درمان زخم پای دیابتی چگونه است؟زخم

درمان زخم پای دیابتی چگونه است؟

دیابت نتیجه ناتوانی بدن در تولید یا استفاده از انسولین است. انسولین هورمونی است که به بدن امکان می دهد گلوکز یا قند را به انرژی تبدیل کند. اگر بدن در متابولیسم گلوکز مشکل داشته باشد، می تواند منجر به افزایش سطح قند خون شود. این مشکل می تواند بر توانایی بدن در ترمیم زخم تأثیر بگذارد.

 

درمان زخم پای دیابتی چگونه است ؟

در افراد مبتلا به دیابت ، زخم ها آهسته تر بهبود می یابند و سریعتر پیشرفت می کنند ، بنابراین درمان زخم پای دیابتی بسیار مهم است.

اگرچه بریدگی ، سایش ، خراش و تاول می تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد ، اما پا یکی از شایع ترین محل های آسیب است. یک زخم کوچک در پا می تواند به سرعت تبدیل به زخم پای دیابتی شود.

در صورت عدم درمان زخم پای دیابتی، ممکن است شرایط خطرناک شود. بین 14 تا 24 درصد از افرادی که مبتلا به دیابت هستند و دچار زخم می شوند، در نهایت دچار قطع عضو اندام تحتانی می شوند.

به همین دلیل ، بسیار مهم است که به طور منظم وضعیت زخم خود را چک کنید و هر زخمی را به خوبی زیر نظر داشته باشید. رسیدگی و درمان زودهنگام زخم پای دیابتی تنها راه کاهش خطر عوارض است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند درمان زخم پای دیابتی، راههای تسریع روند بهبودی و چگونگی بهبود قدرت درمانی بدن در دراز مدت ، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

افراد مبتلا به دیابت باید مراقبت ویژه ای از بدن خود ، به ویژه پاها داشته باشند. به این دلیل که بیماران دیابتی مستعد ایجاد زخم هستند و بهبود زخم های دیابتی به طور قابل توجهی طول می کشد. هر چه مدت زمان بهبودی زخم بیشتر طول بکشد ، خطر عفونت آن بیشتر می شود. اگر افراد دیابتی دچار زخم شوند و آن را درمان نکنند یا عفونی شود، در معرض خطر بالای قطع عضو قرار می گیرند.

طبق اعلام مراکز کنترل بیماری ها (CDC) ، درصد بالایی از 30 میلیون دیابتی در ایالات متحده از عوارض ناشی از عفونت زخم رنج می برند. برای محافظت از خود ، مهم است که نحوه درمان زخم پای دیابتی را بدانید. در اینجا به چند نکته اشاره شده است.

اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب 

زخم پای دیابتی

بریدگی های کوچک ، خراش، زخم ها و سوختگی های جزئی می تواند در یک فرد عادی برطرف شود. اما در بیماران دیابتی ، هر نوع آسیب روی پوست می تواند عواقب جدی ایجاد کند.

دیابت روند بهبودی زخم را کند می کند و فرد را مستعد ابتلا به عفونت هایی می کند که حتی می تواند به استخوان ها سرایت کند. به همین دلیل ، زخم در هر اندازه ای باید در اسرع وقت توسط متخصص بررسی شود.

 درمان زخم پای دیابتی

درمان زخم پای دیابتی

درمان زخم پای دیابتی شامل ایجاد محیطی است که باعث بهبودی می شود و خطر عفونت را کاهش می دهد. در صورت بروز زخم ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا این کار را برای شما انجام دهد. هنگامی که در مورد درمان زخم پای دیابتی به پزشک مراجعه می کنید ، برخی از اقدامات قابل انجام در ادامه آمده است:

 • پزشک یا متخصص درمان زخم ابتدا دبریدمان انجام می دهد و محل زخم را کاملاً تمیز می کند و پوست نکروزه یا مرده و ضخیم شده را از محل زخم خارج می کند تا ترمیم سریع تر انجام شود. فقط یک متخصص پزشکی آموزش دیده و با تجربه می داند کدام بافت باید برای عدم ایجاد مشکلات بیشتر برداشته شود. دبریدمان باید روی تمام زخم های دیابتی انجام شود.
 • گام بعدی این است که سعی کنید عفونت را کنترل کنید. پزشک از پماد آنتی بیوتیک موضعی استفاده می کند و همچنین آنتی بیوتیک های خوراکی را برای کاهش خطر عفونت در اختیار شما قرار می دهد. پزشک همچنین باید به صورت منظم پانسمان را عوض کنید و مهم است که این کار را به صورت صحیح انجام دهید.
 • در نهایت ، بهبود صحیح زخم دیابتی مستلزم برداشتن فشار از ناحیه زخم است. پزشک ممکن است یک گچ تماسی غیرقابل جابجایی (TCC) یا واکرهای قابل جابجایی را استفاده کند یا صندل های درمانی تجویز کند. این کار به منظور توزیع فشار به طور مساوی در ناحیه پای آسیب دیده برای از بین بردن هرگونه فشاری که مانع بهبود زخم شود ، انجام می شود. این کار ممکن است برای همه زخم ها قابل اجرا نباشد. پزشک بر اساس اندازه و محل زخم تعیین می کند که آیا به این مورد نیاز دارید یا خیر.

برای بهبود موفقیت آمیز زخم پای دیابتی ، باید سطح گلوکز خون خود را در محدوده طبیعی نگه دارید. مراقب زخم های خود باشید و برای هرگونه تغییر آنها را زیر نظر بگیرید. روزانه زخم ها را تمیز کرده و از پانسمان توصیه شده استفاده کنید. از راه رفتن با پای برهنه و بدون استفاده از وسایل کمکی خودداری کنید.

 

اگر زخم پای دیابتی درمان نشود چه اتفاقی می افتد

زخم عامل واقعی نگرانی هستند. اگر تحت مراقبت دقیق قرار نگیرند ، می توانند به سرعت به عفونت یا عارضه جدی تری تبدیل شوند. جدی ترین نگرانی قطع عضو است. افراد مبتلا به دیابت 15 برابر بیشتر احتمال دارد که در نتیجه زخم یا زخم پای دیابتی دچار قطع عضو شوند.

 درمان زخم دیابتی

چگونه به روند بهبودی کمک کنیم

برای کمک به روند بهبودی ، نکات زیر را دنبال کنید:

 • به طور منظم محل زخم پای دیابتی را چک کنید. درمان زودهنگام زخم ها کلید جلوگیری از عفونت و عوارض است. مطمئن شوید که خودآزمایی های روزانه را انجام می دهید و بدنبال زخم های جدید، به ویژه در پای خود هستید. فراموش نکنید که بین و زیر انگشتان پای خود را چک کنید.
 • بافت مرده را بردارید. نکروز (سلول های مرده) و بافت اضافی اغلب در زخم های دیابتی رخ می دهد. این موضوع می تواند باکتری ها و سموم را افزایش داده و عفونت زخم را افزایش دهد. همچنین می تواند از بازرسی بافت زیرین جلوگیری کند. پزشک اغلب در روند برداشتن بافت مرده به شما کمک می کند.
 • پانسمان ها را تازه نگه دارید. تعویض مرتب پانسمان می تواند به کاهش باکتری و حفظ سطح رطوبت مناسب در زخم کمک کند. پزشکان اغلب پانسمان های مخصوص مراقبت از زخم را توصیه می کنند.
 • فشار را از منطقه دور بردارید. فشار می تواند باعث سایش و پارگی شود که به پوست آسیب می رساند و منجر به زخم یا زخم عمیق تری می شود.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

منبع 1

منبع 2


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید