دیسککتومیارتوپدی

دیسککتومی

دیسککتومی یک نوع عمل جراحی برای برداشتن قسمت آسیب دیده فتق دیسک در ستون فقرات است. فتق دیسک می تواند اعصاب اطراف را تحریک یا فشرده کند. دیسککتومی برای درمان دردی که به بازو یا پاهای فرد گسترش پیدا می کند، موثر است.

جراحی دیسککتومی برای درمان کمر درد یا گردن درد اثربخشی کمتری دارد. بیشتر افرادی که کمردرد یا گردن درد دارند با درمان های محافظه کارانه تری مانند فیزیوتراپی تسکین می یابند.

اگر درمان های محافظه کارانه و غیر جراحی موثر واقع نشوند یا علائم فرد بدتر شود، ممکن است پزشک جراحی دیسککتومی را پیشنهاد کند. روش های مختلفی برای انجام دیسککتومی وجود دارد. امروزه بسیاری از جراحان دیسککتومی کم تهاجمی را ترجیح می دهند که از برش های کوچک و یک دوربین فیلمبرداری کوچک برای مشاهده روند جراحی استفاده می کند.

 

چرا دیسککتومی

دیسککتومی برای کاهش فشار فتق دیسک (که لغزش ، پارگی یا برآمدگی یا افتادگی دیسک نیز نامیده می شود) بر روی عصب نخاعی اعمال می شود. فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که برخی از مواد نرم داخل دیسک از طریق ترک در قسمت خارجی سخت تر دیسک به بیرون حرکت کنند.

پزشک ممکن است دیسککتومی را در موارد زیر توصیه کند:

 • فرد به دلیل ضعف عصبی در ایستادن یا راه رفتن مشکل دارد
 • درمان های محافظه کارانه، مانند فیزیوتراپی یا تزریق استروئید ، پس از شش تا 12 هفته نتوانستنه اند علائم فرد را بهبود دهند
 • دردی که به باسن، پاها ، بازوها یا قفسه سینه شیوع پیدا و قابل کنترل نباشد

 دیسککتومی

خطرات دیسککتومی

دیسککتومی یک عمل جراحی ایمن در نظر گرفته می شود. اما مانند هر عمل جراحی دیگری، دیسککتومی نیز خطر عوارض بعد از جراحی را با خود به همراه دارد. عوارض بالقوه دیسککتومی عبارتند از:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • نشت مایع نخاع
 • آسیب به رگهای خونی یا اعصاب داخل و اطراف ستون فقرات

 

آماده سازی برای جراحی دیسککتومی

به احتمال زیاد قبل از جراحی فرد باید مدت زمان مشخصی از خوردن و آشامیدن خودداری کند. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کند، ممکن است لازم باشد دوز مصرفی خود را قبل از جراحی تغییر دهد. پزشک دستورالعمل های خاصی به فرد ارائه می دهد.

 

آنچه باید در جراحی دیسککتومی انتظار داشت

در حین جراحی دیسککتومی

جراحان معمولاً دیسککتومی را با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می دهند، بنابراین فرد در حین عمل بیهوش می شود. مقادیر کمی از استخوان ستون فقرات و رباط نیز ممکن است حین جراحی برداشته شود تا پزشک به محل فتق دیسک دسترسی پیدا کند.

در حالت ایده آل ، فقط بخشی از دیسک که عصب را تحت فشار قرار می دهد برداشته می شود، فشار را کاهش می یابد اما بیشتر دیسک دست نخورده باقی می ماند.

اگر کل دیسک می بایست برداشته شود، ممکن است جراح نیاز به پر کردن فضا با یک تکه استخوان – که از اهدا کننده فوت شده یا از لگن خود فرد برداشته شده باشد - یا یک جایگزین استخوان مصنوعی، داشته باشد. مهره های مجاور سپس با قطعه ای فلزی در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

 جراحی دیسککتومی

بعد از جراحی دیسککتومی

پس از جراحی ، فرد به یک اتاق ریکاورس منتقل می شود که در آنجا تیم درمانی مراقب عوارض ناشی از جراحی و بیهوشی خواهد بود. ممکن است وضعیت فرد به اندازه کافی سلامت باشد که بتواند در همان روز جراحی از بیمارستان مرخص شود، اگرچه ممکن است یک بستری کوتاه مدت در بیمارستان لازم باشد - به خصوص اگر از قبل به بیماری زمینه ای دیگری مبتلا شده باشد.

بسته به میزان فعالیت و تحرک، راه رفتن و نشستن شغل فرد، ممکن است بتواند طی دو تا شش هفته بعد از جراحی به محل کار خود برگردد. اگر شغل فرد به نحوی باشد که شامل بلند کردن اجسام سنگین و یا کارکردن با ماشین آلان سنگین باشد، ممکن است پزشک به وی توصیه کند شش تا هشت هفته قبل برای بازگشت به کار صبر کند.

 

نتایج جراحی دیسککتومی

دیسککتومی علائم فتق دیسک را در اکثر افرادی که علائم واضح فشرده شدن عصب دارند ، مانند درد تابشی، کاهش می دهد. با این حال جراحی دیسککتومی ممکن است یک رئش درمان دائمی نباشد ، زیرا هیچ اقدامی برای معکوس کردن فرایندی که در وهله اول باعث فتق دیسک می شود، انجام نمی دهد.

برای جلوگیری از آسیب دیدن مجدد ستون فقرات، پزشک ممکن است فرد را به کاهش وزن توصیه کند، یک برنامه ورزشی سبک تجویز کند و از وی بخواهد برخی از فعالیت هایی را که شامل خم شدن ، پیچ خوردن یا بلند کردن اجسام به شکل زیاد یا تکراری است محدود کند.

 

منبع


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید