رادیولوژی و سونوگرافی در منزل

سونوگرافی در منزل چیست؟

سونوگرافی در منزل یا تصویربرداری اولتراسوند استفاده از امواج صوتی فرکانس بالا به‌منظور تصویربرداری از بافت‌های نرم مانند اعضای داخلی بدن است. این روش قادر به ایجاد تصاویر آنلاین است که حرکات بافت‌ها و جریان خون را نمایش می‌دهند.

دستگاه سونوگرافی در منزل شامل دستگاهی کوچک است که در دست قرار می‌گیرد و امواج صوتی اولتراسونیک تولید می کند (بالا تر از برد شنوایی انسان) که بافت‌های مخالف بدن انسان را انعکاس می‌دهند. ترانسوندر انعکاس و اکوهای دریافتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که به‌منظور ایجاد تصاویر و نمایش آن در مانیتور استفاده می شوند. تصویر به قدرت و فرکانس سیگنال صوتی و مدت زمان بازگشت اکو بستگی دارد.

سونوگرافی در منزل استفاده های زیادی در پزشکی دارد، از تشخیص و تایید بارداری تا تشخیص بیماری های خاص و هدایت پزشکان در انجام برخی روش های درمانی خاص.

 

سونوگرافی بارداری در منزل

سونوگرافی بارداری روشی است که در حین سونوگرافی در منزل انجام می شود و تصاویر جنین را نمایش می دهد. از این روش به‌منظور بررسی وضعیت سلامت جنین و تشخیص مشکلات احتمالی به کار می رود. از سونوگرافی برای تشخیص تخمک گذاری و بارداری نیز استفاده می شود. در هفته های چهار تا پنج بارداری، از سونوگرافی برای تعیین تاریخ زایمان یا بررسی مشکلات احتمالی استفاده می شود. در هفته های شش تا هفت، سونوگرافی در منزل می تواند ضربان قلب جنین را تشخیص داده و متوجه شود که آیا بارداری چند قلو است (دوقلو، سه قلو و غیره) یا خیر. در هفته های هشت تا نه جوانه های بازو و پا قابل مشاهده است. در هفته های 10 تا 18، جزئیات بیشتری را می توان مشاهده کرد. در هفته های 19 تا 21، والدین می توانند جنسیت کودک را دریابند. در هفته 31، کودک آنقدر بزرگ است که فقط بخش هایی از آن قابل مشاهده است؛ و در هفته 35 تا 37 پزشکان می توانند وضعیت کودک (سر به پایین بودن) را بررسی کنند یا یک تست بدون استرس انجام دهند; همچنین به عنوان مانیتورینگ ضربان قلب جنین شناخته می شود.

مزیت سونوگرافی در منزل نسبت به سایر اشکال تصویربرداری مانند سی تی اسکن و رادیوگرافی این است که از اشعه یونیزه کننده استفاده نمی کند که می تواند برای جنین مضر باشد. تصویربرداری ام آر آی (MRI) گهگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما بسیار گران تر است و قابل حمل نیست و نیاز به حضور در فضای پر سر و صدا و محصور به میزان 40 دقیقه دارد.

سونوگرافی در منزل

سونوگرافی تشخیصی در منزل

همچنین از سونوگرافی در منزل برای تشخیص طیف وسیعی از بیماری ها استفاده می شود که بر روی اندام ها و بافت‌های نرم بدن تأثیر می گذارد، از جمله قلب و عروق خونی، کبد، کیسه صفرا، طحال، لوزالمعده، کلیه ها، مثانه، رحم، تخمدان ها، پروستات، تیروئید، بیضه ها و پستان.

در سونوگرافی در منزل بر خلاف دیگر روش ها می توانید تصاویر را به صورت لحظه ای و همزمان مشاهده کنید، این بدان معناست که می توانیم ضربان قلب و حرکات لوله گوارش را نیز مشاهده کنیم.

با استفاده از سونوگرافی، پزشکان می توانند به راحتی در حین تصویربرداری بیمار را جابجا کنند که به ویژه در هنگام بررسی حرکت سنگ کیسه صفرا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پیشرفت سونوگرافی از طریق واژن شامل قرار دادن یک پروب در واژن به جای قرار دادن روی شکم است. این روش ممکن است برای بررسی ناهنجاری هایی مانند کیست یا تومورهای فیبروئیدی، خونریزی غیر طبیعی واژن و سایر مشکلات قاعدگی، ناباروری، بارداری خارج رحمی یا درد لگن مورد استفاده قرار گیرد.

یکی دیگر از کاربردهای دیگر سونوگرافی داپلر، روش غیر تهاجمی برای اندازه گیری جریان خون و فشار خون با اکوی امواج گلبول های قرمز است. می توان برای تشخیص انواع بیماری ها از جمله لخته شدن خون، مشکلات دریچه قلب یا شریان های مسدود استفاده کرد. این روش همچنین ممکن است در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد تا جریان خون به جنین از طریق جفت بررسی شود.

 

رادیوگرافی چیست

رادیوگرافی یا تصویربرداری اشعه ایکس یک تست سریع و بدون درد است که تصاویری از ساختارهای درون بدن شما - به ویژه استخوانها - ایجاد می کنند.

پرتوهای اشعه ایکس از بدن شما عبور می کنند و بسته به تراکم ماده ای که از آن عبور می کنند، در مقادیر مختلف جذب می شوند. مواد متراکم، مانند استخوان و فلز، در رادیوگرافی به رنگ سفید ظاهر می شوند. هوا در ریه های شما سیاه و سفید است. چربی و ماهیچه به شکل سایه های خاکستری ظاهر می شوند.

در برخی از انواع روش های رادیوگرافی، یک ماده حاجب - مانند ید یا باریم - به بدن شما وارد می شود تا جزئیات بیشتری در مورد تصاویر ارائه دهد.

سونوگرافی در منزل تهران

چرا رادیوگرافی

از فناوری اشعه ایکس برای معاینه بسیاری از قسمت های بدن استفاده می شود.

استخوانهه و دندانها

 • شکستگی و عفونت. در بیشتر موارد، شکستگی و عفونت در استخوان ها و دندان ها در رادیوگرافی به وضوح نشان داده می شود.
 • آرتروز. رادیوگرافی مفاصل شما می تواند شواهدی از آرتروز نشان دهد. رادیوگرافی که طی سالهای پیش صورت گرفته است می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آرتریت شما رو به وخامت است یا خیر.
 • خرابی دندان. دندانپزشکان از رادیوگرافی برای بررسی حفره ها در دندان استفاده می کنند.
 • پوکی استخوان. انواع خاص رادیوگرافی می تواند تراکم استخوان شما را اندازه گیری کند.
 • سرطان استخوان. رادیوگرافی می تواند تومورهای استخوانی را نشان دهد.

قفسه سینه

 • عفونت یا بیماری های ریه. ذات الریه، سل یا سرطان ریه می تواند در رادیوگرافی قفسه سینه ظاهر شود.
 • سرطان پستان. ماموگرافی نوع خاصی از رادیوگرافی است که برای بررسی بافت پستان استفاده می شود.
 • بزرگ شدن قلب. این مشکل علامت نارسایی احتقانی قلب در رادیوگرافی به وضوح نشان داده می شود.
 • انسداد عروق خونی. تزریق ماده حاجب حاوی ید می تواند به برجسته کردن بخش هایی از سیستم گردش خون شما کمک کند تا آنها را در رادیوگرافی مشاهده کنید.

شکم

 • مشکلات دستگاه گوارش. باریم، یک ماده حاجب، می تواند به شناسایی مشکلات موجود در دستگاه گوارش شما کمک کند.
 • وسایل بلعیده شده. اگر فرزند شما چیزی مانند کلید یا سکه را بلعیده باشد، اشعه ایکس می تواند محل آن شی را نشان دهد.

رادیولوژی و سونوگرافی در منزل آرون

مرکز درمان در منزل آرون با برخورداری از تجهیزت پیشرفته ومدرن آماده ارائه خدمات رادیولوژی به شما عزیزان در محیط آرام منزل است، کافی است با شماره 02137873000 تماس بگیرید تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  مرکز درمان در منزل آرون
  تماس بگیرید