بهترین روش درمان درد سیاتیک چیست؟جراحی مغز و اعصاب

بهترین روش درمان درد سیاتیک چیست؟

درمان درد سیاتیک چیست ؟ درد سیاتیک دردی است که از ناحیه کمر شروع می شود و به ساق پا و گاهی به کف پا می رسد. این درد زمانی شروع می شود که چیزی در بدن - مانند فتق دیسک یا خار استخوان – موجب فشرده شدن عصب سیاتیک می شود. برخی از افراد درد شدید تجربه می کنند و برخی دیگر دچار سوزن سوزن شدن ، ضعف و بی حسی در پاهای خود می شوند.

این مشکل باعث درد و ناراحتی می شود اما درمان های موثر زیادی برای درد سیاتیک وجود دارد. اکثر افراد مبتلا به درد سیاتیک نیازی به جراحی ندارند و حدود نیمی از آنها تنها با استراحت و مصرف دارو در عرض 6 هفته بهبود می یابند.

بنابراین پس از اینکه پزشک تشخیص داد به درد سیاتیک دچار شده اید چه باید کرد؟

 

درمان درد سیاتیک چیست ؟

درمان های غیر جراحی

اکثر افراد مبتلا به درد سیاتیک در عرض چند هفته با داروهای خانگی بهبود می یابند. اگر درد نسبتاً خفیف است و مانع انجام فعالیت های روزانه نمی شود، پزشک ابتدا توصیه می کند ترکیبی از این درمان های غیر جراحی را امتحان کنید.

 

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست می تواند یک برنامه تمرینی و کششی را برای شما آماده کند و همچنین فیزیوتراپی به بهبود حالت بدن برای کاهش فشار بر عصب سیاتیک کمک کند.

 

تمرینات کششی

می توانید با انجام تمرینات کششی کمر به تسکین درد سیاتیک کمک کنید.

 

ورزش و فعالیت فیزیکی

التهاب می تواند هنگام تحرک بهبود یابد، بنابراین پیاده روی های کوتاه می تواند ایده خوبی باشد. فیزیوتراپیست می تواند از صحیح بودن حالت بدن شما اطمینان حاصل کند تا دیگر به خود آسیب نرسانید.

 

استراحت در تخت محدود

سه روز استراحت معمولاً کار خود را انجام می دهد و مهم است که روی تشک سفت یا روی زمین استراحت کنید. پس از آن بهتر است به فعالیت های عادی خود بازگردید.

 

پک گرما و سرما

هر کدام را چند بار در روز به مدت چند دقیقه روی کمر خود قرار دهید. ابتدا پک های سرد را برای چند روز استفاده کنید و سپس پک های گرم را استفاده کنید.

اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

 درمان درد سیاتیک

درمانهای جایگزین

بسیاری از افراد معتقدند که درمان های جایگزین مانند یوگا ، ماساژ ، بیوفیدبک و طب سوزنی به درمان درد سیاتیک کمک می کند.

 

مصرف دارو

اولین گزینه باید مسکن های بدون نسخه باشد. استامینوفن و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن بسیار مفید هستند ، اما نباید بدون مشورت با پزشک از آنها برای طولانی مدت استفاده کنید.

اگر دارو های بدون نسخه کمکی نکرد، پزشک ممکن است شل کننده های عضلانی یا ضد التهاب های قوی تری تجویز کند. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین (Elavil) و داروهای ضد تشنج نیز گاهی اوقات موثر هستند. تزریق استروئید مستقیماً به عصب تحریک شده نیز می تواند تسکین محدودی برای شما ایجاد کند.

 

عمل جراحي درمان درد سیاتیک

وقتی همه روش های درمانی دیگر ناموفق باشند، جراحی آخرین راه حل برای حدود 5 تا 10 درصد از افراد مبتلا به درد سیاتیک است. اگر درد سیاتیک خفیفی دارید اما بعد از 3 ماه استراحت ، تمرینات کششی و مصرف دارو همچنان درد دارید، احتمالاً باید در مورد جراحی اقدام کنید.

در برخی موارد نادر سیاتیک می تواند باعث سندرم دم اسب شود، مشکلی که باعث می شود کنترل روده و مثانه خود را از دست بدهید. در صورت دچار شدن به سندرم دم اسب مستقیم باید سراغ جراحی رفت.

دو گزینه اصلی جراحی برای درمان سیاتیک دیسککتومی و لامینکتومی هستند.

 

دیسککتومی

در طی این عمل ، جراح هر چیزی که بر عصب سیاتیک فشار می آورد را بر می دارد، خواه فتق دیسک ، خار استخوان یا چیز دیگری باشد. هدف این است که فقط قسمتی را که در واقع باعث سیاتیک شده است برداشته شود ، اما گاهی اوقات جراحان مجبور می شوند کل دیسک را بردارند تا مشکل برطرف شود. برای انجام دیسککتومی از بیهوشی عمومی استفاده می شود و ممکن است بتوانید همان روز عمل از بیمارستان مرخص شوید.

 درمان سیاتیک

لامینکتومی

لامینا قسمتی از حلقه استخوان است که نخاع را می پوشاند. در حین لامینکتومی ، جراح لامینا و هر بافتی را که روی عصب فشار می آورد و باعث ایجاد درد می شود، برمی دارد. در این عمل فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد، یعنی در طول عمل بیدار نخواهد بود که می تواند تا 2 ساعت طول بکشد. بعد از عمل در همان روز یا روز بعد از بیمارستان مرخص می شوید و دستورالعمل هایی را برای شروع پیاده روی در روز بعد از بازگشت به خانه دریافت می کنید.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    مرکز درمان در منزل آرون
    تماس بگیرید