جراحی ماموپلاستیجراحی پلاستیک و زیبایی

جراحی ماموپلاستی

ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان، یک روش جراحی پلاستیک برای اصلاح سایز پستان یا تغییر فرم و ترمیم افتادگی پستان است که در زنان انجام می‌شود و معمولاً با هدف زیبایی پستان انجام می‌گیرد.

ماموپلاستی در دو روش قابل انجام است؛ ماموپلاستی کاهشی یا کاهنده معمولاً با هدف کوچک کردن پستان، کاهش چربی، بافت غدد و پوست از پستان انجام می شود که در ادامه بافت سینه تغییرشکل داده می‌شود.

روش دیگر ماموپلاستی افزایشی است که با هدف افزایش سایز سینه برای زیبایی و بهبود ظاهر پستان انجام می‌گیرد.

 

چرا جراحی ماموپلاستی؟

اگر از بزرگی سینه های خود ناراحت هستید و و دچار مشکلات جسمانی و روانی چون درد مزمن در گردن و پشت، مشکل در انجام فعالیت های بدنی و از دست دادن اعتماد به نفس شده اید، می توانید جراحی ماموپلاستی کاهنده سینه را انجام دهید.

اگرچه کاهش سایز پستان اغلب برای رفع مشکلات جسمی و پزشکی انجام می شود، اما بیمارانی که علائم ماکروماستیک ندارند ولی از اندازه سینه خود ناراضی هستند، هنوز هم می توانند به عنوان یک روش زیبایی شناختی، جراحی کاهش پستان را انجام دهند. بیمارانی که با هدف زیبایی عمل جراحی کاهش سایز پستان را انجام می دهند، ممکن است به دلایل مختلفی اشاره کنند که یکی از آنها، نگرانی و خجالت از حضور در اجتماع است!

با توجه به هزینه بالای این عمل جراحی، انتخاب کشوری با هزینه کمتر اما در عین حال موثر برای جراحی کوچک کردن پستان، به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید.

ایران می تواند یکی از گزینه های انتخابی شما برای این جراحی باشد. هزینه پایین جراحی در کنار پزشکان ماهر در بیمارستان های مجهز از لحاظ امکانات و تجهیزات پزشکی، کشوری چهار فصل با دیدنی های طبیعی و جاذبه های گردشگری میتواند در کنار دریافت خدمت درمانی تجربه هیجان انگیزی باشد.

 جراحی ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی کاهنده یا کوچک کننده چیست؟

کاهش پستان که به عنوان ماموپلاستی کاهشی یا کاهنده نیز شناخته می شود، روشی است برای از بین بردن چربی اضافی پستان، بافت غده و پوست به منظور رفع ناراحتی یا رسیدن به اندازه سینه متناسب با بدن شناخته می شود.

اگر قصد جراحی کاهش پستان را دارید، با یک جراح پلاستیک دارای تخصص مشورت کنید. درک این نکته که جراحی کاهش پستان دارای خطرات و عوارض احتمالی است و همچنین باید از آن انتظارات واقع بینانه ای داشته باشیم مهم است.

 

 

آیا من کاندید عمل جراحی ماموپلاستی کاهنده هستم؟

جراحی پستان در موارد زیر توصیه می شود. اگر:

 • از نظر جسمی سالم هستید و انتظارات واقع بینانه ای دارید.
 • سوزش پوستی در زیر پستان شما را آزار می دهد.
 • بدلیل وزن سینه ها دچار کمر درد، گردن درد و شانه درد شده اید.
 • در انتخاب لباس و سوتین مشکل دارید.
 • فعالیت بدنی شما به دلیل پستان های بزرگ محدود شده است.
 • اعتماد به نفس خود را از دست داده اید و در اثر سینه های بزرگ خود خجالت می کشید.

 

جراحی کاهش حجم و سایز پستان معمولاً در موارد زیر توصیه نمی شود. اگر:

 • بیماری خاصی مانند مشکلات قلبی یا دیابت دارید
 • سیگاری هستید
 • سینه های شما هنوز به طور کامل رشد نیافته است
 • بسیار چاق هستید

 

چگونه برای جراحی کوچک کردن پستان آماده شوم؟

تصمیم به انجام عمل جراحی کوچک کردن پستان بسیار مهم است. در زیر چند پیشنهاد در مورد نحوه آماده سازی برای این جراحی ارائه شده است.

برای تصمیم در مورد جراحی کوچک کردن پستان، باید با جراح خود بخوبی مشورت کنید. از این فرصت برای پاسخگویی به سوالات و ابهامات خود استفاده کنید جراح پس از معاینه بدنی، سوابق پزشکی شما را بررسی می کند.

 اگر بیش از 40 سال دارید و تاکنون ماموگرافی انجام ندادید، باید قبل ازعمل ماموگرافی انجام دهید.

 مصرف داروهای آسپیرین و ایبوپروفن را 14 روز قبل از عمل و حداقل یک هفته پس از جراحی متوقف کنید و با پزشک خود در این مورد مشورت کنید. این داروها خون را رقیق کرده و احتمال افزایش خونریزی را دارد.

سیگار کشیدن را متوقف کرده و حداقل 4 هفته قبل و 2 هفته بعد از عمل از قرار گرفتن در نزدیکی کسی که سیگار می کشد خودداری کنید. استعمال سیگار باعث عدم بهبود زخم و عفونت می شود.

 

آمادگی قبل از عمل

 • شب قبل از جراحی با صابون ضد باکتری دوش بگیرید تا احتمال ابتلا به عفونت را کاهش دهید. برای شستن سینه و زیر بغل مراقب باشید و از دئودورانت، پودر یا لوسیون استفاده نکنید.
 • در صورت بروز بثورات یا عفونت، جراحی تا زمانی که عفونت برطرف شود به تأخیر می افتد.
 • لباس راحتی که از قسمت جلو باز می شود و کفش هایی که به راحتی پوشیده می شود همراه داشته باشید، زیرا بالا بردن بازوها یا خم کردن کمر پس از جراحی دشوار خواهد بود.
 • برای کاهش عفونت، در محل عمل از آرایش، لوسیون یا دئودورانت استفاده نکنید.
 • دستورالعمل های جراحان خود را در مورد خوردن و آشامیدن قبل از عمل رعایت کنید تا خطر آسپیراسیون یا سایر مشکلات مربوط به بیهوشی را به حداقل برسانید.

 ماموپلاستی

فرایند جراحی ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. با این حال، ممکن است بصورت ترکیبی از بی حسی موضعی و آرام بخش وریدی استفاده شود البته جراح بهترین انتخاب را توصیه می کند.

بعد از انجام بی حسی، جراح برش دایره ای در اطراف نوک سینه ها ایجاد می کند. برش به پایین ادامه خواهد یافت تا به شکاف پستان برسیم. متعاقباً چربی، بافت و پوست اضافی از سینه ها خارج می شود.

گاهی اوقات، برای سینه های آویزان و بسیار بزرگ، ممکن است نوک پستان جدا شود و به موقعیت بالاتر روی پستان مجدد پیوند شود. کلیه برش ها بخیه زده می شود و به شکل استاندارد تبدیل می شود.

زخم برش ممکن است به مرور زمان محو شود اما هرگز به طور کامل از بین نمی رود. در بعضی موارد، لوله های کوچکی در سینه های شما قرار می گیرد تا به تخلیه مایع اضافی کمک کند. علاوه بر این، ممکن است پانسمان روی سینه های شما قرار گیرد و سپس با یک بانداژ الاستیک یا سینه بند جراحی پوشانده شود.

بسته به عوامل مختلف از جمله تکنیک عمل و آناتومی پستان ها، عمل به طور معمول حدود 2-3 ساعت طول می کشد و بیماران اجازه دارند در همان روز عمل مرخص شوند.

 

انتظارات پس از ماموپلاستی

روند بهبودی پس از جراحی ماموپلاستی حدود 2-6 هفته طول می کشد. ممکن است به یک یا دو هفته استراحت و مرخصی از کار احتیاج داشته باشید و حداقل برای یک هفته نتوانید رانندگی کنید.

در این دوره، ممکن است دچار تورم و کبودی شوید اما معمولاً طی چند هفته فروکش می کند. همچنین ممکن است درد داشته باشید!

مدت زمان لازم برای نگه داشتن پانسمان بستگی به سرعت ترمیم زخم شما دارد. بخیه ها معمولاً ظرف یک یا دو هفته برداشته می شوند.

برخی از جراحان تا سه ماه بعد از عمل جراحی ماموپلاستی از سینه بند مخصوص پس از جراحی به صورت 24 ساعته استفاده می کنند. باید بعد از عمل جراحی از وزنه سنگین زدن ، ورزش شدید وحرکات کششی تا شش هفته خودداری کنید. علاوه بر این، ب توصیه می شود از فعالیت های جنسی در طی چند هفته اول خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث التهاب اطراف محل برش ها شود.

از آنجا که بافت پستان در این جراحی بسیار دخیل است، گاهی ممکن است ماه ها طول بکشد تا تورم به طور کامل کاهش یابد؛ بنابراین، ممکن است لازم باشد تا آن زمان صبر کنید تا نتایج نهایی را مشاهده کنید.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید