اقدامات لازم برای پیشگیری از کروناکرونا ویروس

اقدامات لازم برای پیشگیری از کرونا

اقدامات لازم برای پیشگیری از کرونا چیست؟ با رعایت دستورالعمل های زیر می توانید از ابتلا به کرونا پیشگیری کنید.

کرونا ویروس جدید به طور رسمی SARS-CoV-2 نام دارد که مخفف سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس 2 است. ابتلا به این ویروس می تواند منجر به کرونا ویروس یا کووید 19 شود. شواهد نشان می دهد که این ویروس می تواند به راحتی منتقل شود و در بعضی از افراد بیماری تهدید کننده حیات ایجاد کند.

مانند کرونا ویروس های دیگر، این ویروس هم می تواند در هوا و روی سطوح به اندازه کافی زنده بماند تا بتواند فرد دیگری را آلوده کند.

ممکن است اگر دهان ، بینی یا چشم خود را پس از لمس سطح یا جسمی که بر روی آن کروناویروس قرار دارد، لمس کنید، به کووید 19 مبتلا شوید. با این حال تصور نمی شود که این روش اصلی ترین راه انتشار ویروس باشد

در ادامه به اقدامات لازم برای پیشگیری از کرونا اشاره شده است تا به ما کمک کند درک کنیم چگونه می توان از خود و دیگران به بهترین شکل محافظت کرد.

 

شستشوی دقیق و مکرر دستان

از آب گرم و صابون برای شستشو استفاده کنید و دستان خود را حداقل به مدت 20 ثانیه مالش دهید. کف صابون را به مچ دست ، بین انگشتان و زیر ناخن ها برسانید. همچنین می توانید از صابون ضد باکتری و ضد ویروس استفاده کنید.

در شرایطی که نتوانستید دستان خود را به درستی بشویید، می توانید از ضد عفونی کننده استفاده کنید. دستان خود را چند بار در روز شستشو دهید، به خصوص پس از لمس هر چیزی از جمله تلفن یا لپ تاپ.

 

خودداری از لمس صورت

کروناویروس می تواند تا 72 ساعت در برخی از سطوح زندگی کند. اگر سطحی را لمس کنید ممکن است ویروس را به دستان خود منتقل کنید. سطوحی مانند موارد زیر:

 • دسته پمپ بنزین
 • تلفن همراه
 • دستگیره در

از لمس هر قسمت از صورت یا سر خود ، از جمله دهان ، بینی و چشم خودداری کنید. از جویدن ناخن ها نیز خودداری کنید. این کار می تواند به کروناویروس فرصتی بدهد تا از دستان شما به بدن انتقال پیدا کند.

 

خودداری از دست دادن و بغل کردن افراد دیگر

از تماس با افراد دیگر خودداری کنید. تماس پوست به پوست می تواند کووید 19 را از فردی به فرد دیگر منتقل کند.

 پیشگیری از کرونا

عدم اشتراک وسایل شخصی

وسایل شخصی را به اشتراک نگذارید. مانند:

 • تلفن
 • لوازم آرایش
 • شانه

همچنین مهم اشت که ظروف غذا و نی را با یکدیگر به اشتراک نگذارید. به کودکان خود نیز بیاموزید که لیوان ، نی و سایر ظروف قابل استفاده مجدد را فقط برای استفاده شخصی خود مصرف کنند.

 

هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی خود را بپوشانید

کروناویروس در بینی و دهان به مقدار زیادی یافت می شود. این بدان معناست که هنگام سرفه، عطسه یا مکالمه با قطرات هوا به افراد دیگر منتقل می شود. همچنین ممکن است روی سطوح سخت بنشیند و تا 3 روز باقی بماند.

از دستمال استفاده کنید یا در آرنج خود عطسه کنید تا دستان تا حد ممکن تمیز باشد. بدون توجه به عطسه یا سرفه، دستان خود را با دقت بشویید.

 

ضد عفونی کردن سطوح

از مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل برای تمیز کردن سطوح سخت در خانه خود استفاده کنید مانند:

 • میز و سطوح آشپزخانه
 • دستگیره در
 • مبلمان
 • اسباب بازی

همچنین تلفن ، لپ تاپ و هر چیز دیگری که به طور منظم استفاده می کنید را چندین بار در روز تمیز کنید. بعد از خرید مواد غذایی و انتقال به خانه ، آنها را ضد عفونی کنید.

 

فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیرید

اگر به کروناویروس مبتلا شده اید ، به مقدار زیادی در آب دهان و خلط شما یافت می شود. حتی اگر علائمی نیز نداشته باشید ممکن است این اتفاق رخ دهد. فاصله گذاری اجتماعی به معنای ماندن در خانه و انجام کارها از راه دور در صورت امکان است.

اگر مجبورید برای تهیه وسایل ضروری از خانه به بیرون بروید ، از افراد دیگر 2 متر (6 فوت) فاصله داشته باشید. ممکن است ویروس را با مکالمه با شخصی که از نزدیک با شما صحبت می کند به وی انتقال دهید.

 

دورهمی ممنوع

حضور در یک گروه یا دورهمی احتمال این را دارد که با فردی در تماس نزدیک قرار بگیرید. این موضوع شامل پرهیز از حضور در عبادتگاههای مذهبی است ، زیرا ممکن است مجبور شوید بیش از حد به افراد دیگر نزدیک شوید. همچنین شامل عدم اجتماع نکردن در پارک ها یا سواحل است.

 

از خوردن و آشامیدن در مکان های عمومی خودداری کنید. اکنون زمان مناسبی برای بیرون رفتن و غذا خوردن نیست. این موضوع به معنای پرهیز از حضور در رستوران ها ، کافی شاپ ها و غذاخوری های دیگر است. ویروس از طریق غذا و ظروف قابل انتقال است. همچنین ممکن است از طریق افراد دیگر در محل منتقل شود.

البته می توانید از بیرون غذا سفارش داده و تحویل بگیرید. غذاهایی را انتخاب کنید که کاملاً پخته شده باشند و می توان آنها را دوباره گرم کرد. گرمای زیاد به از بین بردن کرونا ویروس کمک می کند. بدین معنی که بهترین کار این است که از مصرف غذاهای سرد رستوران ها و همه غذاهای بوفه ها و سالاد بار باز خودداری کنید.

 اقدامات لازم برای پیشگیری از کرونا

شتسشوی مواد غذایی تازه

قبل از خوردن مواد غذایی همه آنها را زیر آب بشویید. CDC و FDA استفاده از صابون ، شوینده یا محصولات تجاری را برای مواردی مانند میوه و سبزیجات توصیه نمی کنند. حتما قبل و بعد از دست زدن به میوه و سبزیجات دستان خود را بشویید.

 

ماسک بزنید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDCرا توصیه می کند که تقریباً همه افراد در محیط های عمومی که ممکن است حفظ فاصله فیزیکی در آنها دشوار باشد مانند فروشگاه های مواد غذایی از ماسک صورت استفاده کنند. در صورت استفاده صحیح ، این ماسک ها می توانند مانع از انتقال کروناویروس در هنگام تنفس، صحبت کردن، عطسه یا سرفه از افراد بدون علامت و یا تشخیص داده نشده، شوند. این به نوبه خود باعث کند شدن انتقال ویروس می شود.

 

نکات مهم:

 • استفاده از ماسک به تنهایی از ابتلا به بیماری کرونا ویروس جلوگیری نمی کند. شستن مرتب دست و حفظ فاصله فیزیکی نیز باید رعایت شود.
 • ماسک های پارچه ای به اندازه انواع دیگر ماسک ها مانند ماسک های جراحی یا دستگاه های تنفس N95 م effectiveثر نیستند. با این حال ، این ماسک های دیگر باید برای کارکنان مراقبت های بهداشتی و پاسخ دهندگان اول اختصاص داده شود.
 • قبل از ماسک زدن دستان خود را بشویید.
 • ماسک خود را بعد از هر بار استفاده بشویید.
 • می توانید ویروس را از دستان خود به ماسک منتقل کنید. اگر ماسک زده اید ، از لمس قسمت جلوی آن خودداری کنید.
 • همچنین می توانید ویروس را از ماسک به دستان خود منتقل کنید. اگر جلوی ماسک را لمس کردید دست های خود را بشویید.
 • کودک زیر 2 سال ، شخصی که مشکل تنفس دارد یا شخصی که نمی تواند به تنهایی ماسک را بر دارد ، نباید ماسک استفاده کند.

 

در صورت بیماری خود را قرنطینه کنید

در صورت مشاهده علائم با پزشک تماس بگیرید و تا زمان بهبودی در خانه بمانید. حتی اگر در یک خانه زندگی می کنید از نشستن ، خوابیدن یا غذا خوردن با عزیزان خود خودداری کنید.

ماسک بزنید و تا آنجا که ممکن است دستان خود را بشویید. اگر به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارید ، ماسک بزنید و به آنها بگویید ممکن است به کووید 19 مبتلا باشید. با رعایت اقدامات لازم برای پیشگیری از کرونا چیست می توانید از ابتلا به کرونا پیشگیری کنید.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید