سرطان کبد چیست؟ علائم، علت، تشخیص و درمانسرطان

سرطان کبد چیست؟ علائم، علت، تشخیص و درمان

سرطان کبد چیست؟ سرطان کبد نوعی از سرطان است که از سلول های کبد شروع می شود. کبد یک اندام به اندازه توپ فوتبال است که در قسمت بالای سمت راست شکم، زیر دیافراگم و بالای معده قرار دارد.

انواع مختلفی از سرطان در کبد ایجاد می شود. شایع ترین نوع سرطان کبد، سرطان سلول کبدی است که از نوع اصلی سلول کبدی (هپاتوسیت) شروع می شود. انواع دیگر سرطان کبد ، مانند کلانژیوکارسینوما داخل کبدی و هپاتوبلاستوما کمتر شایع هستند.

میزان سرطان هایی که از دیگر قسمت های بدن به کبد سرایت می کند بیشتر از سرطان هایی است که در سلول های کبد شروع می شوند. سرطانی که از ناحیه دیگری از بدن شروع می شود - مانند روده بزرگ ، ریه یا سینه - و سپس به کبد سرایت می کند ، سرطان متاستاتیک نامیده می شوند. این نوع سرطان ها از نام اندامی که در آن شروع شده اند نامگذاری شده اند - مانند سرطان روده بزرگ متاستاتیک برای توصیف سرطانی که از روده بزرگ شروع شده و به کبد گسترش می یابد.

  اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

علائم سرطان کبد

اکثر افراد علائم و نشانه هایی در مراحل اولیه سرطان کبد ندارند. هنگامی که علائم و نشانه ها ظاهر می شوند ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش وزن بدون دلیل
 • از دست دادن اشتها
 • درد بالای شکم
 • تهوع و استفراغ
 • ضعف و خستگی
 • تورم شکم
 • تغییر رنگ و زردی پوست و سفیدی چشم
 • مدفوع سفید و گچ شکل

 

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده علائم یا نشانه هایی که شما را نگران می کند، با پزشک قرار ملاقات بگذارید.

 

علت سرطان کبد

سرطان کبد زمانی اتفاق می افتد که سلول های کبدی دچار تغییر (جهش) در DNA خود شوند. DNA سلول موادی است که دستورالعمل های مربوط به هر فرآیند شیمیایی در بدن را ارائه می دهد. جهش DNA باعث تغییراتی در این دستورالعمل ها می شود. نتیجه این است که سلولها ممکن است خارج از کنترل شروع به رشد کنند و در نهایت یک تومور تشکیل دهند - توده ای از سلولهای سرطانی.

گاهی اوقات علت سرطان کبد مشخص است ، مانند عفونت مزمن هپاتیت. اما گاهی اوقات سرطان کبد در افرادی که هیچ بیماری زمینه ای ندارند رخ می دهد و مشخص نیست علت آن چیست.

 سرطان کبد چیست

عوامل خطر

عواملی که خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهند عبارتند از:

 • عفونت مزمن HBV یا HCV. عفونت مزمن ویروس هپاتیت B (HBV) یا ویروس هپاتیت C (HCV) خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.
 • سیروز کبدی، این وضعیت پیشرونده و برگشت ناپذیر باعث ایجاد بافت اسکار در کبد می شود و احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.
 • برخی بیماریهای ارثی کبد. بیماریهای کبدی که می توانند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهند شامل هموکروماتوز و بیماری ویلسون.
 • دیابت. افراد مبتلا به این اختلال قند خون در مقایسه با افرادی که دیابت ندارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کبد هستند.
 • بیماری کبد چرب غیر الکلی. تجمع چربی در کبد خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.
 • قرار گرفتن در معرض آفلاتوکسین ها. آفلاتوکسین ها سمومی هستند که توسط کپک هایی تولید می شوند که در محصولاتی که به خوبی نگهداری نمی شوند رشد می کنند. محصولات زراعی مانند غلات و آجیل می توانند به آفلاتوکسین آلوده شوند که در نهایت به غذاهای ایجاد شده از این محصولات ختم می شود.
 • مصرف زیاد الکل. مصرف بیش از حد متوسط ​​الکل در طول سالها می تواند منجر به آسیب جبران ناپذیر کبدی و افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد شود.

 

پیشگیری از سرطان کبد

خطر سیروز را کاهش دهید

سیروز باعث ایجاد زخم در کبد می شود و خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد. اگر:

 • الکل را در حد اعتدال مصرف کنید. اگر نوشیدن الکل را انتخاب کرده اید ، مقدار نوشیدنی خود را محدود کنید. برای زنان ، این به معنای کمتر از یک لیوان نوشیدنی در روز. برای مردان ، این به معنای کمتر از دو لیوان نوشیدنی در روز.
 • وزن سالم. اگر وزن فعلی شما سالم است ، با انتخاب رژیم غذایی سالم و ورزش در بیشتر روزهای هفته برای حفظ آن تلاش کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید ، تعداد کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید و میزان ورزش خود را افزایش دهید. به آرامی وزن خود را کاهش دهید - 1 یا 2 پوند (0.5 تا 1 کیلوگرم) در هفته.

 

در برابر هپاتیت B واکسینه شوید

با دریافت واکسن هپاتیت B می توانید خطر ابتلا به هپاتیت B را کاهش دهید. این واکسن را می توان تقریباً برای هر کسی ، از جمله نوزادان ، افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی آنها مختل است ، تزریق کرد.

   اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم پزشکی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

اقدامات لازم برای پیشگیری از هپاتیت C را انجام دهید

هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد ، اما می توانید خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.

 • از وضعیت سلامتی شریک جنسی مطلع باشید. رابطه جنسی محافظت نشده انجام ندهید مگر اینکه مطمئن باشید شریک زندگی شما به HBV ، HCV یا هرگونه عفونت مقاربتی دیگر آلوده نشده است. اگر از وضعیت سلامتی همسرتان اطلاع ندارید ، هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید.
 • از داروهای داخل وریدی (IV) استفاده نکنید ، اما در صورت استفاده از یک سوزن تمیز استفاده کنید. با عدم تزریق داروهای غیرقانونی خطر ابتلا به HCV را کاهش دهید. اما اگر این گزینه برای شما مناسب نیست ، مطمئن شوید که هر سوزنی که استفاده می کنید استریل است و آن را به اشتراک نگذارید. وسایل و داروهای آلوده علت شایع عفونت هپاتیت C است.
 • هنگام سوراخ کردن یا خالکوبی به دنبال مکان های امن و تمیز باشید. سوزن هایی که ممکن است به طور مناسب استریل نشده باشند می توانند ویروس هپاتیت C را منتقل کنند. قبل از انجام سوراخ کردن یا خالکوبی ، مکان های منطقه خود را بررسی کنید و از کارکنان در مورد اقدامات ایمنی آنها سوال کنید. اگر کارکنان یک مکان از پاسخگویی به سوالات شما امتناع می ورزند یا سوالات را جدی نمی گیرند ، این را به عنوان نشانه ای که این امکانات برای شما مناسب نیست ، در نظر بگیرید.

 سرطان کبد

دنبال درمان هپاتیت B یا C باشید

درمان هایی برای عفونت های هپاتیت B و هپاتیت C در دسترس است. تحقیقات نشان می دهد که درمان می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد.

 

در مورد غربالگری سرطان کبد از پزشک خود سوال کنید

برای عموم مردم ، ثابت نشده است که غربالگری سرطان کبد خطر مرگ ناشی از سرطان کبد را کاهش می دهد و به طور کلی توصیه نمی شود. افراد دارای شرایطی که خطر ابتلا به سرطان کبد در آنها وجود دارد ، ممکن است غربالگری را در نظر داشته باشند ، مانند افرادی که موارد زیر را دچار هستند:

 • هپاتیت B
 • هپاتیت C
 • سیروز کبدی

مزایا و معایب غربالگری را با پزشک خود در میان بگذارید. با هم می توانید تصمیم بگیرید که آیا غربالگری برای شما مناسب است یا خیر. غربالگری معمولاً شامل آزمایش خون و سونوگرافی شکم هر شش ماه است.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید