نشانه های کیست تخمدانزنان و زایمان

نشانه های کیست تخمدان

نشانه های کیست تخمدان چیست ؟ کیست های تخمدان کیسه های جامد یا پر از مایع هستند که در تخمدان ایجاد می شوند. بسیاری از زنان در مقطعی از زندگی خود دچار کیست تخمدان می شوند. این کیست ها معمولاً در زمان تخمک گذاری شکل می گیرند، یعنی زمانی که در چرخه قاعدگی تخمک آزاد می شود.

کیست های تخمدان گاهی باعث درد و علائم دیگری می شوند، اما گاهی اوقات هیچ علامتی ندارند. اغلب کیست ها تشکیل می شوند و سپس طی چند هفته یا یک تا سه ماه خود به خود از بین می روند.

اگرچه بیشتر کیست های تخمدان خوش خیم هستند - یعنی سرطانی نیستند - در موارد نادر کیست ها نشانه سرطان تخمدان هستند. به همین دلیل، همیشه عاقلانه است که در مورد نشانه های کیست تخمدان که ممکن است وجود کیست تخمدان را مشخص کند، به پزشک خود اطلاع دهید.

بنا بر توصیه پزشکان در صورت مشاهده 10 مورد از نشانه های کیست تخمدان که در ادامه آمده است، برای چکاپ و معاینه با ما تماس بگیرید.

 

درد لگن

هنگامی که درد در قسمت پایین شکم و لگن احساس می شود یکی از نشانه های کیست تخمدان است. درد ناشی از کیست تخمدان ممکن است شدید یا خفیف باشد. ممکن است برای مدت طولانی احساس درد کنید یا ممکن است متناوب باشد.

درد مربوط به کیست تخمدان در دوران قاعدگی تشدید می شود. هورمون های تولید شده در دوران قاعدگی ممکن است باعث ایجاد یا بزرگ شدن کیست تخمدان شوند و درد ایجاد کنند.

اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

درد در دیگر قسمت های بدن

درد ناشی از کیست تخمدان می تواند از ناحیه لگن به کمر یا حتی ران برسد که به آن درد ارجاعی می گویند.

 نشانه های کیست تخمدان

نفخ

مانند بسیاری از زنان ، شما نیز ممکن است در طول قاعدگی دچار نفخ شوید، اما مراقب نفخ غیرمعمول باشید که می تواند بر اثر بزرگ شدن کیست تخمدان ایجاد شود.

 

تهوع و استفراغ

گاهی اوقات تهوع و استفراغ ممکن است زمانی رخ دهد که کیست تخمدان باعث پیچ خوردن یکی از تخمدان های شما شود.

 

تغییر در دفع ادرار یا دفع مدفوع

گاهی اوقات کیست تخمدان می تواند بر عملکرد مثانه یا روده تأثیر بگذارد ، به طوری که در تخلیه آنها دچار مشکل شوید. همچنین ممکن است متوجه شوید نیاز است که بیشتر ادرار کنید.

 

تب

اگر کیست تخمدان عفونی شود، ممکن است دچار تب شوید.

 

خونریزی بدون دلیل

کیست های تخمدان گاهی اوقات می توانند باعث خونریزی شوند، خونریزی در شرایطی که انتظارش را ندارید. اگر خونریزی بی دلیل دارید بدون هیچ تاخیری با ما تماس بگیرید چرا که می تواند نشانه ای از یک بیماری پزشکی باشد که نیاز به توجه دارد.

 

افزایش وزن بدون دلیل

در موارد نادر کیست تخمدان می تواند به طرز شگفت آوری بزرگ شود. اندازه آنها به همراه نفخ احتمالی ممکن است در وزن شما تفاوت ایجاد کند.

 

درد هنگام رابطه جنسی

کیست تخمدان گاهی اوقات می تواند منجر به درد یا ناراحتی در هنگام رابطه جنسی شود. این درد به ویژه در صورت ایجاد نوعی کیست تخمدان معروف به اندومتریوما که بیشتر در زنان مبتلا به اندومتریوز ایجاد می شود، رخ می دهد، شرایطی که در آن بافت رحم در خارج از رحم رشد می کند.

 کیست تخمدان

مشکل در باردار شدن

در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، بسیاری از کیست های تخمدان به مرور زمان ایجاد می شوند. گاهی اوقات زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است در بارداری با مشکل روبرو شوند.

اگرچه بسیاری از کیست های تخمدان به خودی خود برطرف می شوند، برخی از آنها نیاز به جراحی دارند. پزشکان ما تجربه زیادی در مورد عمل های جراحی مورد استفاده برای برداشتن کیست تخمدان دارند، کافی است با ما تماس بگیرید.

اگر هر یک از نشانه های کیست تخمدان ذکر شده در اینجا را تجربه کردید یا اگر به عمل های دیگر در حوزه زنان نیاز دارید با ما تماس بگیرید. مرکز ما می تواند به شما در رفع تمام نیازهای درمانی شما در حوزه زنان و زایمان کمک کند.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

اگر درد شدید در ناحیه لگن را تجربه می کنید، به ویژه اگر به سرعت اتفاق بیفتد، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. از آنجا که پیچ خوردگی تخمدان می تواند جریان خون را کاهش داده یا متوقف کند، هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید شانس بیشتری برای نجات تخمدان شما وجود خواهد داشت.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    مرکز درمان در منزل آرون
    تماس بگیرید