غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی
غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی ۰۲۱۳۷۸۷۳۰۰۰
هموروئید چیست؟گوارش

هموروئید چیست؟

هموروئید یا بواسیر به متورم شدن رگ های وریدی در اطراف مقعد یا بخش تحتانی راست روده گفته می شود. حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم هموروئید را تجربه می کنند.

 

هموروئید چیست؟

هموروئید می تواند داخلی یا خارجی باشد. هموروئید داخلی در مقعد یا راست روده ایجاد می شود. هموروئید خارجی در خارج از مقعد ایجاد می شود. هموروئید به عنوان بواسیر نیز شناخته می شود. هموروئید خارجی شایع ترین و دردناک ترین نوع است. هموروئید باعث درد ، خارش شدید و مشکل در نشستن می شود. خوشبختانه هموروئید قابل درمان است.

 

علائم هموروئید چیست؟

علائم هموروئید شامل موارد زیر است:

 • خارش شدید در اطراف مقعد
 • سوزش و درد در اطراف مقعد
 • ایجاد توده خارشی یا دردناک یا متورم شدن عروق نزدیک مقعد
 • نشت مدفوع
 • دردناک شدن حرکات روده
 • وجود خون روی بافت پس از حرکت روده

اگرچه هموروئید دردناک است ، اما تهدید کننده حیات نیست و اغلب بدون درمان به صورت خود به خود بهبود می یابد. اگر هنگام مدفوع کردن خونریزی داشتید یا مدفوع سیاه بود، باید به پزشک مراجعه کنید. خونریزی ممکن است به دلیل هموروئید باشد و باید معاینه شود.

 

علت هموروئید چیست؟

وقتی فشار زیادی به وریدهای اطراف مقعد وارد شود ، هموروئید رخ می دهد. عوامل احتمالی عبارتند از:

 • فشار زیاد در حین دفع مدفوع
 • عوارض ناشی از یبوست مزمن
 • نشستن به مدت طولانی ، به خصوص در توالت
 • سابقه خانوادگی ابتلا به هموروئید

 هموروئید چیست

عوامل خطر هموروئید

هموروئید می تواند از طریق ژنتیکی از والدین به کودک منتقل شود ، بنابراین اگر والدین شما سابقه ابتلا به هموروئید داشته اند، احتمال ابتلای شما نیز به این بیماری بیشتر است. بلند کردن مداوم چیزهای سنگین، چاقی یا سایر فشارهای مداوم بر روی بدن می تواند خطر ابتلا به هموروئید را افزایش دهد.

اگر در حین تلاش برای دفع مدفوع فشار زیادی وارد کنید ، هموروئید ممکن است ایجاد شود ، این موضوع ممکن است به دلیل اسهال یا یبوست باشد یا مدت زیادی روی توالت نشسته باشید. رابطه جنسی مقعدی نیز می تواند باعث هموروئید شود.

در دوران بارداری نیز به احتمال زیاد فرد دچار بواسیر هموروئید می شود. هنگامی که رحم بزرگ می شود، روی ورید روده بزرگ فشار می آورد و باعث تورم آن می شود.

 

تشخیص هموروئید

معاینه بصری مقعد ممکن است برای تشخیص هموروئید کافی باشد. برای تأیید تشخیص ، پزشک ممکن است معاینه متفاوتی را برای بررسی ناهنجاری های داخل مقعد انجام دهد. این روش به عنوان آزمایش دیجیتال رکتال شناخته می شود. در طول این روش ، پزشک یک انگشت با دستکش و روغنکاری شده را به راست روده وارد می کند. بسته به عوامل ریسک ابتلا به بیماری های گوارشی ، پزشک ممکن است آزمایش دیگری مانند آنوسکوپی ، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی را تجویز کند.

در هر یک از این آزمایشات پزشک از یک دوربین کوچک برای تشخیص هرگونه ناهنجاری در مقعد، راست روده یا روده بزرگ استفاده می کند. در آنوسکوپی داخل مقعد بررسی می شود ، سیگموئیدوسکوپی 40 سانتی متر انتهایی روده بزرگ را بررسی می کند و در کولونوسکوپی کل روده بزرگ بررسی می شود. در این آزمایشات ، یک دوربین کوچک فیبر نوری در یک لوله کوچک قرار می گیرد و سپس به داخل راست روده وارد می شود. با این آزمایش ، پزشک دید واضحی از داخل راست روده به دست می آورد تا بتواند هموروئید را معاینه کند.

 

درمان هموروئید چیست؟

هموروئید را می توان در خانه یا مطب پزشک درمان کرد.

 

داروهای مسکن درد

برای به حداقل رساندن درد ، حداقل 10 دقیقه در روز در وان آب گرم قرار بگیرید. همچنین می توانید روی یک بطری آب گرم بنشینید تا درد هموروئید خارجی تسکین پیدا کند.

اگر درد غیر قابل تحمل باشد ، از شیاف ، پماد یا کرم دارویی بدون نسخه برای تسکین سوزش و خارش استفاده می شود. شیاف های هموروئید را می توان در فروشگاه ها پیدا کرد.

 

مکمل فیبر

اگر یبوست دارید ، می توانید از مکمل فیبر بدون نسخه برای کمک به نرم شدن مدفوع استفاده کنید. دو مکمل رایج از این نوع ، پسیلیوم و متیل سلولز هستند.

 

درمانهای خانگی

درمان های موضعی بدون نسخه ، مانند هیدروکورتیزون یا کرم بواسیر ، می توانند درد ناشی از بواسیر را تسکین دهند. خیساندن مقعد در حمام به مدت 10 تا 15 دقیقه در روز نیز می تواند کمک کند. 

با تمیز کردن مقعد با آب گرم در هنگام دوش گرفتن یا حمام هر روز بهداشت را رعایت کنید. اما از صابون استفاده نکنید ، زیرا صابون می تواند بواسیر را تشدید کند. همچنین هنگام تمیز کردن خود بعد از مدفوع ، از استفاده از دستمال توالت خشک یا خشن خودداری کنید.

استفاده از کمپرس سرد روی مقعد می تواند به کاهش تورم کمک کند. مسکن ها مانند استامینوفن ، ایبوپروفن یا آسپرین نیز می توانند درد یا ناراحتی را تسکین دهند.

 

درمان های پزشکی

اگر درمان های خانگی به بهبود هموروئید کمک نکند ، ممکن است پزشک روش بستن بند لاستیکی را توصیه کند. در این روش پزشک با قرار دادن یک نوار لاستیکی در اطراف هموروئید ، گردش خون را در بواسیر قطع می کند. این امر باعث از دست رفتن گردش خون در هموروئید می شود و مجبور به کوچک شدن می شود. این روش فقط باید توسط یک پزشک متخصص انجام شود.

اگر بستن نوار لاستیکی موثر نباشد ، ممکن است پزشک درمان تزریقی یا اسکلروتراپی را انجام دهد. در این روش ، پزشک مستقیماً ماده شیمیایی را به عروق خونی تزریق می کند. این کار باعث می شود که اندازه هموروئید کاهش یابد.

 

جلوگیری از هموروئید

برای پیشگیری و یا جلوگیری از بدتر شدن بواسیر ، از فشار آوردن زیاد در حین دفع مدفوع اجتناب کنید. همچنین سعی کنید میزان مصرف آب خود را افزایش دهید. نوشیدن آب کافی باعث می شود مدفوع سفت نشود.

به محض احساس دفع مدفوع از سرویس بهداشتی استفاده کنید تا از بواسیر جلوگیری کند. برای جلوگیری از یبوست ، مرتباً ورزش کنید و از نشستن به مدت طولانی به خصوص روی سطوح سخت مانند بتن یا کاشی خودداری کنید.

مصرف غذاهایی که فیبر غذایی بالایی دارند می تواند خطر ابتلا به بواسیر را در آینده کاهش دهد.

منابع مناسب فیبر عبارتند از:

 • گندم کامل
 • برنج قهوه ای
 • بلغور جو دوسر
 • گلابی
 • هویج
 • گندم سیاه
 • سبوس

 هموروئید

عوارض هموروئید چیست؟

عوارض هموروئید نادر است ، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لخته شدن خون در ورید متورم
 • خون ریزی
 • کم خونی و فقر آهن ناشی از از دست دادن خون

 

چشم انداز هموروئید چیست؟

با درمان مناسب، احتمالاً بهبودی خود را به دست خواهید آورد. پیروی از دستورات پزشک و رعایت رژیم غذایی مناسب از جمله ورزش و پرهیز از نشستن طولانی مدت نیز می تواند چشم انداز شما در آینده را بهبود بخشد.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید