سپتورینوپلاستی چیست؟ علت، عوارض و سوالات رایجگوش، حلق و بینی

سپتورینوپلاستی چیست؟ علت، عوارض و سوالات رایج

سپتورینوپلاستی عمل جراحی ای به منظور بهبود ظاهر بینی (رینوپلاستی) و اصلاح نحوه تنفس از طریق بینی ( سپتوپلاستی ) است. که شامل جراحی بر روی استخوان ها و غضروف هایی است که به بینی شکل و ساختار می دهد و سپتوم را راست می کند. سپتوم غضروف و استخوان داخل بینی است که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند.

عمل جراحی بینی به دلایل زیبایی و یا عملکردی انجام می شود. سپتورینوپلاستی به هر دو دلیل انجام می شود - برای تغییر شکل بینی ، بنابراین از نظر زیبایی برای فرد احساس بهتری در پی دارد و بین بینی و دیگر اعضای صورت بالانس ایجاد می کند و برای اهداف عملکردی به منظور بهبود تنفس با تصحیح سپتوم که در اثر آسیب ، تروما ، بیماری یا بعضی اوقات جراحی پیشین انحراف یافته است.

 

چه کسانی باید سپتورینوپلاستی انجام دهند ؟

اگر نگران هر یک یا تمام مشکلات بینی ذکر شده در فوق هستید ، از نظر جسمی سالم هستید ، انتظارات واقع بینانه ای دارید ، پس احتمالاً کاندید خوبی برای جراحی سپتورینوپلاستی هستید. دختران نوجوان باید 16 سال یا بالاتر باشند و پسران نوجوان باید 18 سال و بالاتر باشند زیرا مهم است که به انتهای دوره رشد خود رسیده باشند. این موضوع در طول مشاوره شخصی شما مشخص خواهد شد.

 

مزایای جراحی سپتورینوپلاستی چیست ؟

بینی هر فرد باید به اندازه و شکل دلخواه وی باشد و همچنین باید بتواند از طریق هر دو سوراخ بینی تنفس کند. بیشتر افراد که عمل جراحی سپتورینوپلاستی را با موفقیت پشت سر می گذارند نسبت به ظاهر خود حس بهتری پیدا می کنند.

 • سپتورینوپلاستی ظاهر بینی کج را بهبود می دهد.
 • انسداد بینی را برای بهبود وضعیت تنفس فرد رفع می کند.
 • انحراف یا خمیدگی سپتوم را بهبود می دهد و در نتیجه شکل بینی را بهتر می کند
 • می تواند بهبود در وضعیت خروپف و آپنه خواب در پی داشته باشد
 • ظاهر بینی را تغییر می دهد و بین بینی و دیگر ویژگی های صورت تعادل ایجاد می کند
 • بهبودهایی هم در زیبایی و هم در عملکرد در پی دارد

 

آیا روش های جایگزینی برای سپتورینوپلاستی وجود دارد ؟

اگر بینی فرد به واسطه انحراف سپتوم مسدود شده باشد ممکن است تنها به سپتوپلاستی نیاز باشد.

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی تنها روش به منظور تغییر ظاهر بینی است. اگر علت انسداد بینی انحراف یا آسیب استخوان های بینی باشد، رینوپلاستی ( که معمولا همراه با سپتوپلاستی صورت می گیرد) تنها انتخاب برای بهبود نحوه تنفس فرد است.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

نحوه انجام جراحی چگونه است ؟

این عمل جراحی معمولا همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و حدود 1 تا 2 ساعت به طول می انجامد.

جراح برشی بر روی مخاط (پوشش شبیه پوست در داخل بینی ) ایجاد می کند و سپس آن را از روی غپروف و استخوان بلند می کند. در مرحله بعد جراح قسمت هایی از غضروف و استخوان که منحرف شده اند را بر می دارد و بقیه قسمت ها را در موقعیت راست و صاف قرار می دهد.

جراح همچنین می تواند با برداشتن قسمتی از غضروف نوک بینی را اصلاح کند. اگر فرد بر روی بینی دارای برآمدگی باشد آن را می تراشند.

جراح همچنین می تواند استخوان های بینی را با شکستن و سپس تنظیم مجدد (شکستگی) صاف و باریک کند.

ممکن است جراح به پشتیبانی یا بازسازی بخشی از بینی با استفاده از پیوند غضروف ، پیوند استخوان یا ایمپلنت مصنوعی نیاز داشته باشد.

جراح ممکن است قسمت داخلی بینی را برای جلوگیری از خونریزی مسدود کند ، و قسمت بیرونی بینی را آتل بندی و پانسمان کند تا از آن پشتیبانی کند.

 سپتورینوپلاستی چیست

عوارض سپتورینوپلاستی چیست ؟

برخی عوارض ممکن است خطرناک و حتی در برخی موارد منجر به مرگ فرد شوند.

عوارض عمومی هر نوع عمل جراحی عبارتند از:

 • درد
 • خونریزی
 • عفونت بخش مورد جراحی ( زخم)
 • تشکیل لخته خونی در پا
 • تشکیل لخته خونی در ریه

عوارض مخصوص این نوع جراحی عبارتند از:

 • به هم چسبیدگی، عارضه ای که در آن بافت زخم در اعماق بینی ایجاد می شود و ممکن است جریان هوا را مختل کند
 • قرمز شدن
 • کبودی و تورم در بینی و زیر چشمان
 • خونریزی بر اثر عفونت
 • بر جای ماندن اثر زخم ناخوشایند بر روی پوست
 • ایجاد تجمعی از خون (هماتوم) یا آبسه بین لایه های سپتوم
 • آسیب به اعصاب پوست نوک بینی
 • انسداد مجرای بینی
 • ایجاد سوراخ بر روی سپتوم
 • سندرم شوک سمی یا شوک توکسیک که عفونت جریان خون است
 • مشکلات در زیبایی
 • در صورت نیاز به پیوند غضروف از گوش ، ممکن است در محل مورد پیوند مشکلاتی ایجاد شود
 • رد پیوند
 • کاهش حس بویایی

 

مدت زمان ریکاوری چقدر است ؟

فرد می تواند بعد از جراحی در همان روز ترخیص شود. در صورت وجود پانسمان در داخل بینی، معمولا صبح روز بعد از جراحی برداشته می شود. فرد باید به مدت دو هفته در خانه و به دور از اجتماع افراد باشد تا از ابتلا به سرماخوردگی که ممکن است به عفونت منجر شود جلوگیری کند. جراح آتل و پانسمان را بعد از یک هفته باز می کند. به مدت دو هفته فرد نباید فعالیت ورزشی، حمام آب گرم و یا خم شدن داشته باشد. فعالیت معمولی می تواند به فرد در بازگشت به فعالیت های عادی در اسرع وقت کمک کند. قبل از شروع فعالیت جسمانی با پزشک در این مورد مشورت کنید. استقرار مناسب بینی و ایجاد ظاهر نهایی آن ممکن است جندین ماه به طول بی انجامد.

 سپتورینوپلاستی

سؤالاتی که ممکن است برای مراجعین پیش بیاید:

در حین عمل از چه نوع بیهوشی استفاده می شود؟

برای جراحی از بی حسی موضعی و آرام بخش یا بیهوشی عمومی استفاده می شود. این موضوع در طول مشاوره مورد بحث قرار خواهد گرفت.

چه کسانی می توانند عمل جراحی سپتورینوپلاستی انجام دهند؟

کاندیدای خوب زنان و مردان با حداقل 16 سال سن هستند ، که از نظر سلامتی در وضعیت خبوی قرار دارند و دارای انتظارات واقع بینانه ای هستند. نوجوانان کاملاً بالغ می توانند جراحی سپتورینوپلاستی داشته باشند.

جراحی چقدر طول خواهد کشید؟

مدت زمان جراحی به تکنیکهای مورد استفاده و اینکه آیا از ترکیبی از روشهای استفاده می شود یا خیر بستگی دارد و متفاوت است. روشهای ساده می تواند حداقل 45 دقیقه طول بکشد در حالی که روشهای پیچیده تر تا 3 ساعت یا بیشتر طول می کشند.

جراحی سپتورینوپلاستی در کجا انجام می شود؟

این عمل جراحی در بیمارستان و در اتاق عمل صورت می گیرد.

برش برای جراحی سپتورینوپلاستی در کجا صورت می گیرد ؟

محل برش بسته به روش (های) انتخاب شده برای جراحی تعیین می شود. برش سپتوپلاستی در داخل بینی در دیواره سلولی انجام می شود. برای جراحی زیبایی بینی بسته به تکنیکی که جراح شما در نظر دارد بهتر است و با توجه به نیاز فرد محل برش تعیین می شود.

آیا جای زخم هایی ایحاد خواهد شد؟

بله. برشها باعث ایجاد زخم می شوند - اما با استفاده از ایمن ترین و پیشرفته ترین تکنیک ها ،پزشکانبه صورت هنرمندانه ای آنها را به میزان ناچیز داخل و خارج بینی قرار می دهند.

آیا سپتورینوپلاستی دردناک است؟

برخی بیماران به احساس ناراحتی مانند گرفتگی بینی و پف کردگی دارند. ممکن است بینی دچار درد شود و همچنین فرد سردرد کسل کننده ای داشته باشد.

آیا بعد از عمل جراحی می توانم خودم رانندگی کنم ؟

خیر. شما به یک فرد نیاز خواهید داشت تا شما را به محل جراحی برساند و از آن خارج کند و در صورت امکان در طول شب و برای چند روز در کنار شما باشد.

سپتورینوپلاستی بینی

در طول بهبودی چه انتظاری می توان داشت؟

تا حدی تورم و کبودی در اطراف چشم طبیعی است و انتظار آن نیز وجود دارد. لازم است روز اول بعد از عمل در رختخواب بمانید و سر را به وسیله 2-3 بالش بالا نگاه دارید. افراد معمولاً در طی 1-2 روز احساس بهتری پیدا می کنند.

پانسمان داخل بینی چیست؟

در این روش داخل بینی با پنبه پانسمان می شود تا از خونریزی جلوگیری شود.

چه موقع قادر به بازگشت به محل کار و فعالیت های عادی خواهم بود؟

بیماران بطور کلی می توانند ظرف 1 هفته پس از عمل دوباره به سر کار خود برگردند. ممکن است بعد از گذشت حدود 1 هفته نیز فعالیت جسمانی را مجددا از سر بگیرید. حداقل 3 هفته از ورزش سخت و شدید پرهیز کنید. همچنین باید از بلند کردن اجسام سنگین ، خم شدن ، ایستادن و حرکات کششی جلوگیری کنید.

اگر نتیجه عمل جراحی را دوست نداشته باشم چی می شود - آیا می توان آن را اصلاح کرد؟

بیماران ناراضی در جراحی پلاستیک نادر هستند - اما در صورت بروز - عمل جراحی "اصلاحی " می تواند برای اصلاح یا رفع مشکلات احتمالی انجام شود. بدانید که بهبودی به زمان نیاز دارد و در هر فرد با سرعتی متفاوت اتفاق می افتد. مهم این است که اجازه دهیم ریکاوری صورت گیرد تا بتواند نتایج نهایی حاصل شود و سپس در این مورد تصمیم گیری شود. به یاد داشته باشید که تا زمانی که تورم و کبودی به طور کامل برطرف نشود می تواند نتایج نهایی را پنهان کند.

آیا بیمه هزینه جراحی سپتورینوپلاستی پرداخت می کند؟

اگر جراحی شما به دلایل زیبایی انجام شود - بیمه آن را پوشش نمی دهد. اگر به دلیل مشکلات پزشکی و عملکردی باشد مانند شکستگی بینی که مانع تنفس مناسب شود، بیمه ممکن است این هزینه را پوشش دهد. باید با ارائه دهنده خدمات بیمه ای در این زمینه صحبت کنید.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

خلاصه

سپتورینوپلاستی عمل جراحی ای برای بهبود ظاهر بینی و نحوه تنفس فرد است.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید