درمان سندرم تونل کارپالارتوپدی

درمان سندرم تونل کارپال

از یوگا گرفته تا عمل جراحی ، روش های زیادی برای درمان سندرم تونل کارپال وجود دارد. به خاطر داشته باشید روشی که بر روی دوست یا همسایه شما موثر بوده است ممکن است برای درمان سندرم تونل کارپال شما مفید نباشد. ممکن است لازم باشد روش های مختلفی را برای کاهش درد و درمان سندرم تونل کارپال امتحان کنید.

 

درمان سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال معمولا به آهستگی پیشرفت می کند و با گذشت زمان بدتر می شود. اما اگر در مراحل اولیه تشخیص و درمان شود، می توانید سرعت پیشرفت آن را کم کرده و یا متوقف کنید. درمان زودهنگام همچنین می تواند زمان ریکاوری کوتاهتری را به همراه داشته باشد.

به طور معمول با استفاده از روش های اولیه مانند بریس مچ دست، درمان شروع می شود. اگرچه در موارد شدیدتر ممکن است نیاز به جراحی باشد.

 

خود مراقبتی

برای کمک به تسکین علائم سندرم تونل کارپال ، ممکن است نیاز باشد یخ روی مچ دست خود قرا دهید یا دست خود را در آب یخ بگذارید. این کار را به مدت 10 تا 15 دقیقه و هر ساعت یک یا دو بار امتحان کنید.

همچنین می توانید مچ دست خود را به آرامی تکان دهید یا آن را از کنار تخت خود آویزان کنید تا از درد هنگام خواب جلوگیری کنید.

برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند که دست خود را در آب گرم در حدود 100 درجه فارنهایت قرار دهید سپس دست و مچ دست خود را به آرامی خم کرده و دراز کنید. روزی 3-4 بار این کار را امتحان کنید.

راه دیگر برای تسکین درد این است که تا حد امکان به دست و مچ خود استراحت دهید. کارهایی که علائم شما را تحریک می کنند ، انجام ندهید. همچنین برای تسکین درد ، از داروهای بدون نسخه مانند آسپرین ، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنید.

گرچه این روش ها می توانند به کاهش درد و علائم کمک کنند اما بخاطر داشته باشید که در درمان سندرم تونل کارپال موثر نیستند. در بهترین حالت، ممکن است در صورت انجام سایر روش های درمانی باعث تسکین کوتاه مدت شوند.

 

 درمان سندرم تونل کارپال

بریس مچ دست

در صورت ابتلا به سندرم تونل کارپال خفیف و متوسط ​​، بریس بهترین گزینه درمان است. بریس برای همه مفید نیست اما هیچ عارضه جانبی ندارد بنابراین امتحان کردن آن ضرری ندارد. برای بهبود علائم 3 الی 4 هفته زمان بدهید.

پزشک به احتمال زیاد توصیه می کند هنگام خواب نیز بریس استفاده کنید. دلیل این امر این است که بیشتر افراد هنگام خواب مچ دست خود را خم می کنند که این امر می تواند علائم بیماری را بدتر کند. همچنین می توانید بریس را در طول روز استفاده کنید، مخصوصاً وقتی فعالیت های تحریک کننده علائم انجام می دهید.

 

 

فعالیتهای خود را تغییر دهید

سندرم تونل کارپال اغلب هنگامی که دست و مچ خود را برای مدت طولانی در یک وضعیت نگه دارید رخ می دهد. اگر مجبور باشید مچ دست خود را به سمت بالا یا پایین خم کنید ممکن است بدتر نیز بشود، بنابراین بهتر است آن را در حالت مستقیم و خنثی نگه دارید. اگر شرایط کارتان انجام این کار را دشوار می کند، ممکن است لازم باشد اقدامات زیر را انجام دهید:

 • هر ساعت 10-15 دقیقه استراحت کنید و دستان خود را دراز کنید.
 • با مدیر خود صحبت کنید تا ببینید آیا می توانید میز ، تجهیزات و شرایط کاری خود را تغییر دهید.
 • سعی کنید دستی را که برای انجام کارهای خود استفاده می کنید تغییر دهید.
 • فقط به اندازه نیاز نیرو استفاده کنید. وسایل خود را خیلی محکم نگه ندارید و صفحه کلید را از خود دور نکنید.
 • مراقب حالت بدن خود باشید. سعی کنید شانه های خود را به جلو نچرخانید، این کار یک واکنش زنجیره ای ایجاد می کند که مشکلات مچ دست را بیشتر می کند.

 

تزریق استروئید

کورتیکواستروئیدها ، مانند کورتیزون ، داروهایی قوی هستند که می توانند تورم را کاهش دهند. بعضی اوقات می توانید این داروها را به صورت قرص مصرف کنید. همچنین ممکن است پزشک آن را به عنوان یک آمپول به مچ دست شما تزریق کند تا داخل تونل کارپال قرار گیرد. این کار می تواند موقتاً درد و تورم را تسکین دهد اما یک راه حل طولانی مدت نیست.

 

فیزیوتراپی و کاردرمانی

یک متخصص کاردرمانی یا فیزیوتراپی می تواند از چند طریق به شما در درمان سندرم تونل کارپال کمک کند. آنها ممکن است به شما تمریناتی برای کشش و تقویت عضلات دست و مچ بدهند. آنها همچنین می توانند به شما نشان دهند چگونه می توانید حرکات روتین خود را به گونه ای تغییر دهید که فشار بر روی دست و مچ دست کاهش یابد. این موضوع می تواند به خصوص در مورد کارهایی که مربوط به فعالیت شغلی یا سرگرمی های مورد علاقه شما است مفید باشد.

 

 درمان سندرم تونل کارپال چیست

پزشکی جایگزین

برخی از افراد مبتلا به سندرم تونل کارپال با استفاده از پزشکی جایگزین یا مکمل در درمان موفق می شوند. همیشه قبل از امتحان این روش های درمانی با پزشک خود مشورت کنید. برخی از گزینه ها عبارتند از:

 

یوگا

تحقیقات نشان داده است که درد را کاهش می دهد و قدرت را افزایش می دهد.

 

اولتراسوند تراپی

در این روش درمانی از امواج صوتی برای بالا بردن دما در دست و مچ دست استفاده می شود. گرما می تواند درد را تسکین داده و به بهبود آن کمک کند. نتایج حاصل از مطالعات متفاوت است اما برخی از افراد آن را مفید می دانند.

 

طب سوزنی برای درمان سندرم تونل کارپال

تحقیقات به وضوح نشان نداده است که طب سوزنی به درمان سندرم تونل کارپال کمک می کند یا خیر، اما پژوهشگران در برخی مطالعات آن را مفید دانسته اند.

 

منبع

 

عمل جراحی

اگر سایر روش های درمانی در طی 6 ماه علائم را بهبود نداده باشند، ممکن است پزشک جراحی آزاد سازی تونل کارپال را به شما پیشنهاد دهد. دو نوع اصلی این عمل وجود دارد. در جراحی باز جراح شکافی به طول حدود 2 اینچ ایجاد می کند که از مچ دست تا کف ادامه دارد. در جراحی اندوسکوپیک، دو برش کوچکتر ایجاد می شود و دکتر از یک دوربین کوچک برای هدایت عمل جراحی استفاده می کند.

در هر دو عمل جراحی پزشک رباط بالای تونل کارپال را برش می دهد تا فشار را از روی عصب مدیان بردارد و علائم را تسکین دهد. پس از جراحی رباط دوباره بهم متصل می شود اما فضای بیشتری برای عبور عصب ایجاد می شود.

هر دو عمل جراحی نتایج مشابهی دارند. سندرم تونل کارپال در بیشتر اوقات بهبود می یابد و باز نمی گردد. اگر مورد شدید باشد جراحی می تواند کمک کند اما علائم ممکن است به طور کامل برطرف نشود.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید