بیماری دژنراتیو دیسکجراحی مغز و اعصاب

بیماری دژنراتیو دیسک

بیماری دژنراتیو دیسک زمانی رخ می دهد که تغییرات طبیعی در دیسک های ستون فقرات باعث ایجاد درد می شود.

دیسک های ستون فقرات مانند کمک فنر بین مهره ها یا استخوان های ستون فقرات هستند. آنها به انعطاف پذیری کمر کمک می کنند ، با وجود آنها ست که می توانید خم شوید و خود را پیچ و تاب دهید. با افزایش سن و پیرتر شدن ممکن است نشانه هایی از پوسیدگی در آنها ایجاد شود. به تدریج شروع به از کار افتادگی می کنند و ممکن است کارایی خوبی نداشته باشند.

تقریباً دیسک همه افراد با گذشت زمان خراب می شود اما لزوما همه احساس درد نمی کنند. اگر پوسیدگی و از کار افتادگی دیسک ها عامل ایجاد درد باشد به این معنی است که به بیماری دژنراتیو دیسک مبتلا شده اید.

 

علت بیماری دژنراتیو دیسک

دیسک های ستون فقرات از یک هسته داخلی نرم و یک دیواره بیرونی سخت تشکیل شده اند. دیسک ها به شکلی تغییر می کنند که ممکن است باعث بیماری دژنراتیو دیسک شوند ، مانند:

 

خشک شدن

در هنگام تولد دیسک های ستون فقرات بیشتر از آب تشکیل شده اند. با افزایش سن ، آنها آب خود را از دست می دهند و لاغر تر می شوند. دیسک های صاف نمی توانند ضربات و ارتعاشات را به خوبی جذب کنند. از دست دادن آب همچنین به معنی کاهش بالشتک یا لایه کمتر بین مهره ها است. این موضوع می تواند منجر به مشکلات دیگری در ستون فقرات شود که ممکن است درد ایجاد کند.

 

ترک

فشار حرکات روزمره و جراحات جزئی در طول سالهای عمر می تواند باعث ایجاد ترک های ریز در دیواره خارجی که حاوی اعصاب است، شود. هر گونه ترک نزدیک به اعصاب می تواند دردناک باشد و اگر دیواره بشکند، هسته نرم دیسک ممکن است از شکاف ها عبور کند. دیسک ممکن است برآمده شود یا از جای خود بلغزد و خارج شود ، که به آن لغزندگی دیسک یا فتق گفته می شود. این مشکل می تواند بر اعصاب اطراف تأثیر بگذارد.

 بیماری دژنراتیو دیسک

علائم دژنراتیو دیسک چیست؟

احتمالاً احساس درد شدید یا مداوم در پشت و گردن خود خواهید داشت. علائم دقیق بستگی به محل آسیب دیسک و سایر تغییرات ایجاد شده دارد.

علائم رایج شامل دردی است که:

 • در پایین کمر ، باسن یا بالای ران قرار دارد
 • درد متناوب که ممکن است مداوم یا شدید باشد و از چند روز تا چند ماه طول بکشد.
 • هنگام نشستن احساس بدتری ایجاد می کند و هنگام حرکت و راه رفتن احساس بهتری دارید.
 • وقتی خم می شوید، چیزی را بلند می کنید یا بدن خود را پیچ می دهید بدتر می شود.
 • وقتی دراز می کشید یا حالت خود را تغییر می دهید بهتر می شود.

در برخی موارد ، بیماری دژنراتیو دیسک می تواند منجر به بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و پایتان شود. همچنین ممکن است باعث ضعف عضلات پا شود. این بدان معناست که دیسک های آسیب دیده ممکن است روی اعصاب نزدیک به ستون فقرات شما تأثیر گذاشته باشند.

 

تشخیص بیماری دژنراتیو دیسک

پزشک در مورد سابقه پزشکی و علائم با شما صحبت خواهد کرد. ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسند:

 • درد چه وقتی شروع شد
 • کدام قسمت از ستون فقرات درد می کند
 • آیا درد به سایر قسمت های بدن شما سرایت کرده است
 • آیا در گذشته آسیب های ستون فقرات تجربه کرده اید
 • آیا سابقه خانوادگی در مشکلات مشابه دارید

پزشکان در ستون فقرات علائم بیماری ، مانند درد در کمر یا گردن را بررسی می کنند. همچنین ممکن است از شما بخواهند راه بروید یا خم شوید تا متوجه شوند کدام حرکات باعث ایجاد درد می شوند. ممکن است پزشک برای بررسی آسیب استخوان یا عصب در نزدیکی ستون فقرات، رادیوگرافی یا ام آر آی تجویز کند.

 دژنراتیو دیسک

درمان دژنراتیو دیسک

هدف از درمان دژنراتیو دیسک کاهش درد و جلوگیری از آسیب بیشتر است. با توجه به علائم و جدی بودن بیماری ، پزشک بهترین برنامه درمانی را پیشنهاد می کند. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

مصرف دارو

مسکن های بدون نسخه مانند آسپرین و ایبوپروفن می توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند. آنها می توانند درد را کاهش دهند و تورم را از بین ببرند. در صورت نیاز ، پزشک ممکن است داروی قوی تری برای کاهش درد تجویز کند.

بیماری دژنراتیو دیسک همچنین ممکن است منجر به اسپاسم عضلات شود که در این صورت پزشک برای تسکین آن دارویی تجویز می کند.

 

فیزیوتراپی

انجام حرکات خاص باعث تقویت و انعطاف پذیری بیشتر عضلات گردن و کمر می شود که از ستون فقرات حمایت می کنند. در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی و داروهای مسکن برای تسکین طولانی مدت کافی هستند.

 

تزریق استروئید

استروئید ها داروهایی قوی برای تسکین درد ، کاهش تورم و التهاب هستند. پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که به فضای اپیدورال در پشت، یک ناحیه پر از مایع در اطراف نخاع، یا در عصب یا عضله یک تزریق استروئید انجام دهید.

 

عمل جراحی

اگر سایر درمان ها موثر واقع نشوند پزشک ممکن است جراحی را به شما پیشنهاد دهد. در یک عمل جراحی به نام دیسککتومی، قسمت آسیب دیده دیسک برداشته می شود. این کار کمک می کند تا فضار از روی اعصاب شما برداشته شود.

در بعضی موارد ، پزشک ممکن است کل دیسک را برداشته و یک دیسک مصنوعی جای آن قرار دهد. اگر مشکل شدید باشد، ممکن است بعد از خارج کردن دیسک ، مهره های ستون فقرات را فیوژ کند و به طور دائمی به هم متصل کند که به آن عمل فیوژن ستون فقرات می گویند.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید