آدرنالکتومی چیستگوارش

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست؟ از جراحی آدرنالکتومی برای برداشتن غدد فوق کلیه استفاده می شود.غده فوق کلیه هورمون های مختلفی تولید می کند که به تنظیم متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، فشار خون، قند خون و سایر عملکردهای اساسی کمک می کنند.

بیشتر تومورهای فوق کلیوی غیرسرطانی (خوش خیم) هستند. اگر تومور بیش از حد هورمون تولید کند یا اندازه آن بزرگ باشد (بیش از 2 اینچ یا 4 تا 5 سانتی متر) ممکن است برای برداشتن غده فوق کلیه نیاز به جراحی وجود داشته باشد. همچنین اگر تومور سرطانی (بدخیم) یا مشکوک به سرطان باشد، ممکن است نیاز به جراحی باشد. به این جراحی آدرنالکتومی گفته می شود. همچنین ممکن است برای از بین بردن سرطان گسترش یافته (متاستاز) از بخش دیگری از بدن مانند کلیه یا ریه، به آدرنالکتومی نیاز داشته باشید.

در صورت برداشته شدن هر دو غده فوق کلیه، باید از داروهای مکمل هورمونی استفاده کنید. اگر فقط یک غده برداشته شود، دیگری بدون نیاز به داروهای هورمونی عملکرد کامل را بر عهده خواهد گرفت.

 

انواع آدرنالکتومی

جراحان ممکن است از طریق جراحی باز با حداقل تهاجمی (لاپاراسکوپی) یا سنتی، آدرنالکتومی را انجام دهند یا از تکنیک انجماد استفاده کنند. روشی که پزشکان توصیه می کنند به اندازه و نوع تومور یا عارضه ای که بر غده فوق کلیوی شما تأثیر می گذارد بستگی دارد.

 آدرنالکتومی چیست؟

جراحی حداقل تهاجمی آدرنالکتومی

جراحان غدد اغلب قادر به استفاده از جراحی با حداقل تهاجم (لاپاراسکوپی) برای برداشتن تومورهای غده فوق کلیه هستند زیرا غده نسبتاً کوچک است. جراحی لاپاراسکوپی فواید زیادی دارد، از جمله اینکه جای زخم های کوچکی باقی می ماند، درد کمتر است و دوره نقاهت نیز نسبت به جراحی باز سنتی کوتاه تر است.

یک روش جایگزین برای جراحی لاپاراسکوپی، آدرنالکتومی خلفی رتروپریتونوسکوپیک (PRA) است که در آن جراح برشهای کوچکی را در پشت فرد ایجاد می کنند. بعضی اوقات جراحان از سیستم جراحی رباتیک داوینچی برای انجام آدرنالکتومی لاپاراسکوپی استفاده می کنند.

 

جراحی باز آدرنالکتومی

پزشکان معمولاً جراحی باز را برای تومورهای بزرگ یا سرطانی (بدخیم) استفاده می کنند. آنها با استفاده از ابزارها و برشهای سنتی جراحی باز را انجام می دهند.

 جراحی آدرنالکتومی

کرایوابلیشن

علاوه بر این، پزشکان ممکن است از کرایوابلیشن برای درمان تومورهای فوق کلیوی استفاده کنند. در این روش از تصویربرداری سی تی اسکن برای هدایت و قرار دادن پروب استفاده می شود که تومورهای فوق کلیوی را منجمد و از بین می برد. رادیولوژیست های اینترونشنال ممکن است از کرایوابلیشن به عنوان گزینه درمانی برای تومورهای کوچکی که به غده فوق کلیه گسترش یافته اند (متاستاز) استفاده کنند، به ویژه هنگامی که جراحی خطر بالایی داشته باشد.

پزشک شما می تواند گزینه های درمانی را توضیح دهد و درمورد اینکه آیا آدرنالکتومی مناسب ترین روش درمانی برای شما است یا خیر بررسی های لازم را انجام خواهد داد.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    مرکز درمان در منزل آرون
    تماس بگیرید