علائم هشدار دهنده آب سیاه یا گلوکوم در سالمندان

علائم هشدار دهنده آب سیاه یا گلوکوم در سالمندان

آیا نگران هستید که سالمند عزیزتان ممکن است علائم گلوکوم را داشته باشد؟ حدود سه میلیون آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند و بسیاری از آنها بالای 65 سال دارند.

گلوکوم بیماری است که در آن عصب بینایی آسیب می بیند که بر کیفیت بینایی افراد تأثیر می گذارد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که در داخل چشم فشار زیاد شده و به عصب بینایی آسیب می رساند (این عصب اطلاعات را از چشم به مغز منتقل می کند). عصب بینایی در پشت مردمک چشم قرار دارد.

حدود 75 درصد از کسانی که به دلیل گلوکوم نابینا می شوند سالمندان هستند، بنابراین اگر مشکوک به این هستید که سالمند عزیز شما دچار این بیماری است، مهم است که با پزشک تماس بگیرید، زیرا نیمی از کسانی که به این بیماری مبتلا نیستند نمی دانند که مبتلا هستند!

وقت آن نیست که وحشت زده شوید: تشخیص گلوکوم به معنای نابینایی قطعی در آینده نیست. گزینه های درمانی زیادی وجود دارد؛ اما این بدان معنا نیست که باید از هرگونه علائم هشدار دهنده گلوکوم چشم پوشی کنید. هرچه زودتر ابتلا به بیماری را کشف کنید، زودتر شما و عزیزانتان می توانید گلوکوم را درمان یا حتی از آن پیشگیری کنید.

 

چرا سالمندان بیشتر در معرض خطر ابتلا به گلوکوم هستند؟

بیشتر افرادی که به گلوکوم مبتلا هستند سالمند هستند. به این دلیل که آنها عمر طولانی تری داشته اند و بنابراین مدت بیشتری تجربه آسیب به چشم یا دیابت یا مشکلات قلبی مانند فشار خون بالا داشته اند که می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. حتی کسانی که فشار خون پایین دارند ممکن است در معرض ابتلا به گلوکوم باشند زیرا فشار خون پایین می تواند بر عصب بینایی و فشار داخل چشم تأثیر منفی بگذارد.

 

علائم هشدار دهنده گلوکوم

در واقع "علائم هشدار دهنده " برای شایع ترین شکل گلوکوم، به نام گلوکوم زاویه باز اولیه (POAG) وجود ندارد. از دست دادن بینایی در اوایل POAG اتفاق می افتد اما معمولاً در دید محیطی یا کناری دیده می شود و بنابراین اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد؛ اما هنگامی که بینایی از بین برود از بین رفته است: هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.

بنابراین بسیار مهم است که سالمند عزیز شما معاینه منظمی از چشم انجام دهد تا پزشک بتواند برای محافظت از بینایی اقدامات درمانی مناسب تجویز کند.

علائم هشدار دهنده ممکن است برای شکل دوم و کمتر شایع گلوکوم به نام گلوکوم زاویه بسته اولیه ایجاد شوند. علائم می تواند شامل موارد زیر باشند:

  • تیرگی یا تاری دید
  • درد شدید سر و چشم
  • حالت تهوع یا استفراغ (که همراه با درد چشم است)
  • دایره هایی رنگین کمانی که در اطراف چراغ های روشن ظاهر می شوند
  • کاهش ناگهانی بینایی

اگر عزیز شما حتی فقط یکی از علائم فوق را تجربه کرد، مطمئن شوید که بلافاصله به چشم پزشک مراجعه می کند.

معاینه سالانه چشم بسیار مهم است، زیرا درمان گلوکوم در مراحل اولیه می تواند در به حداقل رساندن خطر کمک کند. علاوه بر این، فشار چشم اغلب به تدریج افزایش می یابد و معمولاً بدون علائم قابل توجهی شروع می شود؛ بنابراین، تشخیص زود هنگام آن برای موفقیت در درمان مهم است.

 

معاینه سالانه چشم بهترین درمان برای گلوکوم است

از آنجا که هر دو نوع این بیماری اغلب در مراحل اولیه قابل شناسایی نیستند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که سالمند شما سالانه یک معاینه چشم توسط یک متخصص انجام می دهد. برای این معاینه مراجعه به چشم پزشک ضروری نیست. اگر نگران هستید که عزیزان شما برای ویزیت سالانه معاینه چشم به پزشک مراجعه نکرده اند، خدمات مراقبت از سالمند مرکز درمان در منزل می تواند شما را در این مورد یاری کند.

 

به عزیزان سالمند خود کمک کنید تا ایمن و سالم بمانند

خدمات مراقبت در منزل می تواند خیال شما و عزیزانتان را راحت کند و مطمئن باشید که همه نیازهای سالمند شما به خوبی رفع می شود. معاینات منظم پزشک همچنین به سالم و سرزنده نگه داشتن سالمندان کمک می کند.

 


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید