کلامیدیا چیست؟مشکلات جنسی

کلامیدیا چیست؟

کلامیدیا چیست؟ کلامیدیا یک عفونت شایع مقاربتی (STI) است که توسط باکتری ایجاد می شود. افرادی که به کلامیدیا مبتلا هستند اغلب در مراحل اولیه علائم ظاهری ندارند.

در حقیقت ، حدود 90 درصد از زنان و 70 درصد از مردان مبتلا به بیماری های مقاربتی هیچ علامتی ندارند. اما کلامیدیا هنوز می تواند باعث مشکلات مربوط به سلامتی شود.

عدم درمان کلامیدیا می تواند عوارض جدی ایجاد کند، بنابراین مهم است که غربالگری منظم داشته باشید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی با پزشک یا مرکز درمانی مشورت کنید.

کلامیدیا می تواند باعث ترشح از واژن شود. ممکن است شبیه چرک یا مخاط باشد. علائم کلامیدیا ممکن است شبیه علائم سایر بیماریهای مقاربتی باشد.

 

علت کلامیدیا

رابطه جنسی بدون کاندوم و رابطه جنسی دهانی محافظت نشده اصلی ترین راه های انتقال عفونت کلامیدیا است. اما برای مبتلا شدن لازم نیست که دخول رخ دهد.

لمس اندام تناسلی ممکن است باکتری را منتقل کند. همچنین می تواند در طول رابطه جنسی مقعدی نیز منتقل شود.

نوزادان تازه متولد شده ممکن است در هنگام تولد از مادر خود کلامیدیا دریافت کنند. اکثر آزمایشات قبل از تولد شامل آزمایش کلامیدیا است اما بررسی مجدد با OB-GYN در اولین معاینه قبل از تولد ضرری ندارد.

عفونت کلامیدیا در چشم می تواند از طریق تماس دهان یا آلت تناسلی با چشم رخ دهد، اما این امر شایع نیست.

کلامیدیا حتی در افرادی که قبلاً یکبار به عفونت مبتلا شده اند و با موفقیت آن را درمان کرده اند نیز ممکن است مبتلا شود.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره ۰۹۰۲۶۷۹۷۱۲۳ در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی ۱۰ صبح تا ۱۰ شب

کلامیدیا چقدر شایع است؟

مردان و زنان هر دو ممکن است به عفونت مبتلا شوند ، اما در زنان موارد بیشتری گزارش شده است. بیشترین میزان عفونت در بین زنان جوان است ، بیشترین میزان عفونت در زنان بین 15 تا 24 سال رخ می دهد.

CDC توصیه می کند که همه زنان فعال جنسی در سنین 25 سال و کمتر هر سال تحت آزمایش کلامیدیا قرار بگیرند و همچنین زنان مسن با عوامل خطر مانند شرکای متعدد یا جدید.

از نظر آماری ، اگر فردی با بیش از یک نفر رابطه جنسی داشته باشد، احتمال ابتلا به بیماری مقاربتی بیشتر می شود. سایر عوامل خطرساز شامل ابتلا به بیماری مقاربتی در گذشته یا عفونت در حال حاضر است، زیرا می تواند مقاومت را کاهش دهد.

 کلامیدیا چیست

علائم کلامیدیا در مردان

بسیاری از مردان متوجه علائم کلامیدیا نمی شوند. اکثر مردان هیچ علامتی ندارند. اگر علائم ظاهر شود ، معمولاً 1 تا 3 هفته پس از انتقال است.

برخی از شایع ترین علائم کلامیدیا در مردان عبارتند از:

 • احساس سوزش در هنگام ادرار
 • ترشحات زرد یا سبز از آلت تناسلی
 • درد در ناحیه زیر شکم
 • درد در بیضه ها

همچنین ممکن است عفونت کلامیدیا در مقعد ایجاد شود. در این مورد ، علائم اصلی اغلب ترشح، درد و خونریزی از این ناحیه است.

داشتن رابطه جنسی دهانی با فردی که عفونت دارد خطر ابتلا به کلامیدیا در گلو را افزایش می دهد. علائم می تواند شامل گلو درد ، سرفه یا تب باشد. همچنین ممکن است باکتری را در گلو حمل کنید و متوجه نشوید.

 

علائم کلامیدیا در زنان

کلامیدیا اغلب به عنوان "عفونت خاموش" شناخته می شود. به این دلیل که افراد مبتلا به کلامیدیا ممکن است اصلاً علائمی تجربه نکنند. اگر زنی به بیماری مقاربتی مبتلا شود ، ممکن است چند هفته طول بکشد تا علائم ظاهر شود.

برخی از شایع ترین علائم کلامیدیا در زنان عبارتند از:

 • رابطه جنسی دردناک (دیسپارونیا)
 • ترشحات واژن
 • احساس سوزش در هنگام ادرار
 • درد در ناحیه زیر شکم
 • التهاب دهانه رحم (سروسیت)
 • خونریزی بین پریود

در برخی از زنان ، عفونت می تواند به لوله رحم گسترش یابد که ممکن است باعث ایجاد بیماری به نام بیماری التهابی لگن (PID) شود. بیماری التهابی لگن یک فوریت پزشکی است.

علائم بیماری التهابی لگن عبارتند از:

 • تب
 • درد شدید لگن
 • حالت تهوع
 • خونریزی غیرطبیعی واژن بین پریود

کلامیدیا همچنین می تواند راست روده را آلوده کند. اگر زنان مبتلا به عفونت کلامیدیا در راست روده باشند ممکن است علائمی تجربه نکنند. اگر علائم عفونت رکتوم ظاهر شود، ممکن است شامل درد ، ترشح یا خونریزی از راست روده باشد.

علاوه بر این ، زنان در صورت انجام رابطه جنسی دهانی با فردی که مبتلا به عفونت است می توانند دچار عفونت گلو شوند. اگرچه ممکن است بدون آگاهی به آن مبتلا شوید اما علائم عفونت کلامیدیا در گلو شامل سرفه ، تب و گلودرد است.

علائم بیماری های مقاربتی در مردان و زنان می تواند متفاوت باشد، بنابراین در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق مهم است که با یک متخصص مشورت کنید.

 کلامیدیا

درمان کلامیدیا

خبر خوب این است که درمان کلامیدیا آسان است. از آنجا که طبیعت آن باکتریایی است، با آنتی بیوتیک درمان می شود.

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک است که معمولاً در یک دوز واحد تجویز می شود. داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک است که باید دو بار در روز به مدت حدود یک هفته مصرف شود.

ممکن است آنتی بیوتیک های دیگری نیز تجویز شود. صرف نظر از آنتی بیوتیک تجویز شده ، دستورالعمل های دوز باید با دقت دنبال شود تا مطمئن شوید عفونت به طور کامل برطرف شده است. این کار حتی با داروهای تک دوز می تواند تا دو هفته طول بکشد.

در طول دوره درمان ، مهم است که رابطه جنسی نداشته باشید. اگر دوباره در معرض کلامیدیا قرار بگیرید حتی اگر عفونت قبلی را درمان کرده باشید ، امکان انتقال آن وجود دارد.

اگرچه کلامیدیا قابل درمان است ، اما همچنان مهم است که محافظت کرد تا از عود مجدد جلوگیری شود.

 

آزمایش کلامیدیا

هنگام مراجعه به یک متخصص در مورد کلامیدیا، آنها احتمالاً در مورد علائم سوال می کنند. در صورت عدم وجود، ممکن است بپرسند چرا نگرانی دارید.

در صورت وجود علائم ، پزشک ممکن است معاینه فیزیکی انجام دهد. این کار به آنها امکان می دهد هرگونه ترشح ، زخم یا نقاط غیرمعمول را که ممکن است مربوط به عفونت احتمالی باشد مشاهده کنند.

موثر ترین آزمایش تشخیصی کلامیدیا ، سواب واژن در زنان و آزمایش ادرار در مردان است. اگر احتمال عفونت در مقعد یا گلو وجود داشته باشد ، ممکن است این نواحی نیز سواب شوند.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره ۰۹۰۲۶۷۹۷۱۲۳ در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی ۱۰ صبح تا ۱۰ شب

پیشگیری از کلامیدیا

مطمئن ترین راه برای افراد فعال جنسی برای جلوگیری از ابتلا به کلامیدیا استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی است.

برای انجام رابطه جنسی ایمن، توصیه می شود:

 • با هر شریک جنسی جدید از کاندوم استفاده کنید.
 • با شرکای جنسی جدید به طور منظم از نظر بیماری های مقاربتی آزمایش شوید.
 • تا زمانی که شریک جنسی غربالگری بیماری مقاربتی انجام نداده است ، از داشتن رابطه جنسی دهانی خودداری کنید.

رابطه جنسی ایمن می تواند همه را در برابر عفونت ها، حاملگی ناخواسته و سایر عوارض محافظت کند. رابطه جنسی ایمن اگر به درستی انجام شود، بسیار موفق است.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید