اسکولیوز چیست؟ارتوپدی

اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز یک انحنا به سمت کنار بدن در ستون فقرات فرد است. اسکولیوز غالباً ابتدا در کودکی یا نوجوانی تشخیص داده می شود.

زاویه انحنا ممکن است کوچک ، بزرگ یا جایی بین آن باشد. اما هر انحنایی که بعد از تصویربرداری بیش از 10 درجه اندازه گیری شود ، اسکولیوز در نظر گرفته می شود. پزشکان ممکن است از حروف "C" و "S" برای توصیف انحنا استفاده کنند.

 

علائم و نشانه های اسکولیوز چیست؟

اگر فردی به اسکولیوز دچار باشد، هنگام ایستادن ممکن است کمی خم شود. همچنین ممکن است علائم زیر را داشته باشد:

 • یک انحنای قابل مشاهده در پشت
 • شانه ها ، کمر یا باسن ناهموار به نظر می رسند
 • یک تیغه شانه بزرگتر به نظر می رسد
 • دنده ها در یک طرف بدن فرد نسبت به طرف دیگر مقداری جلوتر آماده اند

علاوه بر علائم قابل مشاهده ، اسکولیوز ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • درد کمر
 • خشکی کمر
 • درد و بی حسی در پاها (ناشی از فشرده شدن اعصاب)
 • خستگی به دلیل کشیدگی عضلات

 

تشخیص اسکولیوز چگونه است؟

برای تشخیص اسکولیوز ، ابتدا ممکن است پزشک از فرد بخواهد از کمر خم شود تا خمیدگی ستون فقرات را مورد بررسی قرار دهد. متخصصان اطفال اغلب این نوع تست را روی کودکان انجام می دهند.

اگر کمر فرد خمیده به نظر برسد ، پزشک به احتمال زیاد رادیوگرافی را تجویز می کند تا تشخیص دهد که آیا مشکل ناشی از اسکولیوز است یا خیر. پزشک همچنین ممکن است MRI تجویز کند تا مواردی مانند تومور را که ممکن است باعث انحنای ستون فقرات شود، رد کند.

 

انواع اسکولیوز

 

اسکولیوز ایدیوپاتیک

اسکولیوز ایدیوپاتیک به معنی اسکولیوز بدون علت مشخص است. در حدود 80٪ موارد ، پزشکان دلیل دقیق انحنای ستون فقرات را پیدا نمی کنند.

 

اسکولیوز مادرزادی

اسکولیوز مادرزادی با رشد کمر کودک قبل از تولد آغاز می شود. مشکلات استخوان های کوچک کمر، که مهره ها نامیده می شوند، می توانند باعث انحنای ستون فقرات شوند. مهره ها ممکن است ناقص باشند یا نتوانند به درستی تقسیم شوند. پزشکان ممکن است هنگام تولد کودک این بیماری نادر را تشخیص دهند یا ممکن است تا سال های نوجوانی آن را تشخیص ندهند.

 

اسکولیوز عصبی عضلانی

اسکولیوز عصبی عضلانی به دلیل اختلالی مانند اسپینا بیفیدا ، فلج مغزی یا آسیب نخاعی ایجاد می شود. این بیماری گاهی به ماهیچه های فرد آسیب می رساند ، بنابراین به خوبی از ستون فقرات پشتیبانی نمی کنند. این مشکل می تواند باعث انحنای کمر فرد شود.

 

اسکولیوز دژنراتیو

اسکولیوز دژنراتیو بزرگسالان را درگیر می کند. معمولاً با پوسیده شدن دیسک ها و مفاصل ستون فقرات در کمر ایجاد می شود.

 اسکولیوز چیست

علل و عوامل خطر اسکولیوز

بعضی از انواع اسکولیوز دلایل واضحی دارند. پزشکان این انحنا ها را به دو دسته ساختاری و غیر ساختاری تقسیم می کنند.

در اسکولیوز غیر ساختاری ، ستون فقرات به طور طبیعی عمل می کند اما به نظر انحنا می رسد. این امر به چند دلیل اتفاق می افتد ، مانند داشتن یک پای بلند تر از پای دیگر ، اسپاسم عضلات و التهاباتی مانند آپاندیسیت. وقتی این مشکلات برطرف می شود ، اغلب اسکولیوز از بین می رود.

در اسکولیوز ساختاری انحنای ستون فقرات سفت و سخت است و قابل برگشت نیست.

علل عبارتند از:

 • فلج مغزی
 • دیستروفی عضلانی
 • نقائص هنگام تولد
 • عفونت ها
 • تومور
 • بیماری های ژنتیکی مانند سندرم مارفان و سندرم داون

در اسکولیوز ایدیوپاتیک ، سابقه خانوادگی و ژنتیک می تواند از عوامل خطر باشد. اگر فرد یا یکی از فرزندان وی به این بیماری مبتلا هستند ، باید اطمینان حاصل کرد که بقیه بچه ها مرتباً چک می شوند.

اسکولیوز اغلب در سنین نوجوانی ، معمولاً در سنین بین 10 تا 15 سالگی تشخیص داده می شود. تقریباً به همین تعداد یکسان پسران و دختران با اسکولیوز ایدیوپاتیک جزئی تشخیص داده می شوند. اما انحنا در دختران 10 برابر بیشتر احتمال دارد که تشدید شود و ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

اسکولیوز تشخیص داده شده در سالهای نوجوانی ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه یابد. هرچه ستون فقرات بیشتر انحنا پیدا کند ، به مرور زمان بدتر می شود. اگر در گذشته اسکولیوز داشته اید ، از پزشک بخواهید که مرتبا کمر شما را چک کند.

 

درمان اسکولیوز چیست؟

در اسکولیوز خفیف ، ممکن است نیازی به درمان وجود نداشته باشید. در عوض ، پزشک ممکن است فرد را تحت نظر داشته باشد و هر از چند بار هم رادیوگرافی تجویز کند تا ببیند انحنا تشدید شده است یا خیر. بعضی از کودکان با افزایش سن اسکولیوز شان برطرف می شود.

اگر فردی خود یا فرزندش به درمان نیاز داشته باشد ، پزشک ممکن است موارد زیر را پیشنهاد کند:

 

مهاربند یا بریس

در کودکانی که هنوز در حال رشد هستند ، پوشیدن بریس در اطراف کمر می تواند از بدتر شدن انحنا جلوگیری کند. آنها معمولاً از پلاستیک ساخته می شوند. بسیاری از بچه ها 24 ساعته آنها را می پوشند. نمی توان آنها را زیر لباس مشاهده کرد و مانع انجام کارهای روزمره نمی شوند.

 

جراحی فیوژن ستون فقرات

در عمل فیوژن ستون فقرات ، پزشک تکه های استخوان یا ماده مشابه آن را بین استخوان ها در ستون فقرات قرار می دهد. آنها از ابزارهای خاصی برای نگه داشتن استخوانها در جای خود تا زمانی که روی هم رشد کنند ، یا جوش بخورند استفاده می کنند. این جراحی می تواند انحنای ستون فقرات فرد را کاهش دهد و همچنین از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

 

جراحی با حفظ رشد ستون فقرات و دنده

این جراحی برای اصلاح اسکولیوز جدی تر در کودکانی که هنوز در حال رشد هستند انجام می شود. پزشک با سخت افزار میله هایی را به ستون فقرات یا دنده های فرد متصل می کند. با رشد فرد، پزشک طول میله ها را تنظیم می کند.

 اسکولیوز

پیشگیری از اسکولیوز

هیچ راهی برای جلوگیری از اسکولیوز وجود ندارد. بنابراین شایعاتی را که ممکن است شنیده باشید ، مانند آسیب های ورزشی در دوران کودکی باعث اسکولیوز می شوند، فراموش کنید.

به همین ترتیب ، اگر بچه های شما در مدرسه هستند ، ممکن است نگران وزن کتاب های درسی آنها باشید. در حالی که کوله پشتی های سنگین ممکن است باعث درد کمر ، شانه و گردن شوند ، اما منجر به اسکولیوز نمی شوند.

حالت بد بدن چطور؟ نحوه ایستادن یا نشستن فرد تاثیری در احتمال ابتلا به اسکولیوز ندارد. اما انحنای ستون فقرات ممکن است باعث خمیدگی قابل توجه شود. اگر کودک قادر به قرار گرفتن در حالت ایستاده نیست ، پزشک باید ستون فقرات وی را معاینه کند.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید