شکستگی اینترتروکانتریک چیست؟ارتوپدی

شکستگی اینترتروکانتریک چیست؟

شکستگی اینترتروکانتریک چیست؟ شکستگی اینترتروکانتریک نوعی شکستگی مفصل لگن است. اینترتروکانتریک به معنی بین تروکانتر است که برجستگی های استخوانی در استخوان فمور (استخوان ران) هستند. آنها نقاطی هستند که عضلات ران و لگن متصل می شوند.

دو تروکانتر در بدن وجود دارد: تروکانتر بزرگ و تروکانتر کوچک. شکستگی اینترتروکانتریک بین تروکانتر بزرگ و کوچک رخ می دهد.

شکستگی های اینترتروکانتریک شایع هستند. تقریباً 50 درصد تمام شکستگی های مفصل لگن که به دلیل عواملی مانند زمین خوردن ایجاد می شوند، اینترتروکانتریک هستند.

 

علائم شکستگی اینترتروکانتریک

شایع ترین علائم شکستگی اینترتروکانتریک عبارتند از:

 • درد شدید در لگن
 • فرد قادر به تحمل وزن بر روی پای آسیب دیده خود نیست
 • قادر پس از زمین خوردن قادر به حرکت یا ایستادن نیست
 • کبودی و تورم در اطراف لگن و ران
 • خشکی و درد در ناحیه پای آسیب دیده
 • قرار گرفتن یک پا در وضعیت غیر طبیعی یا چرخیدن به طرف سمت آسیب دیده

 

علت شکستگی اینترتروکانتریک

شایع ترین علت شکستگی اینترتروکانتریک زمین خوردن یا ضربه است. این شکستگی بیشتر در افراد مسن رخ می دهد که در معرض خطر بیشتری برای زمین خوردن قرار دارند. در بعضی موارد، افرادی که استخوان ضعیفی دارند، ممکن است به راحتی حین راه رفتن یا ایستادن دچار شکستگی اینترتروکانتریک شوند. تصادفات اتومبیل و سایر حوادث نیز می تواند باعث شکستگی مفصل لگن شود.

 شکستگی اینترتروکانتریک

عوامل خطر شکستگی اینترتروکانتریک عبارتند از:

 • زن بودن
 • سن بالای 60 سال
 • داشتن سابقه زمین خوردن
 • ابتلا به پوکی استخوان
 • داشتن سابقه سایر مشکلات مربوط به استخوان یا شکستگی
 • تراکم استخوان پایین و توده عضلانی کم
 • مشکل در راه رفتن یا تعادل

 

تشخیص شکستگی اینترتروکانتریک

پزشک ابتدا در مورد سابقه پزشکی فرد سوال می کند و معاینه فیزیکی انجام می دهد. سپس احتمالاً برای تشخیص شکستگی اینترتروکانتریک، رادیوگرافی یا سایر روش های تصویربرداری را تجویز می کنند. رایج ترین آزمایشات برای تشخیص شکستگی اینترتروکانتریک شامل موارد زیر است:

 • معاینه فیزیکی و بررسی سابقه پزشکی
 • رادیوگرافی
 • ام آر آی
 • اسکن استخوان

معمولاً رادیوگرافی اطلاعات کافی برای تشخیص شکستگی مفصل لگن را در اختیار پزشک قرار می دهد. با این حال، ممکن است شکستگی های کوچک مویی در رادیوگرافی دیده نشود، بنابراین انجام سایر روش های تصویربرداری ممکن است لازم باشد. پزشک نوع تصویربرداری مناسب را بسته به شرایط فرد تعیین می کند.

 

درمان شکستگی اینترتروکانتریک

متداول ترین روش درمان شکستگی اینترتروکانتریک جراحی است. در بیشتر موارد، جراحی برای درمان شکستگی اینترتروکانتریک توصیه می شود زیرا بهبود این شکستگی به خودی خود مدت زمان زیادی طول می کشد. یکی از متداول ترین روشهای جراحی برای این نوع شکستگی مفصل لگن، جراحی ORIF به ثابت سازی داخلی با کاهش باز است. در این نوعی جراحی است استخوان شکسته در جای خود قرار داده می شود و آن را با پیچ، میله، پین یا پلاک ثابت می کنند.

با این حال، اگر فرد دارای مشکلات خونریزی باشد یا نتواند تحت بیهوشی قرار گیرد، نمی توان برای درمان شکستگی اینترتروکانتریک از جراحی استفاده کرد.

 شکستگی اینترتروکانتریک جیست

ریکاوری شکستگی اینترتروکانتریک

زمان ریکاوری می تواند براساس سن فرد و سایر مشکلات پزشکی متفاوت باشد. ریکاوری از شکستگی مفصل لگن ممکن است سه ماه یا بیشتر طول بکشد.

پس از جراحی، ممکن است برای بهبودی به یک مرکز توانبخشی یا مرکز مراقبت های ویژه نیاز باشد. برای بهبود وضعیت تحرک و قدرت عضلات به فیزیوتراپی و کار درمانی نیاز خواهد بود. این متخصصین از فرد خواهند خواست تا هنگام ریکاوری تمرینات مختلفی انجام دهد. ممکن است نیاز به تمرین در راه رفتن و ایستادن باشد. همچنین ممکن است نیاز باشد فرد در دوران ریکاوری تمرکز خود را روی فعالیت هایی قرار دهد که به وی کمک کند امورات شخصی خود را انجام دهد، مانند حمام کردن، لباس پوشیدن و سایر فعالیت های روزمره. ممکن است فرد در دوران ریکاوری سه تا شش ماه یا بیشتر وقت خود را با یک متخصص طب فیزیک سپری کند.

همچنین ممکن است بعد از جراحی در دوران ریکاوری نیاز باشد از داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون استفاده شود. باید اطمینان حاصل کرد که تمام دستورالعمل های پزشک را رعایت کرده و داروهای مورد نیاز را برای بهبود استفاده کرد.

 

چشم انداز شکستگی اینترتروکانتریک

شکستگی اینترتروکانتریک معمولاً در افراد مسن که سابقه پوکی استخوان یا سایر مشکلات استخوانی دارند، رخ می دهد. این نوع شکستگی مفصل لگن در افراد جوان نادر است. پزشک بهترین روش درمانی را برای فرد تعیین می کند. جراحی رایج ترین روش درمان شکستگی اینترتروکانتریک است.

برخی از افراد بهبودی کامل پیدا می کنند و پس از چندین ماه به فعالیت های عادی خود باز می گردند. افراد بعد از شکستگی اینترتروکانتریک می توانند قدرت کامل خود را بدست آورده و کارهای قبلی خود را انجام دهند.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید