سوالات و موارد دیگر را در ادامه این مطلب مطالعه کنید.

بیشتر سرطان های دهانه رحم بر اثر ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV که یک عفونت مقاربتی است رخ می دهند. ایمن سازی گسترده با واکسن HPV می تواند تأثیر سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های ناشی از HPV را در سراسر جهان کاهش دهد. در ادامه به آنچه باید در مورد واکسن HPV بدانید اشاره شده است.

 

واکسن HPV چگونه عمل می کند؟

گونه های مختلف ویروس HPV از طریق تماس جنسی شیوع پیدا می کنند و با اکثر موارد سرطان دهانه رحم مرتبط هستند. واکسن HPV چیست؟ گارداسیل یک واکسن HPV تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده است و می تواند برای دختران و پسران استفاده شود.

این واکسن می تواند از اکثر موارد سرطان دهانه رحم پیشگیری کند، البته اگر قبل از قرار گرفتن دختران یا زنان در معرض ویروس تزریق شود. این واکسن می تواند از سرطان واژن و سرطان مهبل نیز پیشگیری کند. علاوه بر این این واکسن می تواند از زگیل تناسلی، سرطان مقعد و سرطان دهان، گلو، سر و گردن در زنان و مردان جلوگیری کند.

در تئوری، واکسیناسیون پسران در برابر انواع ویروس HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم نیز ممکن است با کاهش احتمال انتقال به محافظت از دختران در برابر ویروس کمک کند.

 مرکز درمان در منزل آرون طرف قرارداد بیمارستان ابن سینا امکان تهیه و تزریق این واکسن را در بیمارستان یا منزل / محل کار شما فراهم کرده است
کافیست با شماره تلفن ۰۹۰۲۶۷۹۷۱۲۳ در ساعات کاری ۹ تا ۱۸ تماس حاصل فرمایید یا در واتس آپ پیام دهید

واکسن HPV برای چه کسانی مناسب است و چه زمانی باید تزریق شود؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کند که واکسن HPV به دختران و پسران بین سنین 11 تا 12 سال تزریق شود. این واکسن می‌تواند در سن 9 سالگی نیز تزریق شود. برای دختران و پسران ایده‌آل است که واکسن را قبل از داشتن تماس جنسی و قرار گرفتن در معرض ویروس HPV دریافت کنند. تحقیقات نشان داده است که دریافت واکسن در سنین پایین با شروع زودتر فعالیت جنسی ارتباطی ندارد.

هنگامی که فردی به ویروس HPV آلوده می شود، دیگر واکسن ممکن است آنقدر موثر نباشد. همچنین واکنش به واکسن در سنین پایین تر از سنین بالاتر بهتر است.

واکسن HPV چیست

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می کند که همه کودکان 11 و 12 ساله دو دوز واکسن HPV را با فاصله حداقل شش ماه دریافت کنند. کودکان 9 و 10 ساله و نوجوانان 13 و 14 ساله نیز می توانند واکسیناسیون را در دو دوز دریافت کنند. تحقیقات نشان داده است که دو دوز برای کودکان زیر 15 سال موثر است.

نوجوانان و جوانانی که بعداً در سنین 15 تا 26 سالگی واکسیناسیون را شروع می کنند باید سه دوز از واکسن را دریافت کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها واکسیناسیون HPV را برای همه افراد تا سن 26 سالگی که به اندازه کافی واکسینه نشده اند توصیه می کند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده اخیراً استفاده از گارداسیل را برای مردان و زنان 9 تا 45 ساله تأیید کرده است. اگر 27 تا 45 ساله هستید، با پزشک خود مشورت کنید که آیا وی نیز توصیه می کند واکسن HPV را دریافت کنید یا خیر.

 

چه کسانی نباید واکسن HPV را تزریق کنند؟

واکسن HPV برای زنان باردار یا افرادی که به بیماری متوسط ​​یا شدیدی مبتلا هستند توصیه نمی شود. اگر آلرژی شدید از جمله حساسیت به مخمر یا لاتکس دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر واکنش آلرژیک تهدید کننده حیات به هر یک از اجزای واکسن یا دوز قبلی واکسن داشته اید، نباید واکسن را دریافت کنید.

 

اگر از قبل فعالیت جنسی داشته باشید، تزریق واکسن HPV مفید است؟

بله. حتی اگر قبلاً به یک سویه HPV دچار بوده اید، باز هم می‌توانید از واکسیناسیون نفع ببرید زیرا می‌تواند از شما در برابر سایر سویه‌هایی که هنوز به آنها دچار نشده اید محافظت کند. با این حال هیچ یک از واکسن ها نمی توانند عفونت HPV موجود را درمان کنند. واکسن‌ها فقط از شما در برابر گونه‌های خاصی از HPV محافظت می‌کنند، آنهایی که قبلاً در معرض آن قرار نگرفته‌اید.

 

آیا واکسن HPV خطرات یا عوارض جانبی برای سلامتی دارد؟

در بسیاری از مطالعات مشخص شده است که واکسن HPV ایمن است و عوارض جانبی ندارد. به طور کلی، اثرات معمولاً خفیف هستند. شایع ترین عوارض جانبی واکسن HPV شامل درد، تورم یا قرمزی در محل تزریق واکسن است.

گاهی اوقات پس از تزریق سرگیجه یا غش رخ می دهد. نشستن به مدت 15 دقیقه پس از تزریق واکسن می تواند خطر غش را کاهش دهد. سردرد، حالت تهوع، استفراغ، خستگی یا ضعف نیز ممکن است رخ دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و سازمان غذا و داروی آمریکا به نظارت بر واکسن ها برای یافتن مشکلات غیرمعمول یا شدید احتمالی ادامه می دهند.

 واکسن HPV

آیا زنانی که واکسن HPV را دریافت کرده اند هنوز نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

بله. واکسن HPV قرار نیست جایگزین تست پاپ اسمیر شود. غربالگری معمول سرطان دهانه رحم از طریق تست پاپ اسمیر معمولی که از سن 21 سالگی شروع می شود، بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است.

اگر در گروه سنی توصیه شده واکسن قرار ندارید، برای محافظت از خود در برابر سرطان دهانه رحم چکاری باید انجام دهید؟

HPV از طریق تماس جنسی - دهانی، واژینال یا مقعدی شیوع می یابد. برای محافظت از خود در برابر HPV، هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید. علاوه بر این، سیگار نکشید. سیگار خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.

برای تشخیص سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه، به پزشک مراجعه کنید تا به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر را از سن 21 سالگی شروع کند. در صورت مشاهده هر گونه علائم سرطان دهانه رحم - خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی، بین قاعدگی یا بعد از یائسگی، درد لگن یا درد حین رابطه جنسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 مرکز درمان در منزل آرون طرف قرارداد بیمارستان ابن سینا امکان تهیه و تزریق این واکسن را در بیمارستان یا منزل / محل کار شما فراهم کرده است
کافیست با شماره تلفن ۰۹۰۲۶۷۹۷۱۲۳ در ساعات کاری ۹ تا ۱۸ تماس حاصل فرمایید یا در واتس آپ پیام دهید

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    مرکز درمان در منزل آرون
    تماس بگیرید