سویه مو کرونا چیست ؟کرونا ویروس

سویه مو کرونا چیست ؟

سویه مو کرونا چیست ؟ سازمان بهداشت جهانی (WHO) نوع دیگری از ویروس کرونا را بر روی لیست نظارت خود اضافه کرده است. آن را سویه مو کرونا یا mu نامیده اند. این بدان معناست که سویه مو دارای تفاوت های ژنتیکی با سایر انواع شناخته شده است و باعث ایجاد بیماری در چندین کشور شده است، بنابراین ممکن است تهدیدی ویژه برای سلامت عمومی باشد.

این احتمال وجود دارد که تغییرات ژنتیکی سویه مو کرونا باعث افزایش قدرت انتقال آن شود، موجب بروز بیماری به شکل شدیدتری شود و بتواند از پاسخ ایمنی ناشی از واکسن یا ابتلا به کرونا در گذشته فرار کند. این موارد ممکن است احتمال درمان آن را کمتر کند.

ویژگی های سویه مو کرونا آن را خطرناک تر و در نتیجه مهمتر می کند. مو تحت نظارت دقیق است رفتار آن بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

نکته ای که سویه مو کرونا را بسیار جالب و نگران کننده می کند این است که دارای ویژگی هایی است که سازمان بهداشت جهانی آن را مجموعه ای از جهش ها بیان می کند که نشان دهنده توانیی بالقوه در فرار از ایمنی است. به عبارت دیگر ، این ویژگی را دارد که بتواند از حفاظت ایجاد شده توسط واکسن اجتناب کند.

 

سویه مو کرونا کجا شیوع یافته است؟

سویه مو اولین بار در ژانویه 2021 در کلمبیا مشاهده شد، هنگامی که نام B1621 بر روی آن نهاده شد. از آن زمان تاکنون در 40 کشور شناسایی شده است اما تصور می شود که در حال حاضر عامل 0.1 درصد از بیماری ها در سطح جهان است.

سویه مو کرونا در کلمبیا بسیار بیشتر از هر جای دیگری شایع بوده است. 39 درصد از کسانی که در کلمبیا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند به سویه مو مبتلا بوده اند، اگرچه در چهار هفته گذشته هیچ نمونه سویه مو در آنجا ثبت نشده است.

در مقابل 13 درصد از نمونه های مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته در چهار هفته گذشته در اکوادور سویه مو بوده اند و همینطور در شیلی 40 درصد از نمونه های بررسی شده در سویه مو بوده است. این اطلاعات نشان می دهد که این ویروس دیگر تنها در کلمبیا در حال شیوع نیست بلکه در سایر کشورهای آمریکای جنوبی نیز شیوع پیدا کرده است.

تا کنون 45 مورد سویه مو کرونا در انگلستان از طریق تجزیه و تحلیل ژنتیکی شناسایی شده است و به نظر می رسد که آنها از خارج از کشور آمده اند. با این حال از آنجا که همه موارد کووید 19 برای تعیین نوع آنها دنبال نمی شوند، ممکن است شیوع سویه مو در انگلستان بیشتر باشد.

 سویه مو کرونا چیست

سویه مو کرونا چقدر خطرناک است؟

سوال کلیدی این است که آیا سویه مو بیشتر از نوع فعلی غالب یعنی دلتا، قابلیت انتقال دارد و آیا می تواند باعث بیماری شدیدتری شود؟

مو دارای جهشی به نام P681H است که اولین بار در نوع آلفا گزارش شد و به طور بالقوه عامل انتقال سریعتر ویروس است. با این حال این مطالعه هنوز در حال چاپ است، به این معنی که یافته های آن هنوز به طور رسمی توسط سایر دانشمندان بررسی نشده است. هنوز نمی توانیم از تأثیر P681H بر رفتار ویروس مطمئن باشیم.

مو همچنین دارای جهش های E484K و K417N است که با فرار از آنتی بادی های علیه ویروس کرونا همراه است. این جهش ها در نوع بتا نیز رخ داده اند، بنابراین ممکن است سویه مو کرونا نیز مانند بتا رفتار کند که برخی واکسن ها در برابر آن کمتر موثر هستند.

مو جهش های دیگری نیز دارد - از جمله R346K و Y144T - که پیامدهای آنها ناشناخته است بنابراین نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتر است.

 

آیا سویه مو می تواند از مصونیت قبلی فرار کند؟

هنوز اطلاعات محدودی در این مورد وجود دارد، مطالعه ای از آزمایشگاهی در رم نشان می دهد واکسن فایزر در آزمایش در مقایسه با سایر سویه ها در برابر سویه مو کمتر موثر است. با این وجود، این مطالعه همچنان ایمنی ارائه شده در برابر سویه مو توسط واکسن را قوی می داند. در واقع ما هنوز نمی دانیم که آیا جهش های سویه مو به افزایش عفونت و بیماری تبدیل می شود یا خیر.

گزارشات قابل توجهی در مورد سویه مو کرونا منتشر شده است. در اواخر ژوئیه ، یک ایستگاه خبری در فلوریدا گزارش داد که 10 درصد از نمونه های تعیین شده در دانشگاه میامی سویه مو کرونا بودند. در اوایل ماه اوت ، رویترز گزارش داد که هفت نفر از ساکنان واکسینه شده یک خانه سالمندان در بلژیک بر اثر شیوع سویه مو جان خود را از دست داده اند. با این حال ، اینها تنها گزارش های محدودی از رفتار این سویه است.

 سویه مو کرونا

سویه مو کرونا در آینده

سویه مو کرونا اولین نوع جدید است که از ماه ژوئن به لیست WHO اضافه شده است.

هنگامی که یک سویه مورد توجه تعیین می شود، WHO تجزیه و تحلیل مقایسه ای ویژگی های نوع جدید را انجام می دهد و با مقایسه با سایر اعضای مورد بررسی، با درخواست از کشورهای عضو خود برای جمع آوری اطلاعات در مورد بروز و اثرات این سویه آن را ارزیابی می کند. این کار در حال حاضر در حال انجام است.

تعیین سویه مو کرونا به عنوان نوع قابل توجه نشان دهنده نگرانی گسترده در مورد احتمال ظهور انواع جدید است که ممکن است مشکل ساز شود. نوع دلتا که قابلیت انتقال بیشتری در بسیاری از کشورها ، به ویژه در میان افراد واکسینه نشده دارد، نشان می دهد که چگونه سویه های جدید ویروس به سرعت و به طور قابل توجهی می تواند مسیر همه گیری را تغییر دهد.

هر بار که ویروس در داخل بدن یک شخص تکثیر می شود، احتمال جهش وجود دارد و نوع جدیدی از آن ظاهر می شود. این یک بازی اعداد است. یک فرایند تصادفی است، کمی شبیه تاس انداختن. هرچه بیشتر در بدن افراد بچرخد، احتمال ظاهر شدن سویه های جدید بیشتر است. راه اصلی جلوگیری از ایجاد سویه های مختلف واکسیناسیون جهانی است.

ظهور سویه مو کرونا به ما یادآوری می کند که این هدف چقدر مهم است. بسیاری از مردم ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه ، هنوز واکسینه نشده اند. ما باید واکسن را در اسرع وقت به این کشورها برسانیم ، هم برای کمک به افراد آسیب پذیر و هم برای جلوگیری از ظهور سویه های جدید. در غیر این صورت ، خروج ما از همه گیری به احتمال زیاد برای ماه ها عقب می افتد.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  1. مجید عمرانی همپا
    مجید عمرانی همپا

    چرت و پرت

سوال خود را از ما بپرسید
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید