آیا فیبروم خطرناک است ؟زنان و زایمان

آیا فیبروم خطرناک است ؟

فیبروم رحم شایع ترین تومور دستگاه تناسلی است که تا 80 درصد زنان تا 50 سالگی به آن دچار می شوند. فیبروم رحم بیشتر در زنان در دوران باروری رخ می دهد.

 

آیا فیبروم خطرناک است ؟

در حالی که برخی از زنان به فیبروم بدون علامت مبتلا می شوند، برخی دیگر علائم دردناک و شدیدی تجربه می کنند که این وضعیت می تواند بر کیفیت زندگی آنها تأثیر بگذارد. فیبروم می توانند باعث خونریزی شدید ، درد ناتوان کننده شکم و فشار در لگن شود.

در حالی که عوارض معمول فیبروم تهدید کننده زندگی نیستند، می تواند ساختار رحم را تغییر داده و باروری را تحت تاثیر قرار دهد.

فقط یک پزشک متخصص می تواند تشخیص دهد که آیا فیبروم فرد نگران کننده است یا خیر. پزشکان متخصص زنان ما در مرکز درمان در منزل آرون متخصص تشخیص و درمان فیبروم هستند.

ما از جدیدترین ابزارهای تشخیصی برای معاینه محل و شدت فیبروم استفاده می کنیم تا بتوانیم بهترین راه را برای تسکین علائم و بهبود رحم تعیین کنیم.

اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

نحوه ایجاد فیبروم

فیبروم ها تومورهای عضلانی هستند که در داخل رحم ، روی دیواره رحم یا در سطح خارجی آن ایجاد می شوند. برخی از فیبروم ها می توانند ساختاری شبیه ساقه برای اتصال به رحم ایجاد کنند. این بیماری با افزایش سن شایع تر می شود و اغلب از 30 سالگی تا یائسگی رخ می دهد.

فیبروم ها می توانند به اندازه یک دانه برنج یا به اندازه یک خربزه ظاهر شوند، اگرچه اندازه آنها تغییر می کند. فیبروم ها معمولاً خوش خیم یا غیر سرطانی هستند. اگرچه نادر است اما برخی از فیبروم ها به عنوان تومورهای سرطانی ایجاد می شوند، اما فیبروم های خوش خیم سرطانی نمی شوند.

در حالی که دانشمندان هنوز علت دقیق فیبروم را نمی دانند، ممکن است وقوع آنها با سطح استروژن مرتبط باشد. فیبروم ها هنگامی که سطح استروژن بالا است، به ویژه در دوران بارداری متورم می شوند و در زمان سطوح پایین استروژن مانند یائسگی منقبض می شوند.

داشتن سابقه ابتلا به فیبروم در خانواده ، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. اگر چاق هستید، بیشتر در معرض ابتلا به فیبروم هستید.

 آیا فیبروم خطرناک است

علائم فیبروم

ممکن است به فیبروم مبتلا شده باشید اما متوجه این بیماری نشوید زیرا ممکن است فیبروم علائمی ایجاد نکند. تشخیص فیبروم در حین معاینه لگن هنگامی که پزشک توده یا برآمدگی پیدا کند معمول است.

برخی از زنان مجبور نیستند منتظر معاینه لگن بمانند تا متوجه موارد غیرعادی شوند. علائم رایج فیبروم شامل موارد زیر است:

 • پریود طولانی یا سنگین
 • خونریزی بین پریودها
 • درد شکم و یا احساس پری
 • درد لگن
 • درد پایین کمر
 • رابطه جنسی دردناک
 • تکرر ادرار
 • مشکل در تخلیه مثانه

وقتی مشکوک به ابتلا به فیبروم شویم، معمولاً از روش های تصویربرداری مانند MRI ، سونوگرافی شکم یا سونوگرافی واژینال برای تأیید تشخیص استفاده می شود.

 

عوارض باروری

از آنجا که فیبروم ها می توانند حفره رحم را از شکل طبیعی خارج کنند، می توانند به مشکلات باروری منجر شوند. فیبروم ها در 5 تا 10 درصد از زنان نابارور وجود دارند.

فیبروم هایی که در داخل رحم ایجاد می شوند می توانند پوشش داخلی رحم را تغییر داده و در کاشت یا رشد جنین اختلال ایجاد کرده و به طور بالقوه خطر سقط جنین را افزایش دهند.

در دوران بارداری ، فیبروم ها با زایمان زودرس ، جدا شدن جفت و نوزادانی که با سرعتی کمتر از سن حاملگی خود در حال رشد هستند همراه هستند.

هنگامی که حفره رحم توسط فیبروم های بزرگ مخدوش می شود ، ممکن است خطر زایمان زودرس ، زایمان سزارین یا زایمان غیر طبیعی افزایش یابد.

 آیا فیبروم خطرناک است ؟

سایر مشکلات احتمالی

در حالی که فیبروم ها به طور معمول تهدید کننده حیات نیستند مگر اینکه سرطانی باشند ، بسته به محل و شدت آنها می توانند در وضعیت سلامتی اختلال ایجاد کنند.

فیبروم هایی که باعث خونریزی شدید می شوند می توانند منجر به کم خونی شوند که به معنی عدم وجود تعداد کافی گلبول های قرمز خون است. بدون درمان ، کم خونی می تواند منجر به خستگی شدید ، نارسایی قلبی و ضعف در سیستم ایمنی شود.

هنگامی که فیبروم ها بزرگ می شوند ، می توانند به مثانه و حالب فشار وارد کنند ، مجاری که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کند. نتیجه می تواند منجر به آسیب کلیه شود. فیبروم بزرگ نیز می تواند باعث تورم شکم و افزایش وزن شود.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

درمان فیبروم

اگر به فیبروم بدون علائم مبتل هستید، معمولاً درمان لازم نیست. هنگام بروز علائم ، درمان توصیه شده بستگی به وضعیت شما و شدت علائم دارد.

هنگامی که علائم فیبروم با کیفیت زندگی شما تداخل داشته باشد ، ممکن است از درمان های غیرتهاجمی استفاده شود. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) یا استامینوفن می توانند مشکلات جزئی را برطرف کنند.

قرص های ضد بارداری یا IUD آزاد کننده پروژسترون می توانند پریود دردناک و خونریزی های شدید را تنظیم کنند. داروهای حاوی آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین می توانند چرخه قاعدگی را متوقف کرده و فیبروم ها را کوچک کنند.

اگر فیبروم نیاز به درمان تهاجمی تری داشته باشد، ممکن است میومکتومی را توصیه کنیم ، روشی که فیبروم را بدون آسیب رساندن به رحم یا عملکرد باروری بر می دارد.

اگر در نزدیکی یا دچار یائسگی هستید یا قصد بارداری ندارید ، هیسترکتومی ممکن است یک درمان مناسب برای فیبروم باشد. فیبروم ها شایع ترین دلیل هیسترکتومی هستند.

آیا فیبروم خطرناک است ؟ پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد که مربوط به شخص شما ست، جهت معاینه پزشک توسط پزشک کافی ست با ما تماس بگیرید.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید