میکرو دیسککتومیجراحی مغز و اعصاب

میکرو دیسککتومی

جراحی ستون فقرات در گذشته به معنی ایجاد برش های بزرگ، دوره نقاهت طولانی و توانبخشی دردناک بود. خوشبختانه ، پیشرفت در عمل های جراحی مانند میکرو دیسکتومی باعث بهبود این روند شده است.

 

میکرو دیسککتومی چیست؟

میکرو دیسککتومی ، که بعضاً میکرو دکمپرسیون نیز نامیده می شود، یک عمل جراحی با حداقل تهاجم است که در بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر انجام می شود. در طی این عمل، جراح قسمت هایی از فتق دیسک را برمی دارد تا فشار بر اعصاب ستون فقرات را کاهش دهد.

 

میکرودیسکتومی برای چه کسانی مناسب است؟

نتایج یک تحقیق در سال 2015 نشان داد که حدود 84 درصد کسانی که از عمل میکرو دیسککتومی استفاده کرده بودند، موفقیت طولانی مدت در درمان فتق دیسک داشتند.

سیاتیک نوعی درد است که در اثر فشرده شدن اعصاب ستون فقرات ایجاد می شود. این فشرده شدن اغلب در نتیجه فتق دیسک کمر ایجاد می شود.

با پیشرفت فتق و گسترش بافت آسیب دیده به ستون فقرات، به اعصاب فشار وارد می شود. این فشار باعث می شود اعصاب سیگنال های درد را به مغز ارسال کند. درد به شکلی احساس می شود که گویی ناشی از پاها است.

در اکثر موارد درد سیاتیک بدون جراحی طی چند هفته به طور طبیعی بهبود می یابد. اما اگر درد ناشی از سیاتیک بیش از 12 هفته طول بکشد ، ممکن است انجام عمل میکرو دیسککتومی توصیه شوید. میکرود یسککتومی در درمان درد کمر موثر نیست.

 میکرو دیسککتومی

نحوه انجام عمل میکرو دیسککتومی

هدف از انجام عمل میکرو دیسککتومی برداشتن ماده دیسکی است که به اعصاب فشار وارد می کند.

این عمل تحت بیهوشی انجام می شود. فرد در طول کل مراحل عمل بیهوش خواهد بود و قادر به احساس چیزی نخواهد بود. این عمل با دراز کشیدن بیمار انجام می شود. روند عمل به شرح زیر خواهد بود:

 • یک برش 1 تا 1.2 اینچی مستقیماً در قسمت دیسک آسیب دیده ایجاد می شود.
 • از میکروسکوپ برای کمک به جراح در مشاهده ناحیه آسیب دیده استفاده می شود.
 • جراح ممکن است قسمت کوچکی از استخوان را که از ریشه عصب محافظت می کند بردارد.
 • جراح با استفاده از ابزاری شبیه قیچی، بافت آسیب دیده را برداشته و فشار بر روی عصب را برطرف می کند.
 • محل برش با بخیه بسته می شود.
 • بیمار معمولاً همان روز یا صبح روز بعد از بیمارستان ترخیص می شود.

عصب نخاعی اکنون فضای مورد نیاز خود در داخل ستون فقرات را دارا می باشد بنابراین هر گونه درد ناشی از فشار بر روی اعصاب متوقف می شود.

 

مدت زمان بهبودی بعد از عمل میکرو دیسککتومی

مدت زمان بهبودی در این عمل کمتر از سایر عمل های تهاجمی است. انتظار می رود اکثر افراد بیمارستان را در همان روز عمل یا در عرض 24 ساعت ترک کنند.

قبل از ترخیص شدن از بیمارستان احتمالاً با یک متخصص فیزیوتراپی و کاردرمانی ملاقات خواهید کرد. این افراد شما را راهنمایی می کنند که چونه خم شدن ، بلند کردن اجسام و پیچ دادن کمر خود را کاهش دهید.

همچنین ممکن است به شما بگویند که چه تمریناتی را می توانید برای بهبود قدرت و انعطاف پذیری عضلات اطراف ستون فقرات انجام دهید.

باید از رانندگی، نشستن به مدت طولانی ، بلند کردن چیزهای سنگین و خم شدن بلافاصله بعد از جراحی خودداری کنید. اگرچه نمی توانید بلافاصله فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید اما نباید سبک زندگی شما تحت تأثیر این موضوع قرار گیرد.

طی یکی دو هفته اول ممکن است لازم باشد حجم کار خود را کاهش دهید یا در زمان بهبودی از محل کار مرخصی بگیرید. همچنین لازم است از بلند کردن اجسام سنگین به مدت 2 تا 4 هفته پس از جراحی خودداری کنید. این موضوع به طور کلی شامل هر چیزی بیشتر از 2 کیلوگرم است.

همچنین ممکن است لازم باشد که به آرامی به سطح فعالیت بدنی عادی برگردید. به عنوان مثال ممکن است به مدت 2 تا 4 هفته پس از عمل نتوانید ورزش یا سرگرمی های بدنی را از سر بگیرید. زمان معمول برای بهبودی کامل حدود 6 هفته است.

 میکرو دیسککتومی چیست

خطرات میکرو دیسککتومی

میکرو دیسککتومی یک روش ایمن است و عوارض آن نادر است. با این حال ، مانند هر عمل جراحی ، برخی از خطرات نیز با خود به همراه دارد که عبارتند از:

 • پارگی سخت شامه (نشت مایع مغزی نخاعی) در 1 تا 7 درصد از جراحی ها رخ می دهد
 • آسیب به ریشه عصب
 • بازگشت مجدد فتق دیسک
 • بی اختیاری روده یا مثانه (بسیار نادر)
 • خون ریزی
 • عفونت

 

هزینه عمل میکرو دیسککتومی

میکرو دیسککتومی یک جراحی تخصصی است که نیاز به یک جراح با مهارت های ویژه دارد. به همین دلیل ممکن است نسبت به سایر جراحی ها گرانتر باشد. هزینه این جراحی متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد. بیمه درمانی ممکن است قسمت عمده ای از هزینه عمل را پوشش دهد.

اگر از بیمه برخوردار نیستید، قبل از انجام این عمل حتما با بیمارستان ، جراح و سایر متخصصان صحبت کنید.

 

زمان مراجعه به پزشک

میکرو دیسککتومی یک عمل کم تهاجمی برای تسکین درد است. در حالی که اکثر افرادی که سیاتیک را تجربه می کنند نیازی به جراحی نخواهند داشت اما در صورت عدم موفقیت سایر روش های درمانی، انجام میکرو دیسککتومی ضروری است.

پزشک شرایط شما را بررسی می کند و تشخیص می دهد که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر. اگر کاندید جراحی هستید باید درباره خطرات و مزایای عمل با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید