علائم سرطان خون چیست و چه علائمی دارد ؟سرطان

علائم سرطان خون چیست و چه علائمی دارد ؟

علائم سرطان خون چیست ؟ چندین نوع سرطان به سلول های سازنده خون حمله می کنند. علائم آنها معمولاً به آرامی ظاهر می شوند بنابراین ممکن است متوجه آنها نشوید، حتی در برخی از افراد هیچ علامتی وجود ندارد.

 

علائم سرطان خون چیست ؟

اما در مورد علائم شایع ترین انواع سرطان خون باید به چند نکته توجه کرد که در ادامه ذکر شده است.

 

سرطان خون یا لوسمی

سلول های خونی در داخل مغز استخوان ساخته می شوند و آنجا جایی است که لوسمی شروع می شود. این نوع سرطان خون باعث می شود بدن گلبول های سفید خونی را بسازد که خارج از کنترل رشد می کنند و بیشتر از آنچه تصور می شود عمر می کنند و برخلاف گلبول های سفید خون معمولی، به بدن در مبارزه با عفونت کمک نمی کنند.

انواع مختلفی از لوسمی وجود دارد. برخی به سرعت تشدید می شوند (حاد). در این صورت احتمالاً به طور ناگهانی بسیار بد حال خواهید شد، مانند اینکه به آنفولانزا مبتلا شده اید. انواع دیگر ممکن است سالها طول بکشد تا علائمی ایجاد کنند (مزمن). در این صورت اولین علامت ممکن است نتایج غیر طبیعی در آزمایش خون معمولی باشد.

بیشتر علائم سرطان خون به این دلیل رخ می دهد که سلول های سرطانی مانع رشد و عملکرد طبیعی سلول های خونی سالم می شوند.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

کم خونی

این مشکل زمانی رخ می دهد که بدن به اندازه کافی گلبول قرمز تولید نکند یا گلبول های قرمز فعلی وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند. علائم آن عبارتند از:

 • احساس خستگی و ضعف
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • رنگ پریدگی پوست
 • درد قفسه سینه

 علائم سرطان خون چیست ؟

لخته شدن ضعیف خون

پلاکت ها سلول هایی هستند که باعث لخته شدن خون می شوند. هنگامی که بدن به اندازه کافی از پلاکت استفاده نکند، بریدگی های کوچک ممکن است بیش از حد معمول خونریزی کنند، یا ممکن است اغلب بینی شما دچار خونریزش شود. همچنین ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • کبودی غیر معمول
 • خونریزی لثه
 • نقاط قرمز ریز روی پوست ناشی از شکستگی عروق خونی
 • پریود سنگین
 • حرکات روده سیاه یا دارای خطوط قرمز

 

علائم دیگر

از آنجا که گلبول های سفید خون به خوبی با عفونت مبارزه نمی کنند، بیشتر اوقات بیمار می شوید و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود پیدا کنید. ممکن است مرتبا تب داشته باشید و تعریق شبانه را نیز تجربه کنید.

سلول های سرطانی می توانند در غدد لنفاوی، لوزه ها ، کبد و طحال جمع شده و باعث متورم شدن آنها شوند. ممکن است توده هایی در گردن یا زیر بغل احساس کنید یا ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. ممکن است بدون دلیل وزن تان کاهش یابد و رشد سلول های سرطانی در مغز استخوان گاهی باعث درد استخوان می شود.

 

لنفوم

سیستم لنفاوی شامل گلبول های سفید خون است که لنفوسیت ها نامیده می شوند و در سراسر بدن قرار درند و به دفع مواد زائد کمک می کنند. لنفوم باعث می شود که بدن لنفوسیت هایی تولید کند که خارج از کنترل رشد می کنند و مبارزه با عفونت را برای شما سخت می کند.

تورم غدد لنفاوی علامت اصلی لنفوم است. ممکن است متوجه وجود یک توده در گردن ، زیر بغل یا کشاله ران خود شوید. غدد لنفاوی در داخل بدن ممکن است بر اندام های شما فشار بیاورند و باعث سرفه ، تنگی نفس یا درد در قفسه سینه ، شکم یا استخوان ها شوند. طحال ممکن است بزرگتر شود و باعث احساس سیری یا نفخ شود. تورم غدد لنفاوی معمولاً دردناک نیست اما ممکن است هنگام نوشیدن الکل درد ایجاد کند.

برخی دیگر از علائم شایع لنفوم عبارتند از:

 • تب
 • تعریق شبانه
 • احساس خستگی
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • خارش پوست

 

مولتیپل میلوما یا میلوم متعدد

سلول پلاسما نوع دیگری از سلول های مبارزه کننده با بیماری در جریان خون است. مولتیپل میلوما باعث می شود مغز استخوان سلول های پلاسمایی تولید کند که خارج از کنترل رشد می کنند و بدن را از تولید کافی سلول های خونی سالم باز می دارد. آنها همچنین مواد شیمیایی را در خون شما آزاد می کنند که می تواند به اندام ها و بافت ها آسیب برساند.

برخی از انواع سریعتر از بقیه تشدید می شوند اما علائم معمولاً تا زمانی که به آن مبتلا نشوید ظاهر نمی شوند.

 علائم سرطان خون

درد استخوان

شایع ترین علامت مولتیپل میلوما درد جدی و طولانی مدت است که معمولاً در ناحیه کمر یا دنده ها مشاهده می شود. سلول های سرطانی یک ماده شیمیایی آزاد می کنند که روند طبیعی رشد و بهبود استخوان ها را متوقف می کند. آنها نازک و ضعیف می شوند و می توانند به راحتی دچار شکستگی شوند.

آسیب به استخوان های ستون فقرات می تواند بر اعصاب فشار بیاورد و باعث ایجاد درد یا ضعف در پاها، گزگز در بازوها و از دست دادن کنترل روده یا مثانه شود.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

هایپرکلسمی

مولتیپل میلوما باعث افزایش سطح کلسیم در خون شما می شود. که می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • حالت تهوع و درد معده
 • تشنگی زیاد و دفع ادرار
 • یبوست
 • از دست دادن اشتها
 • ضعف
 • گیجی

کلسیم زیاد در خون همچنین می تواند به کلیه های شما آسیب برساند، برخی پروتئین های ساخته شده توسط سلول های سرطانی نیز همینطور. علائم شامل تورم مچ پا ، تنگی نفس و خارش پوست است.

 

سایر علائم مولتیپل میلوما

پروتئین هایی که سلول های سرطانی آزاد می کنند می تواند به اعصاب شما آسیب برسانند که می تواند باعث ضعف ، بی حسی و درد در بازوها و پاها شود. سلول های مولتیپل میلوما همچنین سلول های سالم موجود در خون را متراکم می کنند. این کار می تواند مشکلات خونریزی ایجاد کند و شما را دچار کم خونی کرده و احتمال عفونت را افزایش دهد.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید