تست های پزشکی ضروری بعد از 60 سالگیسالمندان

تست های پزشکی ضروری بعد از 60 سالگی

فشار خون

ممکن است یکی از میلیون ها فردی باشید که مبتلا به فشار خون بالا هستید اما از آن اطلاع ندارید. هر ساله باید فشار خون خود را توسط یک متخصص درمانی اندازه گیری کنید حتی اگر فشار خون تان طبیعی است. اگر فشار خون تان بالاتر از حد طبیعی باشد و یا عوامل ریسک دیگری نیز وجود داشته باشد باید غربالگری های بیشتری انجام دهید. قلب، عروق، مغز، چشمان و کلیه های تان در آینده از شما تشکر خواهند کرد.

 

کنترل وزن

به سه گانه افزایش وزن خوش آمدید: با افزایش سن عضله با چربی جایگزین می شود. سپس ، آن چربی به سمت دور کمر حرکت می کند! همچنین ، شما مانند گذشته کالری نمی سوزانید زیرا متابولیسم بدن کند می شود. خود را در برابر هرگونه افزایش وزن مراقبت کنید.

 

غربالگری سرطان کولورکتال

این غربالگری در بزرگسالان باید از سن 50 سالگی شروع شود و تا 75 سالگی ادامه داشته باشد. در صورت داشتن عوامل ریسک این غربالگری ها باید زودتر و به دفعات بیشتری انجام شود. با پزشک برای انتخاب بهترین گزینه صحبت کنید. ریسک ها و مزایای این غربالگری ها متفاوت هستند:

 • آزمایش خون مخفی در مدفوع – سالیانه
 • سیگموئیدوسکوپی هر 5 سال – همراه با آزمایش خون مخفی در مدفوع هر 3 سال
 • کولونوسکوپی – هر 10 سال

 

غربالگری سرطان پروستات

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مزایای غربالگری سرطان پروستات شامل اندازه گیری سطح آنتی ژن ویژه پروستات PSA در مردان بالای 70 سال نسبت به معایب آن برتری ندارد. باید در مورد مزایا و معایب غربالگری در سنین 55 تا 69 سال با پزشک خود مشورت کنید.

معاینه پستان و ماموگرافی در زنان. به خاطر داشته باشید ریسک سرطان سینه با افزایش سن بیشتر می شود. بنابراین انجام ماموگرافی بسیار مهم است. ماموگرافی باید در سن 40 یا 50 سالگی به صورت هر 1 یا 2 سال انجام شود. البته همه متخصصین سرطان سینه با این موضوع موافق نیستند. در مورد زمان شروع غربالگری و ماموگرافی باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

معاینه لگن، پاپ اسمیر و تست HPV  در زنان

بسیاری از زنان بالای 60 سال همچنین نیاز به انجام معاینه لگن به صورت منظم، پاپ اسمیر و HPV دارند. زنان مسن ممکن است به سرطان دهانه رحم و یا واژن مبتلا شوند و معاینه لگن می تواند بیماری هایی که ممکن است بر سلامت و کیفیت زندگی تاثیر بگذارد تشخیص دهد. پاپ اسمیر در زنان هر 3 سال و تست HPV هر 5 سال و هر دو تا 65 سالگی توصیه می شود. اگر زنی بالای 65 سال سن داشته باشد و چندین تست منفی پشت سر هم داشته باشد و یا هیسترکتومی برای درمان بیماری های غیر سرطانی مانند فیبروم، ممکن است دیگر به پاپ اسمیر نیازی نباشد.

 

محافظت از چشم

بیماری های چشم مانند تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا، کاتاراکت و آب‌سیاه یا گلوکوم در سنین پیری رایج هستند. غربالگری می تواند بینایی شما را حفظ و تقویت کند. از پزشک در مورد بررسی وضعیت چشم های خود سوال کنید.

 

تست سنجش شنوایی

حداقل 25٪ از افراد 65 تا 74 ساله دچار کم شنوایی هستند که بیشتر آنها قابل درمان است. این تعداد با افزایش سن به 50٪ افزایش می یابد. اگر در شنیدن مشکل دارید ، تست سنجش شنوایی انجام دهید.

 

مراقبت از استخوان ها

پوکی استخوان شوخی ندارد. اگر دچار آن شوید و دچار شکستگی استخوان شوید - به خصوص از ناحیه ران - احتمال معلولیت دائمی یا مرگ به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. از پزشک خود بخواهید که شما را برای آزمایش تراکم استخوان ارجاع دهد. زنان باید در سن 65 سالگی تست تراکم استخوان انجام دهند. اگر خانمی در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشد ، ممکن است نیاز باشد در سنین پایین تر آزمایش غربالگری انجام شود. با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

 

غربالگری کلسترول

سطح کلسترول بالا دلیل اصلی حملات قلبی و مغزی در افراد است. خبر خوب این است که سطح بالای کلسترول توسط رژیم غذایی و دارو قابل درمان است. به همین دلیل اندازه گیری میزان کلسترول - کلسترول "خوب" HDL و کلسترول "بد" LDL - مهم است که به طور منظم انجام شود. آزمایش پیشرفته لیپید را نیز در نظر داشته باشید که حتی اطلاعات بیشتری در مورد خطر قلبی عروقی به شما می دهد.

 

واکسیناسیون

افراد بالای 65 سال برای محافظت در برابر ذات الریه باید واکسن پنوموکوک بزنند. CDC واکسن زونا را برای افراد بالای 50 سال نیز توصیه می کند. همچنین تقریباً همه بزرگسالان باید سالانه واکسن آنفولانزا بزنند.

 

آنوریسم

غربالگری آنوریسم آئورت شکمی (AAA) توسط سونوگرافی در مردان 65 تا 75 ساله که سیگار استعمال می کنند، توصیه می کند.

 

همچنین تست های زیر نیز مهم هستند:

 قند خون

دیابت می تواند یک عارضه تهدید کننده زندگی باشد ، اما قابل پیشگیری است. انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که حداقل هر 3 سال یک بار آزمایش قند خون ناشتا انجام شود تا بتوانید به موقع ابتلا به دیابت را تشخیص دهید و آن را کنترل کنید. در صورت ابتلا به بیماری های دیگر و یا سایر عوامل خطر دیابت ، ممکن است نیاز باشد که این آزمایش بیشتر انجام شود.

 

 آزمایش هورمون تیروئید

مشکلات تیروئید به راحتی نادیده گرفته نمی شوند. به همین دلیل برخی از سازمان ها مانند انجمن تیروئید آمریکا ، حداقل هر 5 سال یکبار غربالگری را به ویژه برای خانمها توصیه می کنند. تیروئید، غده بی ضرر در گردن، نیروگاه بدن است و هورمون های مورد نیاز برای متابولیسم را تولید می کند. مشکلات تیروئید می تواند باعث ریزش مو ، افزایش وزن ، کاهش وزن ، خستگی و افسردگی شود.

 

بررسی خال

این را بخاطر بسپارید: اگرچه بیشتر قرار گیری در معرض آفتاب در شما قبل از 18 سالگی اتفاق افتاده است ، اما ایجاد سرطان های پوستی ممکن است 20 سال یا بیشتر طول بکشد. خوشبختانه بیشتر سرطان های پوست قابل درمان هستند. انجمن سرطان آمریکا غربالگری منظم را توصیه می کند. در صورت داشتن خال یا تغییرات پوستی غیرمعمول از پزشک خود بخواهید که پوست شما را بررسی کند.

 

 معاینه دندانپزشکی

بیماری لثه می تواند نشانه مهمی در سلامت کلی شما باشد. دندان ها ، لثه ها ، دهان و گلو باید مرتباً توسط دندانپزشک معاینه شوند. مسواک زدن منظم با خمیر دندانهای حاوی فلوراید مهم است اگر می خواهید دندان های خود را درخشان نگه دارید. استفاده از مسواک برقی را در نظر بگیرید. به تمیز کردن و پیشگیری از بیماری لثه کمک می کند. و بیماری لثه خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. این دلیل دیگری است که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

فراموش نکنید که مراقبت از سلامتی فراتر از مراجعه به مطب پزشک است. توصیه می شود که نه تنها برای سلامتی خود ، بلکه برای دیگران کارهای زیر را انجام دهید:

 • به طور منظم ورزش کنید و رژیم خود را کنترل کنید
 • عدم استعمال سیگار ، نوشیدن بیش از حد الکل یا مصرف مواد مخدر
 • استفاده از کلاه ایمنی در دوچرخه سواری و موتورسیکلت
 • تمرین رابطه جنسی ایمن ، استفاده از کاندوم
 • رانندگی ایمن ؛ بدون الکل یا مواد مخدر
 • یادگیری CPR
 • جلوگیری از زمین خوردن و آسیب دیدگی
 • کمک گرفتن برای افسردگی و اضطراب

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید