آیا بینی من نیاز به عمل دارد ؟جراحی پلاستیک و زیبایی

آیا بینی من نیاز به عمل دارد ؟

عمل جراحی بینی به منظور تغییر در عملکرد و ظاهر بینی انجام می شود. طبق گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا ، تنها در آمریکا سالانه نزدیک به 220،000 جراحی بینی یا رینوپلاستی انجام می شود که رایج ترین جراحی پلاستیک صورت است. جراحی بینی همزمان می تواند به شما در بهبود تنفس و رسیدن به ظاهری مناسبت تر کمک کند.

 

آیا رینوپلاستی برای من مناسب است ؟

یک دلیل شایع پزشکی برای جراحی زیبایی بینی مشکلات تنفسی از طریق بینی است. انسداد بینی می تواند باعث ایجاد مشکل در انجام فعالیت های ورزشی ، اختلال در خواب ، خروپف و آپنه انسدادی خواب شود و یا در برخی فعالیت های دیگر اختلال ایجاد کند. اگر درمان های پزشکی (مانند اسپری بینی یا درمان های مربوط به آپنه خواب) موثر واقع نشود ، قدم بعدی ممکن است جراحی بینی باشد. جراحی رینوپلاستی که به دلایل پزشکی مانند موارد ذکر شده در فوق انجام شود اغلب تحت پوشش بیمه درمانی قرار می گیرد.

جراحی بینی متناسب با علت اصلی جراحی صورت می گیرد. اگر سپتوم - دیواره غضروفی میانی که تقسیم کننده بخش های راست و چپ بینی است - انحراف داشته باشد ، سپتوپلاستی به تنهایی ممکن است مشکل را برطرف کند. با این حال ، هنگامی که انحراف سپتوم شدیدتر است ، یا در نواحی حساس خاصی که نقش تکیه گاه بینی را بر عهده دارند رخ می دهد، برای اطمینان از تنفس و ظاهر مناسب بینی ، جراحی زیبایی بینی لازم است. این نوع جراحی (که به آن سپتورینوپلاستی نیز گفته می شود) به اصلاح ناهنجاری های سپتوم می پردازد و نواحی کلیدی تنفسی بینی را با پیوند استراتژیک غضروف استحکام می بخشد.

 جراحی بینی

تصمیم گیری در مورد انجام جراحی بینی

اگر به دنبال جراحی بینی هستید ، با جراح قرار ویزیت بگذارید تا در مورد آن صحبت کنید. در طول جلسه ویزیت، در مورد اهداف خود صحبت کنید و به پزشک بگویید چه چیزی در مورد بینی شما آزاردهنده است و چگونه می خواهید آن را تغییر دهید.

به خاطر داشته باشید که چیزی به عنوان بینی کامل وجود ندارد. اگرچه جراحی می تواند ویژگی های صورت را بهبود داده و بر زیبایی منحصر به فرد طبیعی شما اثر مثبت بگذارد. جراح پلاستیک می تواند ویژگی های صورت را که شما را متمایز می کند شرح دهد و به بگوید که چگونه تغییرات می توانند ظاهر شما را بهبود دهند.

جراح ساختار بینی شما و سایر ویژگی های صورت را بررسی می کند. بعد از این ارزیابی ، می تواند بگوید انتظارات شما از جراحی بینی واقع بینانه است یا خیر.

جراح همچنین سلامت کلی شما را در نظر خواهد گرفت و در مورد خطرات ، مدت زمان بهبودی و هزینه های مربوطه با شما گفتگو می کند.

تکنیک های مختلفی برای تغییر شکل بینی وجود دارد. هنگامی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی گرفتید، جراح باید دقیقاً آنچه را که او برای جراحی پیشنهاد می کند را شرح دهد.

اگر بیمه درمانی دارید ، حتماً پیش از جراحی با شرکت بیمه خود صحبت کنید تا مشخص شود چه مواردی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و چه مواردی را باید از جیب بپردازید. بیمه درمانی معمولاً هزینه جراحی هایی را که فقط به دلایل زیبایی انجام می شود پرداخت نمی کند.

 

دلایل پزشکی برای جراحی بینی

جراحی بینی می تواند نه تنها به ظاهر بلکه به افزایش کیفیت زندگی افراد کمک کند

بیشتر افراد هنگامی که به عمل جراحی بینی فکر می کنند – جراحی زیبایی به ذهنشان خطور می کند که برای تغییر اندازه و شکل بینی انجام می شود. با این حال ، بسیاری از افراد وجود دارند که به دلایل ضروری پزشکی ، جراحی بینی انجام می دهند.

برخی از دلایل شایع پزشکی برای جراحی بینی ، انحراف سپتوم ، لب‌شکری یا شکاف لب و کام است. بیماران مبتلا به انحراف سپتوم شرایطی دارند که در آن غضروف مرکزی بینی یا سپتوم بینی در مرکز قرار ندارد. این مشکل تنفس از طریق بینی را دشوار می کند و اغلب عاملی اساسی در عود مجدد سینوزیت یا عفونت های سینوسی است.

بعضی از افراد با انحراف سپتوم زاده می شوند ، در حالی که در برخی دیگر بر اثر ضربه به بینی که غضروف را دچار تغییر می دهد به انحراف سپتوم مبتلا می شوند. عمل جراحی به منظور ترمیم انحراف سپتوم، سپتوپلاستی نامیده می شود و اغلب به همراه رینوپلاستی انجام می شود. این امر به این دلیل است که یک انحراف سپتوم غالباً همراه با انحراف بینی و کج شدن آن همراه است. معمولاً بهتر است برای ترمیم کامل مشکل، هم به سپتوم و هم به پایه ساختاری بینی توجه شود. این کار در نهایت باعث بهبود توانایی تنفس فرد می شود، خروپف کاهش می یابد و انجام فعالیت های ورزشی بعد از عمل راحت تر می شود.

شکاف لب و شکاف کام نقایص مادرزادی هستند که معمولاً از طریق جراحی پلاستیک برطرف می شوند. بدون جراحی ، کودکان ممکن است در غذا خوردن دچار مشکل شوند و بنابراین دریافت مواد غذایی مورد نیاز برای رشد و شکوفایی آنها با چالش مواجه می شود.

کودکان مبتلا به این مشکلات اغلب دارای نقایصی در بینی نیز هستند که گاهی اوقات به عنوان " شکاف بینی" نیز خوانده می شود. انحراف سپتوم همراه با شکاف بینی کاملاً شایع است ، سایر نقایص عملکردی مانند شکل نامناسب غضروف، ضعف پوشش داخلی بینی و ناهنجاری استخوانی در صورت و اطراف بینی نیز ممکن است وجود داشته باشند. جراحی بینی می تواند این مشکلات را برطرف کند و نه تنها ظاهر بلکه عملکرد مناسب بینی را به آن بازگرداند. در بسیاری از مواقع ، برای رسیدن به نتیجه مطلوب ، به بیش از یک جراحی در طول زندگی فرد نیاز است.

مشکلات پزشکی دیگری نیز ممکن است به جراحی بینی نیاز داشته باشند. التهاب بینی ناشی از حساسیت های مزمن می تواند از تنفس طبیعی جلوگیری کند ، اما گاهی اوقات با بزرگ کردن ساختارهای بینی که جریان هوا را در هنگام التهاب مسدود می کند ، می تواند کاهش یابد. پولیپ ها و سایر توده های بینی نیز ممکن است به انجام جراحی بینی احتیاج داشته باشند زیرا می توانند مجرای بینی را مسدود کرده و بینی را عریض تر کنند.

در حالی که اکثر مردم بر این باورند که جراحی بینی صرفا به دلایل زیبایی انجام می شود ، تعدادی از عارضه های پزشکی وجود داردن که این انجام جراحی را ضروری می کنند. اغلب عمل جراحی بینی و زیبایی با هم انجام می شوند. بینی های ناقص غالباً با مشکل در تنفس همراه است و ترمیم این موارد می تواند به بهبود کیفیت زندگی بیمار کمک کند.

 آیا بینی من نیاز به عمل دارد

در مورد جراحی زیبایی بینی چطور؟

بیماران اغلب از پزشک این سؤال را می پرسند ، "حالا که داریم جراحی بینی انجام می دهید ، آیا می توانید تغییرات دیگری نیز در بینی من ایجاد کنید؟" پاسخ این سوال، بله است. متداول ترین درخواست ها کاهش برآمدگی یا قوز بینی ، اصلاح نوک بینی و یا رفع عدم تقارن است. این تغییرات زیبایی ، که تحت پوشش بیمه نیز قرار ندارند ، غالباً همراه با جراحی عملکردی بینی انجام می شوند ، بنابراین فقط یک بار نیاز به جراحی و ریکاوری است.

 

نکاتی که باید در مورد این جراحی بدانیم

جراحی زیبایی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. برش بسیار کوچکی در امتداد قاعده بینی ایجاد می شود که پس از بهبودی پوست چندان قابل رویت نیست. این برش به برش های داخل بینی متصل است که هرگز دیده نمی شوند. این برش ها به جراح امکان دسترسی به غضروف و استخوان های بینی را می دهند. در مرحله بعد ، مجرای بینی بهبود یافته و تغییر شکل بینی (در صورت تمایل) از طریق اصلاحات دقیق استخوان و غضروف انجام می شود.

یکی دیگر از سوالاتی که بیماران می پرسند این است که آیا جراح قبل از عمل نیاز به شکستن بینی من دارد یا یا خیر؟ که در پاسخ باید گفت معمولاً اینطور نیست. در اکثر رینوپلاستی ها استخوان ها دست نخورده باقی می مانند. اگر بیماران در گذشته آسیب های قابل توجهی در بینی خود داشته باشند ، نیاز است که استخوان های بینی حین عمل به وضعیت مطلوب تری منتقل شوند. به دلایل زیبایی شناسی ، برآمدگی بینی استخوانی ممکن است به منظور ایجاد یک سطح مستقیم یا منحنی ملایم صاف شود. بیماران بعد از اتمام جراحی و بهوش آمدن، همان روز از بیمارستان مرخص می شوند.

 عمل بینی

بهبودی بعد از جراحی چگونه است؟

انتظار داشته باشید که یک هفته از کار یا مدرسه مرخصی بگیرید. در این مدت استراحت ، یخ و رژیم تمیز کننده بینی توصیه می شود. همینطور پزشک داروهای ضد درد تجویز می کند که اکثر مردم فقط برای چند روز به آنها نیاز دارند.

در دوران بهبودی ، تنفس راحت از طریق بینی دشوار است زیرا آتل هایی (ورق های پلاستیکی باریک قابل انعطاف) در داخل بینی قرار می گیرند تا سپتوم مستقیم باقی بماند. ورم در روز سوم به اوج خود می رسد و سپس کاهش می یابد. گاهی ممکن است در زیر چشم نیز کبودی ایجاد شود. در طول هفته بعد از عمل ، برای محافظت از بینی و کاهش تورم ، یک قالب کوچک بر روی بینی قرار دهید.

یک هفته پس از عمل جراحی آتل ها و قالب در مطب برداشته می شوند. سپس ممکن است فرد به فعالیت های روتین خود برگردد و ورزشهای هوازی مانند پیاده روی یا دویدن را از سر بگیرد. باید به مدت شش هفته از انجام ورزش های تماسی خودداری کنید. طی دو هفته پس از عمل ، باید به فعالیتهای عادی و روال زندگی خود برگردید.

در حالی که این احتمال وجود دارد که در طول ماه اول بعد از جراحی به سرعت بهبود پیدا کنید ، بهبودی کامل ممکن است تا یک سال طول بکشد. اکثر تورم در ماه اول از بین می رود و تمام تورم باید طی یک سال یا کمتر از بین برود.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    مرکز درمان در منزل آرون
    تماس بگیرید