درمان درد کمرارتوپدی

درمان درد کمر

درد کمر یکی از رایج ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک یا مرخصی استعلاجی از محل کار است و علت اصلی معلولیت در سراسر جهان است. روش های مختلفی به منظور درمان درد کمر وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

 

درمان درد کمر

خوشبختانه می توانید اقداماتی برای درمان درد کمر و تسکین بیشتر انواع کمردرد انجام دهید. درمان ساده در منزل و حالت مناسب بدن معمولاً ظرف چند هفته کمر را التیام می بخشد و عملکرد آن را بهبود می دهد. برای درمان درد کمر به ندرت به جراحی نیاز است.

 

خواب مناسب

هنگامی که دچار درد کمر شده اید، خوابیدن و استراحت ممکن است سخت باشد. این موضوع می تواند یک چرخه معیوب ایجاد کند چرا که وقتی خواب کافی نداشته باشید، درد کمر شما ممکن است بدتر شود. حالت نامناسب خواب نیز می تواند درد کمر را تشدید کند. سعی کنید به پهلو دراز بکشید. یک بالش بین زانوها قرار دهید تا ستون فقرات در وضعیت خنثی قرار بگیرد و فشار از کمر برداشته شود. اگر به پشت می خوابید، یک بالش زیر زانوی خود قرار دهید. حتما روی یک تشک سفت و راحت بخوابید.

 

حالت مناسب بدن

بزرگ تر ها حق داشتند! قوز کردن برای بدن بد است و حالت بد بدن می تواند درد را تشدید کند ، به خصوص اگر به مدت طولانی می نشینید. سعی کنید یک بالش یا یک حوله بین کمر و صندلی خود قرار دهید. پاها را روی زمین صاف نگه دارید.

 درمان درد کمر

داروهای بدون نسخه

دو نوع مسکن بدون نسخه وجود دارد که اغلب به درمان درد کمر کمک می کند: داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) و استامینوفن. هر دو عوارض جانبی دارند و ممکن است برخی افراد نتوانند آن را مصرف کنند. قبل از مصرف مسکن با پزشک خود صحبت کنید و انتظار نداشته باشید که دارو به تنهایی مشکل درد کمر شما را برطرف کند. مطالعات نشان می دهد احتمالاً به بیش از یک نوع درمان نیاز خواهید داشت.

 

داروهای تجویزی پزشک

برخی از افراد ممکن است برای کمک به درمان درد کمر به NSAID های قوی تر یا داروهای افیونی نیاز داشته باشند. در صورت استفاده از سایر داروها - از جمله داروهای بدون نسخه - مهم است که با پزشک خود صحبت کنید تا از مصرف بیش از حد برخی از مواد دارویی جلوگیری کنید. همچنین ممکن است پزشک برای کاهش اسپاسم عضلانی، داروهای شل کننده عضلانی تجویز کند.

 

داروهای ضد افسردگی

حتی اگر افسرده نیستید ، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را به عنوان بخشی از درمان درد کمر مزمن تجویز کند. مشخص نیست که داروهای ضد افسردگی چگونه به تسکین دردهای مزمن کمک می کنند. اعتقاد بر این است که تأثیر داروهای ضد افسردگی بر پیام رسان های شیمیایی ممکن است بر روی سیگنال های درد در بدن تأثیر بگذارد.

 درمان کمر درد

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می تواند نحوه نشستن ، ایستادن و حرکت را به شما آموزش دهد تا ستون فقرات در یک راستای مناسب قرار گیرد و از فشار به کمر کاسته شود. آنها همچنین می توانند تمرینات تخصصی را به شما آموزش دهند که باعث تقویت عضلات اصلی کمر می شود. یک هسته قوی یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از کمر درد در آینده است. مطالعات نشان می دهد هنگامی که قدرت ، انعطاف پذیری و توان خود را افزایش دهید ، کمر درد کاهش می یابد - اما این کار زمان می برد.

 

استراحت مطلق ممنوع

پزشکان در گذشته استراحت در رختخواب را برای درمان درد کمر تجویز می کردند. اما اکنون می دانیم که عدم فعالیت یکی از بدترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. این کار می تواند کمردرد را تشدید کرده و عوارض دیگری را به دنبال داشته باشد. بیش از یک یا دو روز استراحت نکنید. مهم است که از جای خود بلند شوید و دوباره به آرامی شروع به حرکت کنید. ورزش یكی از موثرترین راه ها برای تسكین سریع كمردرد است. شنا ، پیاده روی یا یوگا را نیز امتحان کنید.

 

سرما و گرما

استفاده منظم از پک یخ در مناطق دردناک کمر ممکن است به کاهش درد و التهاب کمک کند. این کار را چند بار در روز و هر بار تا 20 دقیقه انجام دهید. پک یخ را در یک حوله نازک بپیچید تا از پوست شما محافظت شود. بعد از چند روز سراغ گرما بروید. برای کمک به شل شدن عضلات و افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده از یک پد گرم کننده یا پک گرم استفاده کنید. برای کمک به آرامش می توانید حمام گرم را نیز امتحان کنید. برای جلوگیری از سوختگی و آسیب دیدن بافت هرگز روی پد گرم کننده نخوابید.

 

درمان دستی

آیا ماساژ واقعا درد کمر را تسکین می دهد؟ یک مطالعه اخیر نشان داد که ماساژ هفتگی در طی 10 هفته باعث بهبود درد و عملکرد افراد دچار درد کمر می شود. این مزایا حدود شش ماه به طول انجامید اما پس از یک سال کاهش یافت. رویکرد عملی دیگر ، درمات دستی ستون فقرات است. این روش درمانی توسط یک متخصص انجام می شود و می تواند به از بین بردن مشکلات ساختاری ستون فقرات و تحرک از دست رفته کمک کند.

 

تحریک عصبی

تحقیقات در مورد روش های درمانی خاص که باعث تحریک اعصاب برای کاهش درد مزمن کمر می شود در حال انجام است. اگر با انجام روش های درمان محافظه کارانه آرامش پیدا نکردید ، ممکن است پزشک اضافه کردن طب سوزنی به برنامه درمانی شما را در نظر بگیرد. روش دیگری که پزشک ممکن است پیشنهاد کند تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) است که طی آن پالس های الکتریکی خفیف برای انسداد سیگنال های درد ورودی به اعصاب عمل می کنند.

 

گفتگو درمانی

شاید مراجعه به روانشناس برای درمان درد درد کمر عجیب به نظر برسد. اما مطالعات نشان می دهد که درمان رفتاری شناختی در کوتاه مدت و بلند مدت در کمک به بهبود درد مزمن کمر بسیار موثر است. به عنوان مثال ، درمان رفتاری شناختی ممکن است چگونگی تفکر افراد مبتلا به کمر درد در مورد فعالیت بدنی را هدف قرار دهد - و چرا ممکن است از آن اجتناب کنند - تا بتواند نحوه واکنش آنها به تحرک و فعالیت بدنی را تغییر دهد. افرادی که درمان رفتاری شناختی انجام می دهند، کاهش قابل توجه درد و ناتوانی را گزارش کرده اند.

 درد کمر

بازخورد زیستی یا بیوفیدبک

بیوفیدبک از دستگاه خاصی استفاده می کند که به شما کمک می کند مغز خود را کنترل کنید تا واکنش شما به درد را کنترل کند. در این روش یاد می گیرید که تنفس ، ضربان قلب ، جریان خون و تنش عضلانی خود را تعدیل کنید. برخی مطالعات نشان داده اند که این روش در درمان درد کمر تا حدود 30٪ بهتر از دارو است. بهترین نکته این است که این روش هیچ عارضه ای ندارد.

 

تزریق به ستون فقرات

پزشک ممکن است برای کمک به کاهش درد کمر ، تزریق به ستون فقرات را توصیه کند. تزریق انواع مختلفی دارد که پزشکان متخصص ممکن است استفاده کنند. به عنوان مثال ، تزریق کورتیکواستروئید می تواند به تسکین التهاب عامل درد کمک کند. بسته به نوع تزریق ، پزشک ممکن است تعداد دوزها را محدود کند تا از بروز عوارض جانبی احتمالی جلوگیری کند.

 

جراحی کمر

اگر دیسک برآمده به عصب فشار وارد کند، ممکن است جراح عمل دیسککتومی را برای برداشتن برخی از مواد دیسک توصیه کند. یا ممکن است برای برداشتن ناحیه ای که به اعصاب یا نخاع فشار وارد می شود، لامینکتومی توصیه کند. عمل فیوژن ستون فقرات نیز ممکن است برای کمک به تثبیت ستون فقرات انجام شود. مانند همه جراحی ها ، این عمل ها خطراتی را به همراه دارند و همیشه موفقیت آمیز نیستند. بنابراین باید آخرین چاره باشند.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    مرکز درمان در منزل آرون
    تماس بگیرید