سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست ؟زنان و زایمان

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست ؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یک بیماری هورمونی است که زنان ممکن است در دوران بارداری به آن مبتلا شوند. این بیماری می تواند بر توانایی باروری تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است:

 • پریود را متوقف کرده یا پیش بینی آن را سخت کند
 • باعث ایجاد آکنه و موهای زائد در بدن و صورت می شود
 • خطر سایر مشکلات سلامتی از جمله دیابت و فشار خون بالا را افزایش می دهد

برای درمان علائم می توان اقدامات درمانی را انجام داد و ممکن است فرد بتواند توانایی باروری خود را به دست آورد، اگرچه ممکن است برای بهبود باروری نیاز به مصرف دارو باشد. برخی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک روی تخمدان خود دچار کیست می شوند. به همین دلیل به آن "پلی کیستیک" می گویند. اما این نام گمراه کننده است زیرا بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دچار کیست نمی شوند.

 

ارتباط هورمون ها با سندرم تخمدان پلی کیستیک

هنگامی که فرد به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مبتلا می شود، هورمون های تولید مثل از تعادل خارج می شوند. این مشکل می تواند منجر به مشکلاتی در تخمدان ها شما شود ، مانند تاخیر در پریود یا عدم پریود شدن. بدن هورمون ها را برای اتفاقات مختلف ایجاد می کند. برخی از آنها بر چرخه قاعدگی تأثیر می گذارد و به توانایی بچه دار شدن بستگی دارد. هورمون هایی که در سندرم تخمدان پلی کیستیک نقش دارند عبارتند از:

 • آندروژن. اغلب به آنها هورمون مردانه می گویند اما زنان نیز آن را دارا هستند. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک سطوح بالاتری دارند.
 • انسولین. این هورمون قند خون را کنترل می کند. اگر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستید ، بدن آنطور که باید به انسولین واکنش نشان نمی دهد.
 • پروژسترون. در صورت ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، بدن ممکن است به اندازه کافی از این هورمون ایجاد نکند. ممکن است پریودهای خود را برای مدت طولانی از دست بدهید یا در پیش بینی زمان آنها مشکل داشته باشید.

  اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره ۰۹۰۲۶۷۹۷۱۲۳ در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی ۱۰ صبح تا ۱۰ شب

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

شایع ترین علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک پریود نامنظم، نادر یا طولانی مدت است. آندروژنهای اضافی می تواند باعث ریزش مو، رویش مو در مکانهای غیر عادی (مانند صورت) و آکنه شود. علائم دیگر عبارتند از:

 • تیره شدن پوست یا ایجاد پوست اضافی روی گردن یا زیر بغل
 • تغییرات خلق و خو
 • درد لگن
 • افزایش وزن

 سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

پزشکان همه دلایل اینکه برخی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می شوند، نمی دانند. اگر خواهر یا مادر شما نیز به این سندرم مبتلا هست، احتمال اینکه به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا شوید، بیشتر است. همچنین ممکن است مربوط به این باشد که بدن بیش از حد انسولین تولید می کند که می تواند بر تخمدان ها و توانایی آنها در تخمک گذاری تأثیر بگذارد.

 

عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستید و سطح آندروژن شما بیش از حد بالا است، احتمال ابتلا به تعدادی از عوارض بیشتر است. این موارد ممکن است در هر زن متفاوت باشد و شامل موارد زیر است:

 

مشکلات باروری

کیست تخمدان می تواند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند. تخمک گذاری حالتی است که یکی از تخمدان ها هر ماه یک تخمک آزاد می کند. اگر تخمک سالم برای بارور شدن با اسپرم در دسترس نباشد، نمی توانید باردار شوید. در صورت ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، شاید هنوز بتوانید باردار شوید اما ممکن است مجبور شوید دارو مصرف کنید و به یک متخصص ناباروری مراجعه کنید.

 

مشکلات انسولین و دیابت

مقاومت به انسولین ممکن است باعث شود بدن مقدار زیادی آندروژن تولید کند. اگر مقاومت به انسولین داشته باشید، سلول های عضلات ، اندام ها و سایر بافت ها قند خون را به خوبی جذب نمی کنند. در نتیجه ، ممکن است مقدار زیادی قند در جریان خون خود داشته باشید. این بیماری دیابت نامیده می شود و می تواند برای سیستم قلبی عروقی و عصبی شما مشکل ایجاد کند.

 

سندرم متابولیک

این گروه از علائم خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. علائم شامل تری گلیسیرید بالا و سطح کلسترول HDL ("خوب") ، فشار خون بالا و سطح بالای قند خون است.

 

سایر عوارض رایج سندرم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • خونریزی از رحم و افزایش خطر سرطان رحم
 • مشکلات خواب
 • التهاب کبد

 

تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

هیچ آزمایشی نمی تواند سندرم تخمدان پلی کیستیک را تشخیص دهد. پزشک از علائم و سابقه پزشکی و با انجام معاینه فیزیکی و احتمالاً معاینه لگن شروع به کار می کند. ممکن است آزمایش خون تجویز کنند تا سطح هورمون ، قند خون و کلسترول را اندازه گیری کنند. سونوگرافی می تواند تخمدان ها را از نظر کیست بررسی کند، تومورهای احتمالی را یافته و پوشش داخلی رحم را ارزیابی کند.

 سندرم تخمدان پلی کیستیک

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

درمان بستگی به علائم ، سن و این دارد که آیا قصد بارداری دارید. اگر اضافه وزن دارید ، کاهش کمی - حتی 5 تا 10 درصد از وزن - می تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند. همچنین ممکن است به نحوه عملکرد داروها و بهبود باروری کمک کند. پزشک ممکن است به شما بگوید که داروی دیابت متفورمین (Glucophage) برای کاهش مقاومت به انسولین ، تنظیم تخمک گذاری و کمک به کاهش وزن مصرف کنید.

اگر قصد باردار شدن نداشته باشید، ممکن است پزشک پیشگیری از بارداری هورمونی یا قرص تجویز کند. این داروها می توانند خطر ابتلا به سرطان اندومتر را کاهش داده، سیکل قاعدگی را به درستی تنظیم کنند، آکنه را از بین برده و موهای اضافی بدن را کاهش دهند. اگر بخواهید باردار شوید، داروهای باروری می تواند به تخمدان کمک کند تا تخمک آزاد کند. در مورد داروهای درمان موهای بدن و آکنه از پزشک خود سئال کنید. همچنین در صورت داشتن موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید.

 • پریود نامنظم
 • تغییرات در خلق و خوی
 • افزایش وزن بدون دلیل
 • تغییرات در مو یا پوست

این علائم ممکن است ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نباشند، اما می توانند نشان دهنده سایر مشکلات جدی سلامتی باشند.

  اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره ۰۹۰۲۶۷۹۷۱۲۳ در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی ۱۰ صبح تا ۱۰ شب

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید