کورتاژ چیست؟زنان و زایمان

کورتاژ چیست؟

کورتاژ چیست؟

کورتاژ که D & C نیز نامیده می شود یک عمل جراحی جزئی است که شامل گشاد کردن یا باز کردن دهانه رحم است. پس از باز کردن دهانه رحم، پزشک از یک شی قاشق مانند به نام کورت به منظور برداشتن بافت پوشش داخلی رحم استفاده می کند. این عمل در مطب پزشک، کلینیک درمانی و یا بیمارستان انجام می شود.

 

موارد استفاده از کورتاژ

دلایل زیادی وجود دارد که پزشک ممکن است این عمل را تجویز کند. رایج ترین آنها عبارتند از:

 • تا علت خونریزی شدید در چرخه های قاعدگی یا بین آنها مشخص شود
 • برای برداشتن تومورهای غیر سرطانی یا فیبروم
 • به منظور برداشتن و معاینه تومورهای سرطانی بالقوه
 • برای برداشتن بافت آلوده که اغلب توسط یک بیماری مقاربتی به نام بیماری التهابی لگن (PID) ایجاد می شود
 • برای برداشتن بافت های باقی مانده در رحم پس از سقط جنین یا زایمان
 • برای انجام سقط جنین ارادی
 • برای برداشتن دستگاه آی یو دی یا ابزار درون‌زهدانی که نوعی روش جلوگیری از بارداری است

 

نحوه اماده سازی برای کورتاژ

پزشک دستورالعمل هایی درباره آماده سازی به منظور انجام کورتاژ به شما می دهد. همیشه دستورالعمل های پزشک را دقیقاً رعایت کنید. برخی از کارهایی که ممکن است لازم باشد انجام دهید شامل موارد زیر است:

 • از خوردن و آشامیدن در روز جراحی خودداری کنید.
 • برای اطمینان از وضعیت سلامتی برای انجام این عمل ، معاینه فیزیکی انجام دهید.
 • یک روز قبل به پزشک مراجعه کنید تا بتوانند با استفاده از یک ژل روند باز کردن دهانه رحم را شروع کنند.
 • یک یا دو روز از محل کار یا تحصیل خود مرخصی بگیرید.
 • اطمینان حاصل کنید که پس از انجام این عمل شخصی را برای رساندن شما به خانه دارید.

 کورتاژ چیست

عمل کورتاژ چگونه است؟

داروهای بیهوشی

در زمینه بیهوشی انتخاب های زیادی وجود دارد. با استفاده از بیهوشی عمومی، از طریق روش داخل وریدی (IV) دارو دریافت خواهید کرد. این باعث می شود که در تمام مراحل عمل به خواب بروید. بیهوشی عمومی تنها در بیمارستان یا مرکز جراحی به کار گرفته می شود.

بی حسی نخاعی شامل تزریق ماده بی حسی به نخاع است. در این صورت در حین عمل فرد هوشیار و بیدار خواهد ماند اما چیزی در زیر محل تزریق احساس نمی کند. همانند بیهوشی عمومی ، بی حسی نخاعی معمولاً فقط در بیمارستان ها و مراکز جراحی استفاده می شود.

بی حسی موضعی به این معنی است که پزشک ماده بیهوشی را مستقیماً به دهانه رحم تزریق می کند. ممکن است حین تزریق احساس نیشگون در فرد ایجاد شود. هنگامی که دهانه رحم بی حس شد، پزشک دهانه رحم را باز می کند که دیگر دردی احساس نخواهید کرد. با این حال ، هنگامی که پزشک با استفاده از کورت پوشش داخلی رحم را برمی دارد ، ممکن است در رحم احساس گرفتگی داشته باشید. بی حسی موضعی در مطب پزشک یا کلینیک به کار گرفته می شود.

اگر در مورد کورتاژ مضطرب هستید، از دکتر سوال کنید که آیا می تواند در طول عمل شما را آرام نگه دارد. ممکن است شامل مصرف قرص برای رفع اضطراب باشد یا تزریق دارو از طریق داخل وریدی را شامل شود. در حین انجام عمل به خواب سبکی فرو خواهید رفت و در صورت دریافت آرام بخش داخل وریدی، تقریباً چیزی درباره آن به خاطر نخواهید آورد.

 

مراحل عمل کورتاژ

هنگام ورود به مرکز درمانی، پرستار یا تکنسین از شما می خواهد لباس خود را در آورده و لباس بیمارستان بپوشید. اگر از بیهوشی عمومی یا تزریق داخل وریدی استفاده می کنید، پرستار یک سوند پلاستیکی کوچک را به داخل ورید وارد می کند. همچنین شما را به مانیتورهایی متصل می کنند که فشار خون ، تنفس و ضربان قلب را اندازه گیری کند.

هنگامی که پزشک آماده شروع عمل باشد، از شما می خواهد که روی میز جراحی دراز بکشید، به مانند شرایطی که تست پاپ اسمیر انجام می دهید. پاهایتان در روی رکاب قرار می گیرد و یک ملافه یا پتو زانوهای شما را می پوشاند. معمولاً یک پرستار برای کمک به پزشک و یکی دیگر برای کنترل علائم حیاتی و پشتیبانی و اطمینان در دسترس هستند.

 

عوارض احتمالی کورتاژ چیست؟

کورتاژ یک روش بسیار کم خطر است زیرا حداقل تهاجمی است. با این حال ، هر روش جراحی خطرات بالقوه ای دارد. این خطرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 • مشکلات مربوط به بیهوشی در قلب و ریه ها که نادر است
 • عفونت
 • لخته شدن خون مربوط به ماندن در رختخواب و حرکت نکردن است که اگر دستورالعمل های پزشک را به صورت منظم دنبال کنید نادر است
 • آسیب به رحم یا دهانه رحم

 

اینها ممکن است نشانه آسیب به رحم یا دهانه رحم باشد:

 • خونریزی شدید
 • ترشحات با بوی بد
 • درد شدید
 • تب
 • لرز

در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

 کورتاژ

ریکاوری بعد از کورتاژ

معمولاً خستگی و گرفتگی های خفیف به مدت یک یا دو روز پس از عمل، احساس می شود. بعد از جراحی برای مدت کوتاهی به منظور کنترل وضعیت در مرکز درمانی خواهید ماند. پس از انجام عمل نمی توانید بلافاصله رانندگی کنید. قرار بگذارید که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده شما را به خانه برساند.

خونریزی خفیف بعد از عمل کورتاژ معمول است ممکن است چند روز گرفتگی داشته باشید. اگر پزشک داروی ضد درد تجویز نکرده بود، از وی بپرسید کدام یک از داروهای بدون نسخه به شما کمک می کند تا درد تان بهبود یابد.

حتی اگر ناراحت کننده است، هر چه زودتر بلند شوید و حرکت کنید. با این کار عضلات شما قوی می مانند و از تشکیل لخته خون در پاها جلوگیری می کند.

پس از انجام عمل باید بتوانید بیشترین برنامه های معمول خود را طی یک یا دو روز از سر بگیرید. با این حال ، پزشک از شما خواهد خواست حداقل به مدت سه روز و شاید بیشتر از استحمام ، دوش گرفتن یا برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

اگر پزشک تومور یا غده بالقوه سرطانی را بردارد، از مطب پزشک گزارشی در مورد یافته های آزمایشگاه دریافت خواهید کرد. اگر نتایج خوش خیم (غیرسرطانی) باشد ، نیازی به پیگیری بیشتر نیست. اگر نتایج سلولهای سرطانی یا پیش سرطانی را نشان دهد، پزشک احتمالاً شما را به یک متخصص ارجاع می دهد تا در مورد مراحل بعدی صحبت کنید.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید