02144963136 مشاوره رایگان از کارشناسان آرون
روش های ساده به منظور پیشگیری از سرطان در سالمندان

روش های ساده به منظور پیشگیری از سرطان در سالمندان

حقایقی در مورد سرطان

با وجود اینکه سرطان بسیار پیچیده و ویرانگر است، این بیماری تقریبا همیشه به سادگی شروع می شود. به طور خلاصه، سلول های جدید به طور معمول با سلول های قدیمی و کهنه یا آسیب دیده جایگزین می شوند. این امر البته از زمان تولد تا زمان مرگ در بدن انسان سالم اتفاق می افتد. سرطان زمانی شروع به تشکیل می کند که سلول ها نمی میرند اما در عوض از کنترل خارج می شوند و سلول های جدید و غیرطبیعی ایجاد می کنند. این سلولهای غیرطبیعی می توانند توده ایجاد کنند که تومور نامیده می شود (اگرچه در برخی از سرطان ها مانند سرطان خون، تومور تشکیل نمی شود).

تومور رشد می کند و سیستم لنفاوی جریان خون ما ممکن است سلول های سرطانی را به سایر قسمت های بدن منتقل کند و تومورهای جدید ایجاد کند. این عمل به عنوان متاستاز شناخته می شود. مکانهای متداول متاستاز سرطان شامل استخوانها، مغز، ریه ها و کبد است.

 

سرطان های رایج در مردان و زنان

شایع ترین سرطان ها در زنان و مردان متفاوت است. به عنوان مثال سرطان پستان در زنان به مراتب بیشتر از مردان است. شایعترین سرطانها در زنان عبارتند از:

  • پستان
  • ریه
  • روده بزرگ
  • رحم
  • تیروئید

شایع ترین سرطان ها در مردان عبارتند از:

  • پروستات
  • ریه
  • روده بزرگ
  • مثانه
  • ملانوم (شکل جدی سرطان پوست)

 

بسیاری از اشکال سرطان قابل پیشگیری هستند!

گرچه محیط زیست ما می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد، اما بیشتر سرطان ها قابل پیشگیری هستند، زیرا مبتنی بر سبک زندگی ما هستند.

ما می دانیم که همه تمایل داریم عزیزان سالمند خود را تا آنجا که ممکن است در سلامت نگه داریم. در اینجا چند گام ساده آورده شده است که می توانید برای کمک به سالمندان خود در پیشگیری از سرطان کمک کنید.

 

اگر سیگار می کشند، آنها را به ترغیب به ترک کنید

سیگار کشیدن عامل اصلی سرطان ریه است؛ اما همچنین به سرطان پستان، مثانه، دهان، روده بزرگ، گلو، مری و حتی مثانه و دهانه رحم نیز مرتبط است.

حدود 90 درصد از کل موارد سرطان ریه ناشی از سیگار است. حتی اگر عزیزان شما هرگز سیگار نکشیده باشند، اگر با کسی زندگی می کنند یا در مکانهایی حضور داشته اند که اغلب افراد اغلب سیگار می کشند، می توانید آنها را ترغیب کنید تا از هم اتاقی خود بخواهند سیگار را ترک کند.

اگر سیگار می کشید، برای خود دلیل مناسبی بیابید و به جلوگیری از سرطان در خود کمک کنید و آن را ترک کنید.

امروزه تعداد افراد سیگاری کمتر از هر زمان دیگری است، اما حتی جویدن تنباکو نیز می تواند باعث سرطان (سرطان دهان) شود و تعداد افرادی که این کار را انجام می دهند (بیشتر مردان) افزایش یافته است. این مورد در مورد استفاده از پودر تنباکو نیز صادق است (که غالباً آن را پفک می نامند)؛ بنابراین اگر کسی که دوستش دارید از تنباکو استفاده می کند، آن شخص را ترغیب به ترک کنید.

 

مراقب نور آفتاب باشید

سرطان پوست رایج ترین نوع سرطان در آمریکا است. در حقیقت، در ایالات متحده بیشتر از بقیه سرطان ها تشخیص داده می شود. موارد تشخیصی بدترین نوع، ملانوم، در حال افزایش است (دو نوع دیگر سرطان پوست پایه و سنگفرشی هستند). در واقع، گزارش سالانه سال 2019 توسط انجمن سرطان آمریکا پیش بینی کرد که انتظار می رود موارد تشخیصی ملانوم 5.7 درصد افزایش یابد.

اگر عزیزان سالمند شما در جوانی در معرض آفتاب قرار داشته اند، آنها را تشویق کنید که حداقل سالی یک بار برای غربالگری پوست به متخصص پوست مراجعه کنند. با انجام این کار، متخصص پوست می تواند پوست بیمار را برای بررسی علائم ضایعات پیش سرطانی - که اغلب به راحتی از بین می روند، بررسی کند.

بدون توجه به قرار گرفتن در معرض آفتاب، عزیزانتان را تشویق کنید هر زمان که در معرض آفتاب قرار دارند کلاه لبه پهن استفاده کنند و در بیرون از خانه لباس آستین بلند بپوشند.

 

حفظ وزن مناسب و فعالیت فیزیکی

چاقی و کم تحرکی با سرطان های پستان و روده بزرگ ارتباط دارد. همچنین برخی شواهد در رابطه با سرطان لوزالمعده و ریه وجود دارد.

حتی فقط 30 دقیقه پیاده روی با سرعت متوسط در چهار یا پنج روز در هفته می تواند به سلامتی سالمند عزیز شما کمک کند. این کار سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، افراد بهتر قادر به کنترل وزن خود هستند، انرژی افزایش می یابد و میزان استرس آنها کاهش می یابد.

در واقع، در صورت امکان، باید هر روز ورزش کنید. برای کمک به عزیزانتان در ورزش، با آنها همراه شوید!

 

با عزیزانتان درباره سوابق پیشین سرطان در خانواده صحبت کنید

به ویژه سرطان های پستان، تخمدان و روده ارثی هستند؛ بنابراین بهتر است - اگر والدین شما هرگز سابقه سرطان در خانواده خود را ذکر نکرده اند یا اگر قبلاً هرگز در مورد آن بحث نکرده اید - با عزیزان خود صحبت کنید و از آنها بپرسید که آیا اقوام نزدیک آنها (والدین، خواهر و برادر، عمه / عموها) قبلاً مبتلا به سرطان بوده اند یا خیر و در صورت وجود، چه نوعی بود هاست.

دانستن این موضوع به شما کمک می کند که عزیزانتان - و همچنین خودتان – غربالگری‌های مناسب برای نوع سرطانی را که یکی از بستگان به آن دچار بوده است، انجام دهید.

 

مراقبت از عزیزان مبتلا به سرطان

اگر هر یک از عزیزان شما به سرطان پیشرفته مبتلا است، بدون شک بسیار نگران هستید و حتی ممکن است برخی از مراقبت های شخصی را نیز بر عهده گرفته باشید.

در اینجا در مرکز درمان در منزل آرون، اگر شما مراقب اصلی سالمندان خود باشید و به استراحت نیاز داشته باشید، می توانیم در این راه به شما کمک کنیم. اگر به شخصی احتیاج دارید که چندین ساعت یا تمام روز در کنار عزیزتان بماند کافی ست با ما تماس بگیرید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید