فیبروم رحم چیست؟زنان و زایمان

فیبروم رحم چیست؟

فیبروم رحم چیست؟ فیبروم رحم یک نوع تومور غیر سرطانی شایع است که می تواند در داخل و روی رحم رشد کند. همه فیبروم ها علائم ایجاد نمی کنند اما در صورت بروز علائم می تواند شامل خونریزی شدید قاعدگی ، کمردرد ، تکرر ادرار و درد در هنگام رابطه جنسی باشد. فیبروم های کوچک اغلب نیازی به درمان ندارند اما فیبروم های بزرگتر را می توان با دارو یا جراحی درمان کرد.

 

فیبروم رحم چیست؟

فیبروم رحم (لیومیوم نیز نامیده می شود) توده ای است که از عضله و بافت همبند دیواره رحم تشکیل شده است. این توده ها معمولاً سرطانی (بد خیم) نیستند. رحم یک اندام به شکل گلابی وارونه در لگن است. اندازه طبیعی رحم شبیه یک لیمو است. رحم بخشی از بدن است که نوزاد در دوران بارداری در آن رشد می کند.

فیبروم ها می توانند بصورت یک توده یا بصورت خوشه ای رشد کنند. اندازه خوشه های فیبروم از 1 میلی متر تا بیش از 20 سانتی متر (8 اینچ) یا حتی بزرگتر است. برای مقایسه، اندازه آنها می تواند به اندازه یک هندوانه باشد. این توده می تواند در دیواره رحم ، داخل حفره اصلی ارگان یا حتی در سطح خارجی ایجاد شود. اندازه ، تعداد و محل فیبروم ها در داخل و روی رحم متفاوت است.

ممکن است علائم مختلفی را بر اثر فیبروم رحم تجربه کنید و ممکن است این علائم مانند علائم دیگر افراد نباشند. به این دلیل که فیبروم ها منحصر به فرد هستند و برنامه درمانی بستگی به نوع فیبروم شما دارد.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره ۰۹۰۲۶۷۹۷۱۲۳ در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی ۱۰ صبح تا ۱۰ شب

آیا فیبروم شایع است؟

فیبروم در واقع نوعی بسیار شایع از توده در لگن است. تقریباً 40 تا 80 درصد از زنان فیبروم دارند. با این حال بسیاری از زنان هیچ علامتی ناشی از فیبروم ندارند، بنابراین متوجه نمی شوند که فیبروم دارند. این حالت زمانی می تواند رخ دهد که فیبروم ها کوچک هستند - بدون علامت نامیده می شوند زیرا باعث ایجاد احساس غیر معمول در شما نمی شوند.

 

چه کسانی در معرض خطر فیبروم رحم هستند؟

عوامل خطر متعددی وجود دارد که می تواند در احتمال ابتلا به فیبروم موثر باشد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چاقی و اضافه وزن
 • سابقه خانوادگی ابتلا به فیبروم
 • ناباروری
 • شروع زودرس قاعدگی (پریود در سنین پایین).
 • دیر شدن سن یائسگی.

 فیبروم رحم چیست

آیا فیبروم نوعی سرطان است؟

بسیار نادر است که فیبروم دچار تغییراتی شود که آن را به تومور سرطانی یا بدخیم تبدیل می کند. در واقع از هر 350 زن مبتلا به فیبروم یک نفر دچار تومور بدخیم می شود. هیچ آزمایشی وجود ندارد که 100٪ در تشخیص سرطانهای نادر مرتبط با فیبروم موثر باشد. با این حال ، افرادی که دارای رشد سریع فیبروم رحم هستند یا فیبروم هایی که در دوران یائسگی رشد می کنند، باید فوراً مورد معاینه قرار گیرند.

 

علت فیبروم رحم چیست؟

علل فیبروم مشخص نیست. بیشتر فیبروم ها در زنان در سن باروری اتفاق می افتند. آنها معمولاً در زنان جوانی که هنوز اولین قاعدگی خود را نداشته اند دیده نمی شوند.

 

علائم فیبروم رحم چیست؟

اکثر فیبروم ها هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و نیازی به درمان دیگری جز مشاهده منظم توسط پزشک ندارند. اینها معمولاً فیبروم های کوچک هستند. وقتی علائمی تجربه نکنید، به آن فیبروم بدون علامت می گویند. فیبروم بزرگتر می تواند باعث ایجاد علائم مختلفی از جمله موارد زیر شود:

 • خونریزی زیاد یا دردناک در دوران قاعدگی (پریود)
 • خونریزی بین دوره های قاعدگی
 • احساس پری شکم یا نفخ
 • تکرر ادرار
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • درد کمر
 • یبوست
 • ترشحات واژن مزمن
 • ناتوانی در دفع ادرار یا تخلیه کامل مثانه
 • افزایش اتساع شکم (بزرگ شدن)، باعث می شود شکم شما باردار به نظر برسد

علائم فیبروم رحم معمولاً بعد از یائسگی تثبیت می شود یا از بین می روند زیرا سطح هورمون ها در بدن کاهش می یابد.

 

درمان فیبروم رحم

درمان فیبروم رحمی بسته به اندازه ، تعداد و محل فیبروم ها و همچنین علائم ایجاد کننده آن متفاوت است. بهترین روش درمانی نیز بستگی به اهداف شما برای باروری در آینده دارد. اگر می خواهید در آینده بچه دار شوید، برخی از گزینه های درمانی ممکن است برای شما مناسب نباشد.

گزینه های درمانی فیبروم رحم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

دارو

 • داروهای ضد درد بدون نسخه
 • مکمل آهن
 • داروهای پیشگیری از بارداری
 • آگونیست های هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH)
 • درمان های خوراکی

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره ۰۹۰۲۶۷۹۷۱۲۳ در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی ۱۰ صبح تا ۱۰ شب

جراحی فیبروم

هنگام صحبت در مورد انواع مختلف جراحی برای برداشتن فیبروم، چندین عامل را باید در نظر گرفت. اندازه ، محل و تعداد فیبروم ها نه تنها می توانند بر نوع جراحی تأثیر بگذارند بلکه خواسته های شما برای بارداری در آینده نیز می تواند عامل مهمی در تدوین برنامه درمانی باشد. برخی از گزینه های جراحی، رحم را حفظ می کنند و به شما اجازه می دهند در آینده باردار شوید، در حالی که سایر گزینه ها می توانند به رحم آسیب برسانند یا آن را از بدن خارج کنند.

میومکتومی عملی است که به پزشک اجازه می دهد فیبروم را بدون آسیب رساندن به رحم بردارد. انواع مختلفی از میومکتومی وجود دارد. نوع عملی که ممکن است برای شما مفید باشد بستگی به این دارد که فیبروم در کجا قرار دارد، چقدر بزرگ است و تعداد فیبروم ها چقدر است. انواع عمل میومکتومی برای برداشتن فیبروم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

هیستروسکوپی

این عمل با قرار دادن یک اسکوپ (یک ابزار نازک و انعطاف پذیر مانند لوله) از طریق واژن و دهانه رحم و داخل رحم انجام می شود. در این عمل هیچ برشی ایجاد نمی شود. در طول عمل ، پزشک از اسکوپ برای برش فیبروم استفاده خواهد کرد. سپس فیبروم را بر می دارد.

 

لاپاراسکوپی

در این عمل، پزشک از یک اسکوپ برای برداشتن فیبروم استفاده می کند. برخلاف هیستروسکوپی ، این عمل شامل ایجاد چند برش کوچک در شکم است. اینگونه است که اسکوپ وارد بدن می شود. این عمل همچنین می تواند با کمک یک روبات انجام شود.

 

لاپاروتومی

در طی این عمل ، برشی در شکم ایجاد می شود و فیبروم ها از طریق این برش برداشته می شوند.

 

اگر در آینده قصد بارداری ندارید، گزینه های جراحی دیگری نیز وجود دارد که پزشک ممکن است توصیه کند. در صورت تمایل به بارداری، این گزینه ها توصیه نمی شود. این جراحی ها می توانند بسیار موثر باشند اما معمولاً از بارداری های آینده جلوگیری می کنند. جراحی های برداشتن فیبروم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 فیبروم رحم

هیسترکتومی

در طی این جراحی ، رحم برداشته می شود. هیسترکتومی تنها راه درمان فیبروم است. با برداشتن کامل رحم، فیبروم ها باز نمی گردند و علائم باید برطرف شوند. اگر رحم به تنهایی برداشته شود - تخمدانها در جای خود باقی بمانند - پس از هیسترکتومی دچار یائسگی نمی شوید. اگر دچار خونریزی شدید ناشی از فیبروم هستید یا اگر فیبروم بزرگ باشد، این عمل ممکن است توصیه شود. در صورت توصیه، حداقل تهاجمی ترین عمل برای انجام هیستروسکوپی توصیه می شود. عمل های کم تهاجمی شامل روشهای واژینال، لاپاراسکوپی یا روباتیک است.

 

آمبولیزاسیون فیبروم رحم

این عمل توسط یک رادیولوژیست اینترونشنال همراه با متخصص زنان انجام می شود. یک کاتتر کوچک در شریان رحم قرار می گیرد و از ذرات کوچک برای مسدود کردن جریان خون از شریان رحم به فیبروم استفاده می شود. از دست دادن جریان خون فیبروم را کوچک می کند و علائم را بهبود می بخشد.

 

حذف با بسامد رادیویی (RFA)

حذف با بسامد رادیویی یک درمان ایمن و موثر برای زنان مبتلا به فیبروم رحم علامت دار است و می تواند با روشهای لاپاراسکوپی، ترانس واژینال یا ترانس سرویکال انجام شود.

 

همچنین یک روش جدیدتر به نام تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) وجود دارد که می تواند برای درمان فیبروم مورد استفاده قرار گیرد. این تکنیک در حالی انجام می شود که داخل دستگاه MRI قرار دارید. در داخل دستگاه قرار می گیرید که به پزشک اجازه می دهد دید واضحی از فیبروم ها داشته باشید و سپس از سونوگرافی برای ارسال امواج صوتی هدفمند به فیبروم ها استفاده می شود. این امواج به فیبروم آسیب می رسانند.

 

آیا می توان از فیبروم جلوگیری کرد؟

به طور کلی نمی توانید از فیبروم جلوگیری کنید. می توانید با وزن مناسب و انجام معاینات منظم لگن، خطر آن را کاهش دهید. اگر فیبروم کوچکی دارید، با پزشک خود برنامه ای برای نظارت بر آنها تهیه کنید.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید