استئوتومی چیست؟ارتوپدی

استئوتومی چیست؟

استئوتومی هر نوع جراحی است که باعث برش و تغییر شکل استخوان های شما می شود. برای ترمیم مفصل آسیب دیده ممکن است به این نوع روش ها نیاز داشته باشید. این روش همچنین برای کوتاه یا بلند کردن استخوان تغییر شکل یافته ای که مفصل آنطور که باید هم راستا قرار نمی گیرد، استفاده می شود.

برای انجام استئوتومی لازم نیست فرد خیلی بیمار یا مسن باشد. بسیاری از افراد جوان و سالم این جراحی را به عنوان راهی برای به تعویق انداختن تعویض مفصل ران یا زانو انجام می دهند.

 

انواع استئوتومی

این روش می تواند مشکلات بسیاری از استخوان ها و مفاصل را برطرف کند. برای مثال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مفصل ران

در حین جراحی، پزشک کاسه مفصل ران را تغییر شکل می دهد بنابراین بهتر مفصل ران را می پوشاند.

 

زانو

در صورتی که کاسه زانو کاملا صاف نباشد می تواند دردناک باشد و آرتروز ممکن است آن را بدتر کند. در طی استئوتومی زانو، درشت نی (استخوان فوقانی استخوان ران) یا استخوان ران (استخوان تحتانی ران) بریده شده و تغییر شکل می یابد. این کار فشار از طرف آسیب دیده مفصل زانوی شما بر می دارد.

 

ستون فقرات

یک قطعه استخوان گوه ای شکل از قسمتی از ستون فقرات شما برداشته می شود تا گودی را اصلاح کند یا قوز را کاهش دهد.

 استئوتومی چیست

فک

استخوان های صورت برخی از افراد با نیش دندان آنها هم راستا قرار نمی گیرد. استئوتومی فک پایین را به موقعیت جدیدی منتقل می کند.

انگشت شست پا: می توان قسمتی از استخوان را از انگشت شست جدا کرد تا آن را صاف کرده و از برخورد آن با انگشتان دیگر پا جلوگیری شود.

 

چانه

جراحان پلاستیک با استفاده از استئوتومی چانه پهن یا مربعی شکل را باریک می کنند.

 

استئوتومی چگونه انجام می شود؟

این روش می تواند یک جراحی پیچیده باشد. در بسیاری از موارد، ممکن است نیاز به مراجعه به بیمارستان داشته باشید. یا ممکن است بتوانید یک مرکز پزشکی انتخاب کنید که اغلب این نوع روشها را انجام می دهد.

پزشک در ابتدا، گزینه های بیهوشی را با شما در میان خواهد گذاشت. بسیاری از افراد بیهوشی عمومی دارند، به این معنی که شما در حین جراحی خواب خواهید بود. اگر قرار است استئوتومی روی استخوانی در نیمه تحتانی بدن انجام شود، ممکن است بتوانید به جای آن از بی حس کننده نخاعی استفاده کنید. با این کار می توانید برای عمل جراحی بیدار باشید اما کمر به پایین خود را بی حس کنید.

برای روش های جزئی (مانند انگشت شست)، ممکن است از بیهوشی موضعی استفاده شود. این روش فقط محل جراحی را بی حس می کند.

در طی استئوتومی، جراح یک برش کوچک در پوست ایجاد می کند. او از سیم های راهنمای ویژه ای برای اندازه گیری استخوان استفاده می کند، سپس با استفاده از اره مخصوص جراحی بخشی را بیرون می آورد.

در مرحله بعدی، او این فضای خالی جدید را پر خواهد کرد. این کار را می توان به چند روش مختلف انجام داد. پیچ های کوچک و یک صفحه فلزی اغلب برای ثابت نگه داشتن استخوان ها استفاده می شود. اینها ممکن است به محض بهبود استخوان ها برداشته شوند اما بعضی اوقات دائمی هستند.

جراح همچنین می تواند از پیوند استخوان برای پر کردن فضا استفاده کند. او یک قطعه استخوان از استخوان لگن یا استخوانی دیگر خارج می کند. قطعات فلزی نیز این موارد را ثابت نگه می دارد.

اگرچه به نوع جراحی بستگی دارد، اما به احتمال زیاد باید چند شب را در بیمارستان سپری کنید.

 

ریکاوری بعد از استئوتومی

بهبودی از استئوتومی مدتی طول می کشد. محل جراحی بسیار دردناک خواهد بود. به علاوه، برای اینکه استخوان شما بهبود یابد، نباید فوراً به آن فشار وارد کنید.

به عنوان مثال، اگر استئوتومی زانو یا لگن (مفصل ران) داشته باشید تا چندین ماه نمی توانید راه بروید. باید از عصا استفاده کنید. پزشک همچنین باید فیزیوتراپی انجام دهید که می تواند به شما در تقویت عضلات پا و بازیابی تعادل کمک کند.

بعد از استئوتومی فک، ممکن است لازم باشد به مدت 6 هفته تحت رژیم کامل مایعات باشید. در برخی موارد، ممکن است در این مدت فک شما بسته شود. اگر استئوتومی روی انگشت شست پا انجام شود، حداقل برای مدت 2 - و گاهی اوقات تا 6 هفته - نمی توانید کفش بپوشید یا رانندگی کنید.

اگر اضافه وزن دارید و شاخص توده بدنی (BMI) بالایی دارید، ممکن است بهبودی شما طولانی تر شود. سیگار کشیدن نیز می تواند روند بهبودی را کند کند. نیکوتین از جوش خوردن استخوانهای به اندازه کافی جلوگیری می کند.

 استئوتومی

خطرات استئوتومی

هر نوع استئوتومی با خطرات متفاوتی همراه است. به طور کلی، مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد عبارتند از:

 • مسائل مربوط به بیهوشی
 • لخته شدن خون
 • عفونت
 • کوفتگی مفصل
 • آسیب عصبی
 • ایجاد بافت اسکار
 • کندی در روند بهبود استخوان ها
 • درد مزمن
 • آسیب عروقی

اگر در مورد استئوتومی سوال یا نگرانی دارید، حتماً با جراح خود صحبت کنید.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید